Producenci wegańskich produktów kojarzących się z nabiałem nie mogą stosować w nazewnictwie określeń takich jak masło czy jogurt. We Francji zakazano ostatnio także używania określeń „burger”, „stek” czy „kiełbasa” w odniesieniu do produktów wegańskich. Czy takie zmiany prawne naprawdę chronią konsumentów i mają sens?
Jak nazywać wegańskie (roślinne) produkty?
Na ten temat gospodarze programu „Pytanie na Śniadanie” będą w najbliższy wtorek rozmawiać z Edytą Stępczyńską, właścicielką wegańskiego cateringu „Zakręcony wege obiad” oraz autorką książki „Wegańska Kuchnia Polska” (kliknij, aby przeczytać recenzję książki).
Oprócz rozmowy, Edyta Stępczyńska przygotuje trzy wegańskie potrawy, które mogą być traktowane jako alternatywa dla dań mięsnych. Będą to:
- pulpety,
- schabowy sojowy,
- boczniaki a’la skrzydełka.
To dania, których smakiem cieszą się abonenci jej cateringu, ale podobne przepisy znaleźć można także w książce „Wegańska Kuchnia Polska”, która przybliża nasze rodzinne (uznawane często, zresztą niesłusznie, za bardzo mięsne) kulinaria w roślinnej wersji. Przeczytaj nasz wywiad z Edytą o zamiennikach mięsa.
Rynek roślinnych zamienników mięsa i nabiału rośnie
Wartość rynku roślinnych zamienników mięsa szacowano w 2021 roku na 600 mln zł i tylko w ciągu roku zwiększył a się ona o 168%. Co ważne po alternatywy dla mięsa i produktów nabiałowych sięgają nie tylko weganie i wegetarianie, ale także inni konsumenci, którzy są ciekawi nowych smaków lub chcą zmniejszyć udział mięsa w diecie.
Roślinne produkty zawojowały także rynek żywności ekologicznej. Produktów z ekocertyfikatem przybywa w tym segmencie bardzo szybko.
Roślinne produkty pojawiają się w ofercie wyspecjalizowanych firm, ale w trend wpisują się także duże przedsiębiorstwa mięsne i mleczarnie.
Nazewnictwo produktów roślinnych a prawo
Zgodnie z regulacjami unijnymi funkcjonuje zakaz posługiwania się na etykietach produktów spożywczych określeniami takimi jak “mleko sojowe” (producenci mogą używać formy “napój sojowy”). Podobnie jest w przypadku alternatyw dla jogurtów a nawet masła orzechowego. Parlament Europejski odrzucił poprawkę dotyczącą zastrzeżenia nazw typu stek, kiełbasa, kotlet, burger czy hamburger wyłącznie dla produktów mięsnych. Wspomniane we wstępie regulacje, jak na razie, mają dotyczyć jedynie Francji.
Przeczytaj więcej: Regulacje unijne dotyczące nazewnictwa wegańskiego nabiału
Czy naprawdę konsument sięgający po sojowego burgera jest wprowadzany w błąd, bo myśli, że kupuje mięso?
Zapraszamy do oglądania Pytanie na Śniadanie z Edytą Stępczyńską we wtorek o 9.30 na TVP 2.
Edyta Stępczyńska – bio
Edyta Stepczyńska, pozytywnie zakręcona kobieta, która wzięła życie we własne ręce. Weganka, kochająca jeść smaczne i urozmaicone dania. Szefowa kuchni, blogerka aktywna w mediach społecznościowych. Z pasją uprawia ekologiczny ogród. Karmi rodzinę, znajomych i Klientów, obalając mit, że kuchnia roślina jest pozbawiona wyrazu. Jej praca to pasja i misja, dzięki której przyczynia się do ratowania zwierząt, co w weganizmie jest dla niej najważniejsze.