Psy, podobnie jak ludzie, podczas spacerów są narażone na ataki insektów. Owady nie tylko powodują u nich bolesne lub swędzące ukąszenia, ale i przenoszą groźne dla zwierząt choroby. Największe ryzyko przeniesienia chorób z owadów na czworonogi występuje w przypadku psów spacerujących z właścicielem po dzikich łąkach, lasach i innych terenach zielonych, na których rzadko kosi się trawę i pozostałe rośliny. Sprawdź, w jaki sposób chronić psa przed atakami insektów i przeniesieniem niebezpiecznych chorób.
Czy komary gryzą psy?
Ludzie najczęściej narzekają w lesie na ukąszenia komarów, które atakują wszystkich spacerowiczów nieużywających silnych repelentów. W przypadku psów komary są mniejszym zagrożeniem, gdyż czworonogi są dla nich mało atrakcyjnym żywicielem.
Gęsta sierść utrudnia komarom wkłucie w skórę, dlatego insekty atakują psy głównie w sytuacji, gdy populacja komarów jest bardzo duża. Dotyczy to głównie miejsc podmokłych, okolic rzek i jezior. To właśnie tam liczba owadów jest najwyższa, przez co występuje zwiększone ryzyko, że zaatakują nie tylko człowieka, ale i psa.
Różne środki ochronne dla psów znajdziesz na https://zooplus.pl
Ukąszenia komarów są dla psów równie uciążliwe co dla ludzi. Pupil odczuwa silny świąd i intensywnie się drapie, przez co na jego skórze pojawiają się rany podatne na zakażenia.
W celu ochrony pupila przed komarami można stosować naturalne środki odstraszające owady, np. różne olejki eteryczne i preparaty ziołowe bezpieczne dla psów. Jednocześnie warto zrezygnować ze spacerów na podmokłych terenach w godzinach wieczornych lub z przebywania w miejscach, w których wcześniej doszło do zalania bądź powodzi.
Ochrona przed ukąszeniami kleszczy
Znacznie większym niebezpieczeństwem dla psów są kleszcze. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest borelioza. Jakie są symptomy boreliozy u psów?
Wśród nich można wymienić:
- utratę apetytu,
- brak energii,
- senność,
- trudności z poruszaniem się,
- jednostronną kulawiznę,
- opuchliznę stawów,
- podwyższoną temperaturę ciała.
Ponadto u niektórych pupili może pojawić się zapalenie nerek i powiększenie węzłów chłonnych, którego nie da się połączyć z żadną infekcją.
Czasami borelioza ma charakter przewlekły, a jej objawy mogą powracać z różną częstotliwością. Dotyczy to w szczególności przypadków, gdy na czas nie wprowadzono antybiotykoterapii.
W celu zabezpieczenia pupila przed ukąszeniami kleszczy w czasie spacerów warto stosować specjalne obroże. Obroża dla psa nasączona substancjami odstraszającymi kleszcze działa najczęściej od kilku tygodni do 3 miesięcy. Dzięki niej pies może bezpiecznie biegać i bawić się na łąkach, w parkach i lasach, a jego właściciel nie musi obawiać się, że czworonóg nabawi się poważnej choroby.
Dla pewności po każdym spacerze warto sprawdzić sierść psa i upewnić się, że nie ma w niej groźnych insektów.
Pchły i inne insekty, które atakują psy
Psy są również narażone na ataki ze stron pcheł i innych insektów. Są to jednak owady dość niegroźne w porównaniu do kleszczy i łatwe do odstraszenia za pomocą specjalnych kropli, które należy aplikować na skórę pupila na grzbiecie.
Równie dobrze można rozwiązać problem pcheł, używając obroży, która oddziałuje na inne insekty.