Teraz czytasz...
Imbir – uprawa w domu
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Imbir – uprawa w domu

imbir w doniczce

Imbir, uprawa którego jest możliwa w domu, to roślina niezwykle cenna, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jest to przyprawa, która nie wydaje owoców i rozmnaża się przez podział kłączy. Podpowiadamy, jak posadzić imbir we własnym mieszkaniu.

Imbir – uprawa domowa

W warunkach naturalnych imbir rośnie w ciepłym i wilgotnym klimacie. Pierwotnie występował w Azji Południowo-Wschodniej (dzisiejsze północne Indie), skąd był importowany do innych zakątków świata. Obecnie rośnie m.in. w Indonezji, Nepalu, Nigerii, Bangladeszu, Tajlandii, Kamerunie, USA, na Filipinach, a także w Indiach i Chinach.

W Polsce uprawa imbiru możliwa jest tylko w warunkach domowych. Sadzenie tej rośliny w gruncie najpewniej się nie powiedzie. Jednak kluczem w uprawie jest dobranie odpowiedniego kłącza. Kupując imbir w sklepie musimy więc wybrać ten korzeń, który wygląda na najbardziej jędrny, najlepiej z dużymi oczkami na końcach rozgałęzień (im więcej oczek, tym większe szanse na przyjęcie się sadzonki).

Roślina do prawidłowego wzrostu wymaga szerokiej, ale dość płytkiej doniczki, najlepiej z otworami odpływowymi (imbir rośnie bardziej wszerz niż w głąb ziemi). Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne, najlepiej o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Z powodzeniem możemy użyć ziemi uniwersalnej do kwiatów pomieszanej z keramzytem lub piaskiem, aby dostarczyć ziemi lepszej przepuszczalności.

Doniczkę ustawiamy w miejscu ciepłym i słonecznym, ale nie bezpośrednim słońcu. Odpowiednie będą parapety okien, które wychodzą na wschód lub na zachód. Imbir nie znosi temperatur poniżej 20°C. Musimy o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli jego uprawę rozpoczynamy w ziemię.

Najwyżej jakości gatunkiem imbiru jest imbir jamajski. Jego kłącza są oskrobane ze wszystkich stron, niepoddane wapnowaniu ani bieleniu. Jest bardzo aromatyczny i słodki w smaku.

Imbir – sadzenie w doniczce

Sadząc całe kłącze imbiru, dobrze jest je przed posadzeniem namoczyć w wodzie przez noc. Jeśli chcemy mieć kilka okazów, korzeń możemy pociąć na ok. 2-3 cm kawałki (każdy z przynajmniej jednym oczkiem). Takie sadzonki najlepiej zostawić na kilka dni, aby miejsce cięcia się zabliźniło.

Najlepiej posadzić imbir kupiony w sklepie z ekologiczną żywnością. Kłącza dostępne w marketach bywają zabezpieczane substancjami antygrzybicznymi i hamującymi wzrost. Imbir BIO jest pozbawionych tych szkodliwych substancji.

Sadzonki umieszczamy w ziemi na ok. 5-10 cm, oczkiem do góry. Ważne, aby przyprawa miała swobodę wzrostu, więc każdy kolejny okaz sadzimy w odległości 10 cm. Całość dokładnie zraszamy. Do momentu kiełkowania, doniczkę  można przykryć folią z dziurkami. Zapewni to wysoką wilgotność powietrza idealną do kiełkowania. Kiedy zaobserwujemy je po kilku/kilkunastu dniach, ściągamy folię.

korzeń imbiru krojony na mniejsze kawałki przed wsadzeniem do doniczki
Zanim wsadzimy imbir do doniczki, dobrze jest podzielić kłącze na mniejsze kawałki

Gdy zauważymy, że liście nie wybarwiają się na kolor zielony, oznacza to, że w ziemi znajduje się za mało składników pokarmowych. Wtedy konieczne jest nawożenie, najlepiej nawozem ekologicznym do warzyw.

