Teraz czytasz...
Czarne mydło – jakie ma właściwości i jak wykorzystać?

Czarne mydło – jakie ma właściwości i jak wykorzystać?

Agnieszka Gotówka

Czarne mydło zrobiło prawdziwą furorę w kosmetycznym świecie. Słynie z leczniczych właściwości i pozbawionego syntetycznych dodatków składu. Przyjrzyjmy się właściwościom, jakie posiada czarne mydło i sprawdźmy, kiedy warto je stosować.

Czarne mydło znane jest też pod swoją oryginalną nazwą Savon Noir. To kosmetyk, którego ojczyzną jest Maroko, gdzie jest stosowany od wieków. Wytwarzane jest ręcznie w sposób naturalny i wolny od chemii. Jego skład opiera się na połączeniu oliwy z oliwek z pastą z czarnych oliwek. W takim zestawieniu ryzyko działania podrażniającego czy alergizującego jest znikome.

Przeczytaj więcej na temat: mydła naturalne

Czarne mydło. Jakie ma właściwości?

W teorii czarne mydło można stosować do pielęgnacji każdego typu cery, jednak największą popularnością kosmetyk cieszy się w wśród osób, które zmagają się z problemami dermatologicznymi. Wynika to z jego leczniczych właściwości. Nie tylko nawilża skórę, ale też oczyszcza ją i łagodzi zmiany zapalne. Można je też wykorzystywać do peelingu całego ciała. Nadaje się również do wykonania oczyszczającej maseczki. Czarne mydło może być stosowane w codziennej pielęgnacji skóry. Jego zwolennicy zapewniają, że nie tylko usuwa z powierzchni naskórka zanieczyszczenia, ale też sprawdza się podczas demakijażu.

Jak wygląda czarne mydło?

Czarne mydło czarne jest tylko z nazwy. W rzeczywistości bliżej mu do barwy brązowej, a nawet bursztynowej. Ciekawa jest też jego konsystencja. Mydło nie wygląda jak tradycyjna kostka. Ma postać gęstej emulsji. W dotyku przypomina miękką plastelinę. Nakładanie jej na skórę nie stanowi jednak problemu.

→  Przeczytaj także: Mydło Aleppo – właściwości i wykorzystanie

Zapach

Z kolei o zapachu czarnego mydła krążą legendy. Jednym przypomina mocno aromatyczny ser, innym – terpentynę. Są i tacy, którzy twierdzą, że można się do niego przyzwyczaić i z każdym kolejnym użyciem jest słabiej wyczuwalny.

Na rynku w ostatnim czasie pojawiło się też wiele kosmetyków z dodatkiem czarnego mydła. Przeznaczone są m.in. do cery problematycznej. Zanim jednak dokonamy zakupu, warto sprawdzić skład preparatu. Może się bowiem okazać, że Savon Noir jest w nim niewiele.

10 właściwości czarnego mydła

Jeden kosmetyk, kilka zastosowań. Tak w telegraficznym skrócie można podsumować czarne mydło. Kluczem do jego popularności jest naturalność, którą w ostatnim czasie bardzo się docenia.

Czarne mydło:

  1. pielęgnuje i oczyszcza skórę,
  2. nawilża,
  3. działa tonizująco,
  4. można stosować je do demakijażu,
  5. wspomaga leczenie zmian trądzikowych,
  6. łagodzi stany zapalne skóry,
  7. jest uniwersalne: można nim umyć ciało, twarz i włosy,
  8. sprawdza się podczas peelingu,
  9. nie uczula i nie podrażnia,
  10. może być stosowane przez alergików.

→ Przeczytaj również: Mydło marsylskie. Czym się wyróżnia?

Czarne mydło zero waste

Savon Noir to też idealny kosmetyk zero waste. Kupując je, otrzymujemy produkt, dzięki któremu możemy zadbać o pielęgnację ciała od stóp do głów. W ten sposób ograniczymy ilość innych kosmetyków. Czarne mydło dobrze sprawdzi się w roli:

  • szamponu,
  • płynu do demakijażu,
  • toniku
  • preparatu peelingującego
  • kremu do golenia.

Z Savon Noir produkuje się też ekologiczne środki czyszczące. Nie tylko dobrze usuwają brud z różnego rodzaju powierzchni, np. umywalki, ale też odtłuszczają.

Czarne mydło można kupić już za niewiele ponad 10 zł. Za kosmetyki z certyfikatem ekologicznym trzeba jednak zapłacić nieco więcej.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.