Teraz czytasz...
Targ serów w Alkmaar
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Targ serów w Alkmaar

Avatar photo

Targ serów w Alkmaar może poszczycić się tradycją sięgającą końca XVI w.  Wydarzenie, które odbywa się w położonym 40 km. na północ od Amsterdamu przyciąga tysiące osób.

Najważniejsza informacja. Kiedy odbywa się targ

Impreza odbywa się od kwietnia do końca sierpnia, w każdy piątek między 10 a 12.30 w samym centrum Alkmaar, na przeciw tzw. domu wagi.

Tragarze serów podczas targu serów w Alkmaar
Tragarze serów podczas targu serów w Alkmaar

Targ serów w Alkmaar. Historia

Pod koniec XVI w. powstał w mieście cech tragarzy serów, którzy obecnie w większości sami są producentami serów. Od tego tez czasu datuje się historia targów sera.

Tysiące krążków sera czekają na zwiedzających. W zabytkowym, pochodzącym z XIV w. budynku wagi miejskiej waży się sery, ma to związek z jego późniejszą ceną sprzedaży. Po ważeniu sery wracają na stoiska na rynku. Niektóre bochny osiągają wagę nawet 120 kg dlatego serowarzy wręcz biegną do ważenia. Ma to w sobie coś z teatru turystycznego, który podoba się odwiedzających imprezę- jest to połączenie tradycji z folklorem.

Tragarze serów mają też specjalne drewniane nosidła, które przy pomocy lin zawieszają sobie na plecach i tak złączeni w pary, gęsiego udają się by zważyć sery. Nosidła ważą 25 kg., średnio obciąża się je 8 bochenkami sera, które ważą 12 kg. Każdy, co w sumie daje 130 km. Nie jest to praca lekka, nawet jak się ją wykonuje przed zgromadzonymi turystami i potencjalnymi nabywcami.

Sery do ważenia też się wozi na dużych taczkach. Po dokonaniu transakcji sprzedawca z kupującym podają sobie dłonie, na znak pomyślności i tym samym „zaklepują” sprzedaż. Jest to nawiązanie do starej tradycji obowiązującej pośród serowarskiej braci. Na targu sprzedaje się różne gatunki sera. Najczęściej jest to gouda: od młodej po dojrzałą z różnych części Holandii.

Przeczytaj także: Jak rozpoznać oscypek

Na targu dozwolone jest targowanie się. Podczas targu środek miejskiego rynku jest opanowany przez krążki najprzeróżniejszych serów. Oznaczone są one tabliczkami z informacją odnośnie typu sera oraz jego wieku, który podaje się w miesiącach. Dla serowego konesera wizyta na tym targu, to istny serowy zawrót głowy, którego nie da się ogarnąć wzrokiem.  Chcąc spróbować wszystkiego to można stracić fortunę.

Holenderskie Muzeum Sera

W dawnym budynku wagi miejskiej na miejscowym rynku, gdzie to podczas serowych targów waży się bochny sera, od 1983 r. działa Holenderskie Muzeum Sera (Hollands Kaasmuseum), które przedstawia historię produkcji serów oraz ewolucję przemysłu serowarskiego w Holandii. Muzeum warte zwiedzenia nie tylko ze względu na historyczne eksponaty, filmy dokumentalne, obrazy i rysunki. Zwiedzając obiekt można się dowiedzieć, że na terenie dzisiejszej Holandii znaleziono ceramiczne naczynia z ok. 800 r. p.n.e., w których przechowywano skrzep serowy. „Złote czasy” (XVI-XVII w.) sery i ich eksport rozsławiły Holandię (http://www.kaasmuseum.nl/en).

Jak jest ser to jest i…piwo

Alkmaar żyje nie tylko historią przerobu mleka na ser, ale może się pochwalić Narodowym Muzeum Piwa „De Boom“ (Nederlands Biermuseum De Boom). Mieści się ono w XVII-wiecznym budynku byłego browaru. Placówka skupia swą uwagę nie tylko na historii piwa i browarnictwa, ale też ukazuje rolę tego trunku w Holandii i w Alkmaar. Po wizycie w muzeum zalecane jest skorzystanie z pubu ulokowanego w podziemiach budynku. Na gości czeka paleta 86 holenderskich piw. Jest to tylko część oferty jaką dysponuje 400 browarów w całej Holandii. Muzeum nastawia się na promocję piw rzemieślniczych (http://www.biermuseum.nl/en).

Domowy wyrób sera?

Jeżeli nie możecie wybrać się na targ sera w Alkmaar, polecamy Wam domowy wyrób sera

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.