Teraz czytasz...
Rośliny na alergię. Które mogą pomóc?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Rośliny na alergię. Które mogą pomóc?

Zioła na alergię

Rośliny na alergię, które pomogą zmniejszyć uciążliwe objawu uczulenia? Natura ma dla nas kilka takich skarbów. Wiele z nich rośnie na łąkach i nieużytkach. Dlaczego, warto po nie sięgnąć?

Rośliny na alergię. Czy działają?

Alergie obecnie stały się powszechne. Powodują złe samopoczucie, kaszel, katar, bóle głowy, podrażnienia skóry, oczu, uszu, a nawet astmę.

Kliknij i przeczytaj, jakie rośliny w ogrodzie są przyjazne alergikom.

Czynniki alergiczne towarzyszą nam przez cały rok – pyłki roślin, pleśnie, sierść zwierząt, pierze, kurz – wszystko to jest bezpośrednią przyczyną złego samopoczucia alergików. Co więcej, wielu alergenów trudno uniknąć. Jak więc sobie poradzić z uczuleniem, by poprawić swój komfort życia? Przedstawiamy kilka roślin, które mogą nam w tym pomóc.

Pamiętajmy jednak, że rośliny (również zioła!) mogą powodować reakcje alergiczne i w przypadku alergików ich stosowanie warto omówić z lekarzem.

Jak żyć z alergią? Przeczytajcie rozmowę z Katarzyną Jankowską, autorką bloga i serii książek „Mama Alergika Gotuje” (kliknij).

Rumianek na alergię

Rumianek u jednych wywołuje objawy uczulenia, u innych zaś je łagodzi (zwłaszcza świąd, zaczerwienienie oczu i nosa, podrażanie skóry); zmniejsza też dolegliwości żołądkowe.

Prozdrowotne właściwości rumianku znane są od pokoleń. W roślinie zawarty jest chamazulen, rzadki związek o właściwościach przeciwalergicznych.

Dzięki regularnemu spożywaniu rumianku i okładach możemy zmniejszyć występowanie objawów alergicznych. Do tego roślina obniża poziom histaminy w naszym organizmie.

Napary z rumianku najlepiej spożywać dwa razy dziennie. Latem świetnie smakuje lemoniada z rumianku z dodatkiem mięty.

rumianek a alergia
Rumianek na alergię? Tak, ale trzeba uważać!

Napar rumiankowy po przestygnięciu można stosować również do przemywania skóry w miejscach podrażnionych. Bardzo popularne są też okłady na oczy z rumianku. Nie tylko zmniejszają zaczerwienie, ale również sprzyjają odprężeniu.

Nawłoć a alergia

Nawłoć to roślina, którą nie każdy lubi. Porasta nieużytki i bardzo szybko się rozrasta. Jej ekspansywność jest tak duża, że zakłóca wzrost innych roślin ogrodowych. Bardzo często jest więc uznawana za chwast i usuwana.

A szkoda, bo można ją wykorzystać w celach leczniczych. Prozdrowotne właściwości nawłoci prawdopodobnie znali już starożytni Rzymianie!

Kwiat nawłoci, co ciekawe, jest zapylany przez owady, a nie przez wiatr. A to sprawia, że jej pyłek samoistnie nie migruje w powietrzu. To dobra wiadomość dla alergików. Jest i kolejna: nawłoć zmniejsza objawy kataru siennego, podrażnień skórnych i astmy. Jest bogata w przeciwutleniacze, którym zawdzięcza te zdrowotne właściwości.

Herbatę z nawłoci najlepiej przygotować z kwiatów zbieranych pod koniec lata i ususzonych. Pić ją należy maksymalnie przez dwa tygodnie, a później trzeba zrobić przerwę. Pamiętajmy też, że napar z nawłoci działa moczopędnie, więc lepiej nie pić go tuż przed snem.

nawłoć a objawy alergii
Napary z nawłoci stosowano dawniej w leczeniu objawów alergii.

Wiesiołek dwuletni na objawy alergii

Wiesiołek to kolejna roślina porastająca pola, łąki i lasy. Jest bardzo cenna, przede wszystkim ze względu na nasiona. To właśnie z nich tłoczony jest olej z wiesiołka.

