Olej z pestek malin (Rubus Idaeus (Raspberry) Seed Oil) to obecnie jeden z najpopularniejszych składników stosowanych w produktach kosmetycznych. Nie bez przyczyny zresztą, bo kiedy przyjrzeć mu się bliżej, mamy do czynienia z produktem o wielu cennych właściwościach.
Olej z pestek malin: jak się go pozyskuje?
Olej z nasion malin to najlepiej przebadany spośród wszystkich olejów otrzymywanych z pestek owoców jagodowych. Otrzymuje się go metodą mechanicznego wytłaczania na zimno drobnych pestek owoców malin z rodzaju Rubus idaeus. Jest nierafinowany i niefiltrowany.
→ Przeczytaj również: Suchy olej. Co to jest i jakie są jego rodzaje?
Ma ciemne, brunatno-żółte zabarwienie, i charakterystyczny owocowy zapach. Jest też stosunkowo drogi (ok. 50 zł za 100 ml), ale to dlatego, że pozyskiwanie oleju jest pracochłonne i mało wydajne. Potrzebna jest ogromna ilość malin, aby otrzymać niewielką ilość oleju. Ten jednak wart jest swojej ceny. Wyróżnia się przy tym wysoką stabilnością z uwagi na wysoką zawartość substancji o działaniu przeciwrodnikowym.
Olej z malin (pestek): skład
W oleju z pestek malin obecne są:
- Lipidy – w składzie oleju z pestek malin obecne są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, takie jak: kwas linolowy i kwas α-linolenowy (należy do grupy kwasów tłuszczowych omega-3), a także kwas oleinowy i eikozenowy.
- Witamina E i karotenoidy
- Fosfolipidy
- Flawonoidy
- Karotenoidy o właściwościach przeciwutleniających
- Witamina A
Do czego wykorzystać olej z pestek malin?
Olej z pestek malin, dzięki swojej zdolności do absorpcji promieniowania w zakresie UV-B i UV-C, jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym (niektóre badania podają, że współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF waha się od 28 do 50). Łagodzi też podrażnienia słoneczne na skórze (przyspiesza regenerację naskórka).
→ Przeczytaj również: Olej z pestek dyni, czyli „zielone złoto” Styrii
Wykazuje też działanie antyoksydacyjne i antymutagenne. Uelastycznia skórę i ją odmładza. Jest też składnikiem past do zębów, a to dlatego, że łagodzi stany zapalne. Ma też właściwości natłuszczające i nawilżające, przez co znalazł zastosowanie w balsamach do ciała, kremach do twarzy (zwłaszcza do cery dojrzałej), stóp i rąk, emulsjach, mleczkach, maściach, a także w olejkach do masażu.
Dzięki dużej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, działa na skórę przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Przyspiesza też jej regenerację i zmniejsza stres oksydacyjny.
W połączeniu z innymi olejami, może być też wykorzystywany jako konserwant.
Dla kogo olej z malin (pestek)?
- Idealny do pielęgnacji twarzy, szyi i dekoltu. Olej z nasion malin na twarz sprawdza się zarówno do oczyszczania skóry metodą OCM, jak i jej nawilżenia.
- Polecany szczególnie do cery suchej, trądzikowej.
- Zapobiega powstawaniu zaskórników.
- Wspomaga leczenie wysypki, egzemy i łuszczycy.
- Przyspiesza gojenie blizn.
- Dobrze natłuszcza skórę (a przy tym szybko się wchłania).
- Wyrównuje koloryt skóry.
- Łagodzi podrażnienia.
- Sprawdzi się jako olejek do masażu.
- Dobry jako dodatek do kremów, peelingów, balsamów.
Jaki olej do włosów?
Kiedy spojrzeć na oleje do olejowania włosów, olej z pestek malin jest często polecany do włosów wysokoporowatych i średnioporowatych. Tworzy na pasmach warstwę okluzyjną, która spowalnia proces utraty wilgoci, dzięki czemu włosy są odpowiednio nawilżone. Sprawdza się też jako serum wzmacniające końcówki oraz wcierka odżywiająca skórę głowy (łagodzi podrażnienia i stany zapalne).
→ Przeczytaj również: Olejowanie włosów. Dlaczego warto?
Jak przechowywać?
By olej z malin nie stracił swoich właściwości powinien być przechowywany w butelce z ciemnego szkła (chroni przed naświetleniem) w miejscu oddalonym od słońca.