Teraz czytasz...
Ekologiczne suplementy diety. Czym są? Jak poznać?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ekologiczne suplementy diety. Czym są? Jak poznać?

Avatar photo
Krzysztof Szczepanik z beOrganic

Ekologiczne suplementy diety to dynamicznie rozwijająca się nisza produktów, które podlegają certyfikacji związanej z produkcją ekologiczną. Rozmawiamy z Krzysztofem Szczepanikie, dyrektorem handlowym firmy Medicaline, która wprowadza na rynek ekosuplememy pod marką BeOrganic.

Suplement ekologiczny. Co to znaczy?

Karol Przybylak: Co to znaczy, że suplement jest ekologiczny?

Krzysztof Szczepanik: Suplement diety, tak jak i wszystkie inne produkty z kategorii żywności ekologicznej, w jak największym stopniu zachowuje bazową, naturalną jakość uprawianych ekologicznie roślin. Przy produkcji ekologicznych suplementów diety musimy spełnić te same wymogi dotyczące wykorzystanych  metody produkcji i konfekcjonowania, co producenci żywności BIO.

Najważniejsze wymogi w produkcji ekologicznych suplementów diety:

  • W wykazie składników min. 95% musi być pochodzenia ekologicznego, tzn. z upraw roślin spełniających normy produkcji ekologicznej, które są poświadczone aktualnym certyfikatem.
  • Jako składniki konwencjonalne (do 5%) mogą być stosowane wyłącznie produkty wymienione w urzędowym wykazie, ustalanym na szczeblu Komisji Europejskiej (część B załącznika V rozp. 2021/1165).
  • W przetwórstwie nie stosowane są syntetyczne dodatki i substancje wspomagające, jak barwniki, emulgatory, stabilizatory, konserwanty, przeciwutleniacze, substancje powlekające i itd.
  • Składniki nie zawierają dodatków, surowców, środków pomocniczych ani innych substancji zmodyfikowanych genetycznie (GMO)
  • Produkcja i magazynowanie odbywa się według odpowiednich warunków, w wydzielonych pomieszczeniach produkcyjnych oraz magazynach.
  • Transport produktów ekologicznych musi być odpowiedni do ich rodzaju, przy czym produkty muszą być transportowane w zamkniętych i prawidłowo oznakowanych opakowaniach.

Na opakowaniu ekologicznych suplementów diety znajdziecie to samo logo (ekoliść), które charakterystyczne jest dla żywności ekologicznej.

Unijne logo żywności ekologicznej, sprawdź więcej informacji na temat oznakowania produktów ekologicznych

Karol Przybylak: Czy istnieją jakieś dane dot. rozwoju rynku suplementów ekologicznych na świecie / w Polsce?

Krzysztof Szczepanik: Jesteśmy na początku drogi rozwoju rynku ekologicznych suplementów diety, lecz tendencja wzrostowa jest duża. Całość rynku żywności ekologicznej w Polsce rośnie dynamicznie, ale wciąż to zaledwie 0,5% sektora spożywczego. Uwzględniając, że wartość rynku suplementów diety w Polsce jest szacowana na 6 mld zł, my jako firma Medicaline, która wywodzi się z produkcji wysokiej jakości suplementów diety, postanowiliśmy w roku 2020 wykonać krok w przód i dostarczyć konsumentom możliwość skorzystania z oferty wysokiej jakości ekologicznych suplementów diety.

Trendy w ekologicznej suplementacji

Jakie dostrzegacie trendy na rynku jeżeli chodzi o suplementację?

Polacy coraz chętniej stosują suplementację jako dodatek do zdrowego stylu życia. Mają większą świadomość braków występujących w naszej diecie, w przetworzonych produktach oraz zanieczyszczeniu powietrza, co sprawia, że rynek ekologicznych suplementów diety nieustannie rośnie. Dodatkowo, coraz więcej ludzi choruje na choroby cywilizacyjne, jak np.:

Zmusza to konsumentów do eliminacji całych grup produktowych w diecie. To wszystko sprawia, że chętnie sięgają po suplementy poprawiające jakość życia, wzmacniające odporność, ale również będące profilaktyką dla wielu chorób. Ostatnie dwa lata, od momentu wybuchu pandemii, były potwierdzeniem zauważalnego trendu.

Zobacz także


Gdzie można kupić suplementy z certyfikatem eko?

Jakie kanały sprzedaży są najskuteczniejsze jeżeli chodzi o suplementy ekologiczne?

Ekologiczne suplementy diety sprzedajemy w kanałach e-commerce, sieciach handlowych oraz sklepach zielarsko-medycznych i ze zdrową żywności, natomiast najskuteczniejszym i mocno rozwijającym się kanałem jest e-commerce.

Ekologiczne suplementy diety beOrganic
Ekologiczne suplementy diety marki beOrganic

Ile suplementów eko znajduje się obecnie w ofercie marki BeOrganic? Jakie macie plany jeżeli chodzi o nowości?

W maju 2020r, kiedy wprowadzaliśmy do oferty BeOrganic pierwsze ekologiczne suplementy diety, było to z 8 produktów. W 11.2020 mieliśmy ich już 12. W 2021 roku wprowadziliśmy kolejne 4 produkty, natomiast nasze ostatnie zwiększenie oferty miało miejsce w kwietniu 2022r. Pojawiły się wtedy wyjątkowe kilkuskładnikowe kompozycje ekologicznych ekstraktów ziołowych, ukierunkowanych na poprawę funkcjonowania danego, konkretnego obszaru organizmu.

Aktualnie w ofercie BeOrganic Suplementów diety znajduje się już 24 produkty. Plany na rozwój kategorii mamy ambitne, a kolejne nowości pojawią się pod koniec 2022 r i na początku 2023 roku. 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.