Uprawa imbiru w doniczce nie jest zbyt skomplikowana. Roślina wymaga jedynie odpowiedniego podlewania. Lubi podłoże stale wilgotne, ale nie zalewane, dlatego kontrolowanie wilgotności gleby jest niezwykle ważne. W okresie wiosenno-letnim doniczkę z imbirem można wystawić na balkon lub taras, by roślina mogła swobodnie korzystać ze światła i naturalnego ciepła.

Pamiętajmy też, że uprawa imbiru w warunkach domowych da nam przyprawę o ostrzejszym i bardziej wyrazistym smaku.

kłącze imbiru przed wsadzeniem do doniczki
Do wsadzenia wybierajmy dobrej jakości przyprawę

Imbir – hodowla domowa. Dlaczego warto?

Imbir to niezwykle cenna przyprawa o udokumentowanych właściwościach leczniczych. Zawiera witaminy, m.in. A, C, z grupy B oraz K, a także potas, wapń, fosfor, żelazo, oraz olejki eteryczne: gingerol izinferon. Wykazuje działanie wykrztuśne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Wykorzystuje się go przy łagodzeniu objawów grypy i przeziębienia.

Gingerol obecny w imbirze jest silnym antyoksydantem. Reguluje i obniża poziom cholesterolu we krwi. Ma działanie przeciwbólowe, stąd stosuje się go przy bolesnych miesiączkach, migrenie i w celu złagodzenia bólu zęba. Imbir pomaga też przy zakrzepicy żył czy bólach stawów.

W Azji imbir uznawany jest za afrodyzjak. Pobudza trawienie i wytwarzanie śliny i żółci. Dzięki temu wykorzystywany jest przy różnego rodzaju dietach odchudzających.

Działa profilaktycznie przy chorobie lokomocyjnej. Przeciwdziała mdłościom w pierwszych tygodniach ciąży, po narkozie i chemioterapii. Jego żucie powoduje uwalnianie olejków eterycznych, które rozgrzewają i poprawiają nastrój. W tradycyjnej medycynie indyjskiej imbir przez tysiąclecia wykorzystywano do leczenia zapalnych chorób reumatycznych.

Imbir można stosować profilaktycznie np. dodając do śniadaniowego smoothie czy pijąc go rano z miodem, wodą, i cytryną. Taka poranna bomba witaminowa na pewno poprawi nam nastrój.

kawałek korzenia imbiru wsadzany do ziemi uprawa domowa

Przepis na syrop imbirowy

Składniki:

  • 150 ml wody,
  • 200 g korzenia imbiru (może być z domowej uprawy),
  • szklanka cukru trzcinowego.

Cukier umieszczamy w garnku i delikatnie go podgrzewamy, tak by uzyskał ciemniejszą barwę. Dodajemy wodę wraz z umytym, obranym i pokrojonym korzeniem imbiru. Całość gotujemy na małym ogniu przez 1h. Po tym czasie zdejmujemy przykrywkę i gotujemy kolejną 1 h, następnie wyjmujemy plasterki imbiru i całość przelewamy do słoików lub butelek szklanych.

Tak przygotowany syrop imbirowy na przeziębienie (i nie tylko) jest idealny na zimowe wieczory. Bardzo dobrze smakuje i poprawia smak gorących napojów.

Uprawa imbiru w doniczce to ciekawy pomysł na wykorzystanie nadmiaru tej przyprawy w zgodzie z ideą zero waste. My nic nie wyrzucimy, a zyskamy własną przyprawę i mnóstwo satysfakcji z uzyskanych plonów.

Literatura

  1. Imbir, E. Heindbohmer, 2016
  2. Uprawa imbiru i jego wykorzystanie, A. Makarewicz, B. Gąsiorowska, Poradnik Gospodarski, nr: 7-8, 2013
  3. Imbir, P. Kardasz, Kwietnik, nr: 3, 1995
  4. Imbir, A. Sępowska, Działkowiec, nr: 12, 2006
  5. Imbir z kuchni do salonu, J. Krawcowicz, Kwiaty, nr: 1, 1996

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.