Teraz czytasz...
E dodatki w żywności ekologicznej
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
NaturaFood & BeEco | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
NaturaFood & BeEco | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

E dodatki w żywności ekologicznej

Żywność ekologiczna wytwarzana jest przy użyciu metod, które gwarantują utrzymanie jak największej ilości walorów odżywczych surowca na wszystkich etapach produkcji oraz wysoką jakość produktu końcowego. Takie podejście wiąże się ze stosowaniem tylko biologicznych, mechanicznych i fizycznych metod przetwarzania i utrwalania żywności:  ogrzewania, pasteryzowania, pieczenia, smażenia, kiszenia, suszenia czy mrożenia. W porównaniu z przetwórstwem konwencjonalnym zdecydowanie ograniczona jest ilość dodatków do żywności oraz substancji pomocniczych.

W produkcji ekologicznej nie ma miejsca na substancje, dodatki i techniki, które odtwarzają jakość utraconą w trakcie przetwarzania i przechowywania lub które naprawiają skutki zaniedbań w trakcie przetwarzania. Nie ma miejsca na techniki i dodatki, które mogą wprowadzać konsumenta w błąd, co do prawdziwej natury i wartości produktów.

SKŁAD ŻYWNOŚCI EKOLOGICZNEJ

Żywność posiadająca certyfikat ekologiczny zawiera głównie składniki pochodzenia rolniczego, włączając w to przyprawy i wyciągi, które uzupełniają smak lub nadają kolor produktom. Pojawia się także woda i sól (chlorek sodu lub potasu).
Uzupełnieniem produktów ekologicznych mogą być naturalne substancje i preparaty zapachowe oraz preparaty z mikroorganizmów takie jak drożdże i enzymy.
Produktów ekologicznych nie wzbogaca się minerałami (mikroelementami i pierwiastkami śladowymi), witaminami, aminokwasami i mikroelementami, chyba, że jest to wymagane innymi przepisami.

DOPUSZCZALNE „E” DODATKI W ŻYWNOŚCI BIO

Z wielu dodatków „E” dopuszczonych do żywności, w przypadku żywności ekologicznej można stosować tylko 50 dodatków pochodzenia naturalnego. Produkuje się je tylko przy użyciu procesów mechanicznych, fizycznych, biologicznych, enzymatycznych lub mikrobiologicznych.
Przygotowano odrębną listę dodatków stosownych w produkcji win ekologicznych, ale to temat na inny artykuł. Użycie niektórych dodatków jest ograniczone tylko do specyficznych produktów ekologicznych. Krótka lista dodatków jest stosowana w ograniczonej ilości gotowych produktów ekologicznych (patrz ramika po lewej stronie).

W żywności ekologicznej dopuszczalne są następujące dodatki:

– kwasy spożywcze i ich sole o różnym przeznaczeniu (np. utrwalanie): mlekowy, jabłkowy, cytrynowy, winowy,
– przeciwutleniacze: ekstrakt bogaty w tokoferol, kwas askorbinowy, ekstrakt z rozmarynu,
– zagęstniki: alginiany, agar, karagen, mączka chleba świętojańskiego, guma guar, guma arabska, ksantanowa, gliceryna, pektyny, hydroksypropylmetaceluloza do kapsułek,
– gazy: CO2, hel, argon,
– węgiel drzewny i annato do specjalnych serów,
– nieliczne konserwanty: azotany i azatyny do produkcji produktów mięsnych i wędlin (ograniczone do 80 mg/kg) oraz siarczyny i inne związki siarki, m.in. do win owocowych,
– regulatory pH i środki przeciwzbrylające: nieliczne węglany, chlorek wapnia, siarczan wapnia, wodorotlenek sodu, dwutlenek krzemu,
– lecytyna,
– fosforan monowapniowy jako składnik proszku do pieczenia.
Pełna lista dodatków do żywności dopuszczonych do stosowania w żywności ekologicznej wraz z ograniczeniami użycia i specyfikacją znajduje się w aneksie VIII Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 889/2008

SUBSTANCJE POMOCNICZE W PRZETWÓRSTWIE

W produkcji ekologicznej stosuje się również ograniczoną liczbę substancji pomocniczych w przetwórstwie. Stosowane są one w przetwórstwie żywności, ale nie są składnikiem produktów. Lista 36 dopuszczonych w produkcji ekologicznej substancji zamieszczona jest w aneksie VIII Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 889/2008.

Przeczytaj także: Aplikacja E-Food – sprawdź co się kryje za E- symbolem

Substancje pomocnicze w eko przetwórstwie
– woda pitna, oleje roślinne, alkohol etylowy,
– celuloza, mączka ryżowa, wosk,
– klej rybi, żelatyna, kazeina, białko jaja,
– azot, CO2,
– glinka porcelanowa, dwutlenek krzemu, bentonit, talk, ziemia okrzemkowa i perlit,
– węgiel aktywowany, łupiny orzechów laskowych, kwas garbnikowy,
– kwas mlekowy i cytrynowy,
– wodorotlenek amonu, nadtlenek wodoru, wodorotlenek sodu, kwas siarkowy i solny w produkcji wybranych produktów,
– węglany wapnia, sodu i potasu; chlorek, wodorotlenek i siarczan wapnia oraz chlorek magnezu.

BEZ GMO

Żywność ekologiczna wyklucza GMO – genetycznie modyfikowane organizmy. W żywności ekologicznej również stosuje się dodatki do żywności wolne od GMO. Wiele dodatków produkuje się z soi lub kukurydzy uprawianych przemysłowo i w związku z tym bardzo często z soi i kukurydzy GMO. Przykładowo popularna lecytyna produkowana z soi jest dodatkiem do wielu produktów, np. czekolad, ciast, wypieków, słodyczy, kremów, sosów, zup w proszku. W przypadku żywności ekologicznej stosuje się tylko lecytynę wolną od GMO.

ANDRZEJ SZEREMETA
autor jest pracownikiem
IFOAM EUw Brukseli

Artykuł pochodzi z 23 (4/2012) numeru czasopisma Biokurier.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.