Teraz czytasz...
Inicjatywy zero-waste
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Inicjatywy zero-waste

niebieski kosz na śmieci

Inicjatywy zero-waste to ruchy i programy, które mają na celu ograniczenie ilości odpadów wyrzucanych przez ludzi poprzez promowanie recyklingu, redukcji i rezygnacji z jednorazowych produktów. Celem takich działań jest doprowadzenie do sytuacji, w której wszystkie produkty będą ponownie wykorzystywane lub przetwarzane w sposób naturalny. Dzięki temu ma się poprawić stan środowiska naturalnego i jakość życia.

Jak działają inicjatywy zero-waste dotyczące żywności?

Inicjatywy zero-waste dotyczą różnego rodzaju wyrobów. Wśród nich znajdują się między innym produkty spożywcze. Według ONZ co roku na świecie marnowana jest aż jedna trzecia wytwarzanej żywności. Projekty, które próbują zapobiegać temu zjawisku są szczególnie wartościowe ze względu na krótki okres przydatności jedzenia.

W Polsce znajduje się wiele organizacji starających się przeciwdziałać marnowaniu produktów spożywczych. Zajmuje się tym między innymi Foodsharing Polska. Dzięki tej inicjatywie można  skorzystać z rozsianych po całej Polsce jadłodzielni.

Jednym z największych problemów, z jakimi się mierzymy w związku z dystrybucją produktów spożywczych, są jednorazowe opakowania najczęściej wykonane z plastiku lub innych niebiodegradowalnych tworzyw. Wśród nich znajdują się przykład kubki.

Inicjatywa Take!Cup proponuje ciekawe rozwiązanie, jakim jest wykorzystywanie wielorazowych kubków, udostępnianych za kaucją. Sklep internetowy ale-mlyn.pl w ramach sprzedaży organicznej żywności także walczy z nadmierną produkcją odpadów poprzez zastosowanie specjalnych przyjaznych środowisku opakowań kraftowych.

Co zrobić ze zużytymi przedmiotami codziennego użytku?

Jedzenie ma kluczowe znaczenie ze względu na to, że jest potrzebne do przeżycia, a w obecnej sytuacji gospodarczej wiele osób ma problemy ze spięciem domowego budżetu. Poza żywnością istnieje jednak wiele innych dóbr materialnych, które trafiają do kosza szybciej niż powinny lub nie są poddawane recyklingowi, więc zatruwają środowisko naturalne.

Dużym zagrożeniem ekologicznym jest przemysł odzieżowy. Produkcja nowych ubrań odpowiada aż za jedną dziesiątką emisji dwutlenku węgla na świecie oraz wiąże się z ogromnym zużyciem wody. Rzadko jednak o tym myślimy odwiedzając butiki. Warto pamiętać, że jeśli chcesz pozbyć się nieużywanych już sztuk odzieży, możesz je oddać innym. Umożliwia to między innymi inicjatywa Ubrania do Oddania. Podobnie, zamiast kupować nowe ubrania, możesz po prostu odwiedzić lumpeks.

Inną inicjatywą, która została stworzona, aby zapobiegać wyrzucaniu przedmiotów, jest Mobilny Givebox. Ten projekt pozwala na oddanie nie tylko odzieży, ale także innych rzeczy, których nie chcemy, co wcale nie oznacza, że stały się zupełnie nieprzydatne. Dotyczy to na przykład książek, płyt, czy próbek kosmetyków.

Podobne założenia przyświecały twórcom Targów Zero Waste, gdzie można kupić produkty, które mogłyby być odpadem, ale są zaskakująco atrakcyjne. W trakcie tego wydarzenia można się również wiele dowiedzieć na temat recyklingu i życia w sposób bardziej zrównoważony.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://ale-mlyn.pl/

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.