Teraz czytasz...
Ugryzienie komara. Jak je złagodzić?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ugryzienie komara. Jak je złagodzić?

Agnieszka Gotówka
dziecko ugryzione przez komara

Ugryzienie komara to nic przyjemnego. Miejsce ukłucia swędzie, niekiedy też boli. Jak je złagodzić? I co odstrasza komary?

Ugryzienie komara: jak się objawia?

Jeśli mamy być precyzyjni, komary nie gryzą, nie kąsają, nie żądlą. Ze względu na budowę aparatu gębowego tych owadów, powinno się raczej mówić, że komar kłuje. I robi to wyłącznie samica, której nasza krew jest niezbędna do wytworzenia jaj.

→ Przeczytaj również: Piotr Kucharski: Kiedy nabierzemy zdrowych nawyków, chipsy i batoniki przestaną nam smakować

Dla nas nie jest to jednak miłe doświadczenie. W miejscu ukąszenia pojawia się najczęściej obrzęk, zaczerwienienie, ból i świąd. U większości osób reakcja układu immunologicznego na alergeny obecne w ślinie owada (białka i substancje o działaniu toksycznym)  jest prawidłowa. Zdarza się jednak, że ukąszenie komara wywołuje nieprawidłową reakcję alergiczną (najczęściej miejscową).

Wyróżnia się trzy typy reakcji po ukąszeniu przez komary:

  • typowe lokalne reakcje skórne – natychmiast pojawia się bąbel z otaczającym go rumieniem (świąd może utrzymywać się przez 24-36 h, a sama grudka znika po 7-10 dniach),
  • duże lokalne reakcje skórne (zespół skeeter, od potocznej angielskiej nazwy owadów krwiopijnych) – objawia się swędzącym, bolesnym obszarem skóry z zaczerwienieniem, zwiększonym uciepleniem i obrzękiem o średnicy od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Taka reakcja pojawia się w ciągu kilku godzin od ukąszenia, z najbardziej nasilonymi objawami między 8 a 12 godziną, ustępując ostatecznie w ciągu 3-10 dni,
  • reakcje układowe (grudkowa lub ostra uogólniona pokrzywka, astma oskrzelowa, choroba posurowicza, a w rzadkich przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny).

Reakcja alergiczna może się też pojawić po „ugryzieniu” meszki.

Co na ugryzienie komara?

Na ukąszenie komara pomóc mogą środki miejscowe (np. kremy), które zawierają kamforę, mentol lub alantoinę. Ulgę przynieść też może:

  • przyłożenie do miejsca ukłucia czegoś zimnego (kawałka lodu), polanie zimną wodą (ale uwaga: lód przykładamy nie bezpośrednio, ale owinięty np. w bawełniany ręcznik),
  • przyłożenie plasterka cytryny lub cebuli,
  • okład z rumianku, zsiadłego mleka, śmietany, liścia aloesu lub bazylii, octu jabłkowego (gdy naskórek nie jest przez nas rozdrapany),
  • gęsta papka z sody oczyszczonej rozpuszczonej w niewielkiej ilości wody.

Warto mieć też pod ręką olejki eteryczne. Nie dość, że odstraszają komary (zwłaszcza waniliowy, lawendowy, miętowy, eukaliptusowy), to łagodzą też objawy ukąszenia.

W celu złagodzenia dolegliwości na łyżkę stołową oleju o neutralnym zapachu dodaj około 5 kropli olejku z lawendy i z drzewa herbacianego. Delikatnie wymieszaj i wcieraj w miejsca po ukąszeniach owadów. Możesz także przygotować większą ilość olejku, zwiększając odpowiednio proporcje

– radzi Magda Przybylak-Zdanowicz, autorka poradnika „ABC kosmetyki naturalnej”.

Trzeba też pamiętać, by nie drapać miejsca ugryzienia. To trudne, bo świąd może być bardzo silny. Nadmierne drapanie bąbli (pomimo, że przynosi krótkotrwałą ulgę) może jednak doprowadzić do zakażeń.

Komar – ugryzienie a profilaktyka

Znamy sposoby na ugryzienie komara, niemniej istotna (a może ważniejsza) jest jednak profilaktyka. Co zatem warto stosować?

  • Unikaj terenów podmokłych, bagiennych. To tam oraz w pobliżu wód stojących (oczka wodne, jeziora, stawy) komarów jest najwięcej.
  • Wieczorem, gdy komary są najbardziej aktywne, zasłaniaj ręce i nogi (noś długi rękaw).
  • Ubieraj jasne rzecz (ciemne kolory przyciągają owady)
  • Dbaj o higienę. Komary przyciąga kwas mlekowy.
  • W oknach zamontuj moskitiery.
  • Posadź w ogrodzie lub w doniczce na balkonie komarzycę, pomidory, miętę, rozmaryn. Komary nie lubią ich zapachu i będą się trzymać od nich z daleka.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.