Teraz czytasz...
Żywność ekologiczna- czym jest?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Żywność ekologiczna- czym jest?

Żywność ekologiczna to termin ściśle określony prawem. Kupując prawidłowo oznakowany produkt BIO, mogą być Państwo pewni, że wytworzony został zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi rolnictwa i przetwórstwa ekologicznego. Wszelkie sformułowania w rodzaju „produkt z czystych ekologicznie regionów” to tylko chwyty marketingowe stosowane przez producentów. 

Płody ekologicznego rolnictwa

Produkty ekologiczne powstają z płodów rolnych rolnictwa ekologicznego i przetwarzane są zgodnie z ekologicznymi metodami produkcji. Rolnictwo ekologiczne to taki sposób gospodarowania, w którym stosuje się tylko środki naturalne: – obornik, komposty, nawozy zielone, nawozy zwierzęce oraz minerały występujące w przyrodzie zamiast nawozów sztucznych, – metody zapobiegawcze w ochronie roślin, w tym metody biologiczne, środki roślinne i mineralne zamiast syntetycznych pestycydów, – zwierzętom zapewnia się pasze gospodarskie, ściółkę oraz ruch na świeżym powietrzu. – żaden z produktów ekologicznych nie jest genetycznie modyfikowany Czyste, nieskażone środowisko w jakim znajdują się gospodarstwa ekologiczne pozwala wykluczyć lub przynajmniej znacznie ograniczyć zanieczyszczenia powodowane przez przemysł lub drogi szybkiego ruchu. Każde gospodarstwo podlega kontroli jednostek certyfikujących (ich lista znajduje się na stronie Ministerstwa Rolnictwa) i może pochwalić się specjalnym certyfikatem.

 

Żywność ekologiczna. Przetworzona zgodnie z naturą

Płody rolne wytworzone bez użycia chemii są przechowywane i przetwarzane w tak, aby nie straciły swoich walorów. W przechowalniach zabronione jest stosowanie syntetycznych pestycydów. Ideą ekologicznego przetwórstwa jest wybór takiej technologii, która w najmniejszym stopniu obniża wartość odżywczą surowca. Zabronione jest używanie organizmów zmienionych przez inżynierię genetyczną (GMO). Surowce ekologiczne przetwarza się metodami mechanicznymi, fizycznymi lub fermentacyjnymi, które są znane od stuleci. Wystarczy spróbować ekologicznych: kiszonej kapusty, razowego chleba na zakwasie lub świeżego twarogu, by rozpoznać unikalny smak tradycji.

Jakość produktów ekologicznych poświadczona jest specjalnym certyfikatem. Przeczytaj: Jak działa certyfikacja ekologiczna

Czy żywność ekologiczna to to samo co zdrowa żywność?

Pojęcie zdrowej żywności jest nieprecyzyjne, tak naprawdę nigdy go nie zdefiniowano. Zrodziło się w Polsce w latach 80. XX wieku, w trakcie tzw. Targów Zdrowej Żywności odbywających się w Tarnowie. Początkowo pod tym pojęciem sprzedawano głównie produkty konwencjonalne z różnymi zdrowotnymi dodatkami, np. solą gruboziarnistą, płatkami zbożowych, otrębów, miodów, żywność bezglutenową oraz produkty zielarskie. W tamtych czasach pojęcie zdrowej żywności nie obejmowało żywności ekologicznej, gdyż takowej (w sensie prawnym) w Polsce nie było. Definiując pojęcie zdrowej żywności nie kładziono dużego nacisku na pochodzenie wykorzystywanego surowca.Obecnie termin „zdrowa żywność” jest z pewnością nadużywany. To określenie marketingowe, którym opisuje się najróżniejsze produkty: od słodzików, najróżniejszych płatków śniadaniowych po certyfikowaną żywność ekologiczną. Wskutek tego konsument jest zazwyczaj zagubiony i tak naprawdę, jeżeli nie uzyska fachowej i uczciwej porady od sprzedawcy, nie bardzo wie co kupuje (i czy rzeczywiście jest to zdrowe).

Żywność ekologiczna to termin uregulowany prawnie. Przeczytaj więcej na temat: żywność ekologiczna – podstawy prawne

Pojęcie żywności ekologicznej (bądź też EKO, BIO, ORGANIC – te pojęcia są równoważne) jest natomiast ściśle zdefiniowane prawnie i może być stosowane tylko w odniesieniu do produktów, które spełniają określone warunki produkcji.

Wysoka jakość żywności ekologicznej

Jakość produktów z atestowanych gospodarstw i przetwórni ekologicznych wynika z ekologicznych metod produkcji oraz warunków czystego środowiska. Ponieważ na żadnym etapie produkcji nie są stosowane środki chemiczne, zakłada się, że otrzymane produkty są wolne od zanieczyszczeń. Są to produkty bogate w naturalne składniki i witaminy, a ich smak można odróżnić od produktów sztucznie „witaminizowanych” i „polepszanych””. O ich wartości nie decydują jednak witaminy, białka, węglowodany i inne składniki ważne dla prawidłowej przemiany materii. Ceniona jest ich wysoka wartość biologiczna, którą dawniej miały produkty naturalne, wytworzone w nieskażonym środowisku.

Jak rozpoznać żywność ekologiczną

żywnośc ekologiczna jak rozpoznać

Czytaj więcej: Oznakowanie żywności ekologicznej

autor: Karol Przybylak (na podstawie tekstu M. Babalskiego)

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.