Teraz czytasz...
Ziołowy Zakątek – urokliwe miejsce na Podlasiu
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ziołowy Zakątek – urokliwe miejsce na Podlasiu

Avatar photo

Na terenie Ziołowego Zakątka tempo życia wydaje się zwalniać i leniwie podążać rytmem zgodnym z naturą i cyklami pór roku. Na tych czystych i pięknych terenach wciąż żywa jest tradycja zielarska. Mieszkańcy Podlasia od pokoleń zbierają rośliny lecznicze, korzystając z ich dobrodziejstwa i prozdrowotnych właściwości. Ziołowy Zakątek to miejsce, gdzie goście mają okazję zapoznać się z historią ziołolecznictwa i tradycyjnego zbioru roślin ze stanu naturalnego.

Wśród dobiegających zewsząd aromatów ziół i przypraw mogą komponować mieszanki herbaciane, tworzyć nalewki i zasięgnąć wiedzy zielarskiej podczas przemierzania ścieżek edukacyjnych Ogrodu Botanicznego.

Ziołowy Zakątek oferuje turystom 42 pokoje (co pozwala na przenocowanie ok. 150 osób) w najróżniejszym standardzie. Spać można również w drewnianym domu podlaskim, dzięki któremu poczujemy się jak w prawdziwej kurnej chacie.

Śniadania dostępne są w cenie noclegu, a na pozostałe posiłki można wybrać się do regionalnej restauracji serwującej potrawy z wykorzystaniem dużej ilości ziół, roślin dziko rosnących, pospolitych chwastów etc.

– Bardzo zależy nam na odnowieniu tradycji używania roślin ze stanu naturalnego w kuchni –

opowiada właściciel Ziołowego Zakątka Mirosław Angielczyk.

Relaks w zgodzie z naturą

Wypożyczalnia rowerów, tradycyjna sauna opalana drewnem, pracownia ceramiczna – to kolejne atrakcje pomagające w interesującym wypoczynku. Na terenie Ziołowego Zakątka można również obserwować najróżniejsze, tradycyjnie hodowane zwierzęta gospodarskie.

– Dysponujemy także bogato zaopatrzoną biblioteką botaniczną z pokaźnym księgozbiorem o tematyce zielarskiej. Naszym gościom proponujemy również kąpiele ziołowe, pomagające w naturalny sposób podreperować zdrowie

– opowiada Mirosław Angielczyk.

Ziołowy Ogród Botaniczny

Pokaźna kolekcja Ziołowego Ogrodu Botanicznego liczy ponad 1500 gatunków, położonych na obszarze 12 hektarów. Podczas pieszych wędrówek i warsztatów edukacyjnych w ogrodzie zaskakuje ilość zakamarków i wąskich leśnych ścieżek, wokół których prawie na naszych oczach rozkwitają piękne, rzadkie rośliny, a sam ogród urzeka wielobarwnością roślin, aromatem i spokojem. Co więcej, kolekcja Ogrodu Botanicznego sprzyja zachowaniu bioróżnorodności, zarówno jeśli chodzi o florę, jak i faunę. Misją tego miejsca jest ochrona zagrożonych gatunków, ale również przekazywanie wiedzy zielarskiej kolejnym pokoleniom.

Centrum Edukacji Przyrodniczej

Centrum Edukacji Przyrodniczej, stanowiące integralną część Ogrodu i Ziołowego Zakątka, ma w swojej ofercie różnego rodzaju ścieżki edukacyjne i warsztaty. Podczas wycieczek goście mają możliwość zapoznać się z funkcjonowaniem gospodarstwa ekologicznego, poznać chronione rośliny i dziko rosnące gatunki jadalne, jak również rośliny barwierskie, trujące czy przyprawowe. – W harmonogramie zajęć proponujemy również zajęcia laboratoryjne, zwiedzanie firmy Dary Natury, jak również warsztaty ziołowe. Zajęcia dostosowane są do różnych grup wiekowych – mówi właściciel.

Ziołowy Zakątek to podlaska kultura na wyciągniecie dłoni

Zabudowania wokół ogrodu stanowią zabytkowe budynki wiejskie z połowy XIX wieku, przenoszone z innych miejscowości województwa podlaskiego. Nieopodal ogrodu zrekonstruowano także zabytkowy, XVII-wieczny kościół z miejscowości Grodzisk w powiecie siemiatyckim. Kościół ten, w myśl ocalenia „sakralnych tradycji zielarskich”, nosi imię Matki Boskiej Jagodnej, opiekunki zbieraczy runa leśnego.

Więcej informacji: www.ziolowyzakatek.pl

Szukasz innych inspiracji do ekowyjazdów? Sprawdź nasz dział EKOTURYSTYKA

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.