Teraz czytasz...
Mrożenie chleba. O czym warto wiedzieć?

Mrożenie chleba. O czym warto wiedzieć?

Avatar photo
mrożony chleb w foliowym worku w zamrażarce

Mrożenie chleba to zagadnienie nas interesujące najczęściej z dwóch powodów: kupiliśmy go za dużo i nie chcemy, aby się zmarnował, lub nabyliśmy większą ilość i chcemy mieć go w zapasie. W obu przypadkach jednak warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.  

Nadmiar pieczywa dobrze jest zamrozić. Jeśli więc tylko mamy miejsce, zróbmy to, by ograniczyć marnowanie żywności. Jeśli jednak mamy już nieco czerstwe pieczywo, mrożenie nie ma sensu. Wtedy lepiej skorzystać z naszych podpowiedzi, jak wykorzystać stare pieczywo.

Najlepszy chleb do mrożenia

Najlepiej jest mrozić chleb świeży. To gwarantuje, że po rozmrożeniu nadal będzie smaczny. Właśnie tak postępuje wielu klientów piekarzy ekologicznych i rzemieślniczych. Pieczywo sprzedawane jest wysyłkowo i często, aby obniżyć koszty wysyłki, klienci zamawiają większą ilość chleba za jednym razem, a następnie je mrożą.

Jeżeli mrozimy świeży chleb pamiętajmy tylko, by nie robić tego z pieczywem, które jest jeszcze ciepłe. Poczekajmy aż ostygnie.

Zamrażać można chleby wypiekane na drożdżach i na zakwasie. Bez znaczenia jest również fakt, czy chleb jest z glutenem czy bezglutenowy.

Przeczytaj również: Jak rozpoznać dobry chleb?

Mrożenie chleba. O czym pamiętać?

  • Chleb najlepiej mrozić w foliowych torebkach, tak aby ograniczyć dostęp powietrza.
  • Warto podzielić pieczywo przynajmniej na kilka części (najlepiej, by odpowiadały naszym potrzebom na jedno śniadanie lub kolację). Dzięki temu nie będziemy musieli rozmrażać całości, jeżeli potrzebujemy tylko kilku kawałków.
  • Mrozić możemy też bułki.

Jak rozmrażać pieczywo?

Najczęściej wystarczy je po prostu wyjąć, pozostawić w temperaturze pokojowej i odczekać. Można także włożyć go do rozgrzanego piekarnika (180°C na ok. 35-40 min). Jeżeli mamy pieczywo krojone, można skorzystać z tostera w trybie rozmrażania.

Nie polecamy natomiast wykorzystywania do rozmrażania chleba kuchenki mikrofalowej. Pieczywo rozmrożone w taki sposób jest niesmaczne.\

Przeczytaj nasz poradnik: Jak mrozić, aby mrożonki zachowały smak i wartości?

Jak długo można przechowywać w zamrażarce mrożony chleb?

Przyjmuje się, że są to 3 miesiące.

Czy można zamrażać pieczywo wypieczone z ciasta głęboko mrożonego?

Tak. Pieczywo wypiekane z ciasta głęboko mrożonego ma takie same właściwości fizykochemiczne jak pieczywo wypiekane metodą tradycyjną. Jeżeli chodzi o jakość takich produktów, kluczowe są wykorzystane składniki (co ciekawe mogą być np. wysokiej jakości w cieście głęboko mrożonym, a niskiej w pieczywie przyrządzanym tradycyjnie). Sam proces mrożenia nie budzi jednak kontrowersji.

Warto wiedzieć, że zamrażać można także przygotowane przez siebie ciasto na chleb lub pizzę. Z pewnością taki zapas przyda się w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Mrożone ciasto może być przechowywane w zamrażalniku przez ok. miesiąc.

Czy można zamrażać kolejny raz wcześniej rozmrożony chleb?

Nie należy tego robić.  Takie pieczywo nie tylko nie będzie smaczne, ale też istnieje ryzyko zatrucia.

Zasada ta dotyczy też innych mrożonych produktów: raz rozmrożone, muszą zostać wykorzystane.

Zamiast mrożenia? Chleb konserwowy!

Chleb można również zakonserwować w puszcze lub słoiku. Takie pieczywo wykorzystuje armia. By dowiedzieć się, jak to zrobić, odsyłamy do książek Krzysztofa Leśniewskiego z serii „Wyrób konserw w słoikach i puszkach”.

Przeczytaj także: Jak przechowywać chleb?

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.