Zawiera on nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, cynk, enzymy, selen i wiele innych składników. Jest niezwykle przydatny w leczeniu atopowego zapalenia skóry, astmy alergicznej czy kataru siennego.

Obecny w nim kwas linolowy stymuluje wytwarzanie prostoglandyny, która z kolei zmniejsza reakcje alergiczne.

Olej z wiesiołka można stosować jako dodatek do sałatek, jogurtów, warzyw, ale także zewnętrznie wcierając w skórę całego ciała.

W leczeniu alergii wykorzystywane są też liście i kwiaty wiesiołka. Zawierają luteinę i rutynę, które uodparniają organizm, zmniejszają stany zapalne i redukują napięcie. Napar z wiesiołka dobrze też gasi pragnienie w upalny dzień.

Olej z czarnuszki na alergię 

Czarnuszka siewna to roślina, która wykorzystywana jest nie tylko w gastronomii, ale również w ziołolecznictwie. Roślina znana była już w starożytnym Egipcie. Jest bogata w fosfolipidy, fitosterole, flawonoidy, kwas linolowy, palmitynowy, witaminę A, E, B6, B3, biotynę, cynk, magnez, żelazo, sód, potas i inne. To bomba witaminowo-odżywcza. Dzięki temu działa przeciwnowotworowo, antybateryjnie, przeciwgrzybiczo, immunosupresyjnie i antyalergicznie.

Przeczytaj więcej na temat: czarnuszka

Najczęściej jednak poszukiwany jest olej z czarnuszki na uczulenie. Zmniejsza w organizmie produkcje histaminy, działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Badania wykazały, że łagodzi objawy kataru siennego, eliminuje świszczący oddech w astmie alergicznej i duszności. Łagodzi również dolegliwości jelitowe i zmniejsza alergie pokarmowe.

Zobacz także


Olej z czarnuszki można dodać do kanapki lub twarogu. Nasiona czarnuszki z kolei świetnie smakują w chlebie, mają dość intensywny orzechowy posmak.

Nie ma co ukrywać, że smak oleju z czarnuszki jest specyficzny i nie każdy go akceptuje. Można jednak mieszać go np. z oliwą z oliwek lub sokiem.

Lukrecja na alergię

Któż z nas nie zna cukierków lukrecjowych? Ale lukrecja to nie tylko słodycz, ale też zioło znane od pokoleń, przede wszystkim dzięki swoim właściwościom kojącym, łagodzącym i przeciwzapalnym. Stosowano ją już w starożytności.

W lukrecji obecne są saponiny, które działają przeciwalergicznie. Roślina zmniejsza też wydzielanie histaminy w organizmie. Łagodzi kaszel i katar, pomaga usunąć zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę.

W sprzedaży są gotowe napary z korzenia lukrecji, które można pić rano i wieczorem.

Królowa ziół: pokrzywa na alergię

Pokrzywa zwyczajna jest ogólnodostępna: spotkać ją praktycznie w każdym ogródku, lesie, nieużytku czy na osiedlu (kliknij i przeczytaj więcej na jej temat).

Ze względu na ryzyko „poparzenia”, unikamy jej jak ognia. To błąd, bo w świecie roślin jest jedną z cenniejszych dla zdrowia. Młode listki pokrzywy obfitują w magnez, fosfor, sód, potas, żelazo, witaminy: A, K, C, B, a także fitosterole, serotoninę i karotenoidy.

Pokrzywa oczyszcza organizm, działa moczopędne i łagodzi stany zapalne skóry. Słynie również z działania przeciwalergicznego: reguluje poziom histaminy, zmniejsza katar sienny i wysypki skórne. Napar z pokrzywy z dodatkiem cytryny z lodem to pyszna i zdrowa lemoniada.

Pamiętajmy jednak o tym, by liście pokrzywy pozyskiwać z miejsc niezanieczyszczonych lub kupować je ze sprawdzonego źródła. Na rynku obecne są również np. kapsułki liofilizowanej pokrzywy.

Mówi się, że rośliny są przekleństwem dla alergików. Okazuje się, że nie zawsze tak jest. Natura daje nam szeroki wachlarz zastosowania roślin, w tym ich lecznicze działanie.

Szukając naturalny sposób na alergię, warto pochylić się nad fitoterapią. Pamiętajmy jednak, że każde stosowanie ziół w leczeniu warto skonsultować z lekarzem.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.