Ładna pogoda sprzyja rowerowym wycieczkom. Zachęcamy jednak, by jednoślad służył nam na co dzień. Powodów, dla których warto przesiąść się z samochodu na rower, jest co najmniej kilka. Oto najważniejsze z nich.
Jazda na rowerze oszczędza pieniądze i…
Obecnie tankowanie auta przyprawia niejednego kierowcę o ból głowy. Ceny paliwa są coraz wyższe i według ekonomistów sytuacja nie polepszy się w ciągu kolejnych miesięcy.
Aspekt finansowy to więc dla wielu silny bodziec do zmian. Znam coraz więcej osób, które cztery kółka zostawiają w garażu i do pracy jeżdżą rowerem. Są i tacy, którzy na jednośladzie zdążą jeszcze odwieźć dziecko do żłobka czy przedszkola, a po południu zrobić niezbędne zakupy.
Użytkowanie samochodu to jednak nie tylko koszty paliwa, ale też opłaty za parkowanie, które w przypadku roweru są zerowe. Zdecydowanie tańsza jest też ewentualna naprawa jednośladu, z którą dodatkowo wielu z nas może sobie poradzić samemu.
…czas
Przejazd przez polskie miasta w godzinach szczytu to gehenna. Wiele głównych ulic zapełnionych jest przez sznury aut. A tymczasem rowerem poruszamy się płynnie i bez zbędnych przystanków. W razie potrzeby możemy też wybrać inną, krótszą trasę, np. wąskimi uliczkami lub leśnymi dróżkami.
Nie tracimy też czasu na szukanie miejsca do parkowania oraz nie musimy stać w kolejce na stację benzynową.
Jazda na rowerze to ponadto doskonały trening, który wykonujesz w drodze do pracy. Jeśli więc nieustannie powtarzałeś, że na aktywność fizyczną nie masz czasu, porzuć te tłumaczenia. Wsiądź na rower i przekonaj się, że szybko poczujesz się lepiej.
Jazda na rowerze a zdrowie
Podczas jazdy samochodem nasza postawa jest bierna. Siedzimy zapięci pasami i nasz jedyny ruch, to sięgnięcie ręką do skrzyni zmiany biegów. Z kolei jadąc na rowerze, pracują nasze mięśnie ramion, grzbietu, brzucha, a także pośladków oraz mięśnie czworogłowe ud, a przy tym stawy nie są mocno obciążane.
Aktywność fizyczna, której tak wielu z nas brakuje, to fundament dobrego zdrowia. Jazda na rowerze wzmacnia odporność i poprawia naszą kondycję. Organizm jest też lepiej dotleniony.
Jazda na rowerze a odchudzanie
Regularna aktywność fizyczna pomaga normalizować masę ciała. W trakcie pedałowania tracimy sporo kalorii. Po przejechaniu ok. 10 km mamy ich już ok. 300 mniej, a im dłuższy dystans, tym kalorii tracimy więcej.
Jazda na rowerze dodatkowo podkręca metabolizm. A kiedy przemiana materii jest szybsza, efekty odchudzania są lepiej widoczne.
Pamiętajmy jednak, że sama jazda na rowerze na nic się zda, jeśli nasza dieta będzie nieprawidłowa. Jeśli jednak zmniejszymy w niej udział słodyczy, białego pieczywa i słodkich napojów, na efekty nie będziemy musieli długo czekać.
Na rower bez stresu!
Szybko może się okazać, że kiedy jeździsz do pracy rowerem, dzień mija ci w spokojniejszej atmosferze, a energia do pracy jest na zdecydowanie wyższym poziomie.
To właśnie magia dwóch kółek! Jazda na rowerze działa wyciszająco i pomaga zredukować stres. A kiedy na koniec miesiąca podliczymy ilość zaoszczędzonych na paliwie pieniędzy, z całą pewnością nasz humor będzie jeszcze lepszy.
Rower a ochrona środowiska
I na koniec jeden z koronnych argumentów, dla których warto przesiąść się z samochodu na rower. Nie ma chyba bardziej przyjaznego środowisku pojazdu od jednośladu.
Rower napędzany jest siłą naszych mięśni. Jeżdżąc na nim, nie emitujemy żadnych zanieczyszczeń. Doskonale wiedzą o tym Holendrzy i Skandynawowie, którzy we krwi mają troskę o ekologię i… jazdę na rowerze.
Przeczytaj więcej na temat wpływu smogu na nasze zdrowie.
Daj dobry przykład!
Dzieci są doskonałymi obserwatorami. Bardzo chętnie nas naśladują. Warto zatem pokazać się im z jak najlepszej strony, a jeśli nasze nawyki nie są właściwe, spróbować je zmienić.
Jeśli nasza pociecha będzie widziała rodziców jeżdżących na rowerze i dokonujących świadomych prozdrowotnych wyborów, w przyszłości sama będzie tak postępować! A to oznacza sama plusy: nasze dziecko będzie zdrowsze, spokojniejsze, bardziej radosne i będzie mieć w kieszeni więcej pieniędzy. Czego chcieć więcej?