Ozdoba świąteczna potrafi sporo kosztować. Ale czy na pewno? Jeśli zrobimy ją samodzielnie i z tego co mamy pod ręką, może się okazać, że zyskamy nie tylko piękną dekorację, ale też tanią i ekologiczną. Podpowiadamy, jak zrobić ozdoby świąteczne zero waste.
Ozdoba świąteczna. Jak zrobić tanie dekoracje bożonarodzeniowe?
Ozdoby świąteczne pojawiają się w sklepach już w listopadzie. Kosztują kilkadziesiąt złotych i nie zawsze wykonane są z materiałów dobrej jakości. A przecież każdy zasługuje na to, by w jego domu lub biurze pojawiły się dekoracje świąteczne. Polecamy zatem… zrobić je samodzielnie.
→ Przeczytaj również: Świąteczne porządki bez stresu
To naprawdę nie jest trudne zadanie. Wiele z materiałów, które przydadzą się na dekoracje świąteczne do pokoju, są w zasięgu naszej ręki. Przykład? Idź na spacer do lasu i pozbieraj szyszki. Możesz też wykorzystać zielone gałązki igliwia do zrobienia stroików. Za niewielkie pieniądze zrobisz też ozdoby z cytrusów. Do tego klej na gorąco, koraliki, tasiemki, kawałki materiałów oraz sznurki i gotowe!
A oto konkretne podpowiedzi, jak zrobić ładne dekoracje bożonarodzeniowe.
→ Przeczytaj również: Potrawy wigilijne: co przygotować na świąteczny stół?
1. Naturalne stroiki
Najpiękniejsze są stroiki i dekoracje wykonane samodzielnie z materiałów ogólnodostępnych, stosunkowo tanich oraz tych, które możemy mieć zupełnie za darmo. Mowa gałązkach drzew iglastych, które znaleźć można w lesie, a także szyszkach, orzechach włoskich w łupinie, suszonych pomarańczach, przyprawach korzennych (gwiazdkach anyżu, lasce cynamonu) i jemiole. Przydać się również mogą niewielkie bombki, wstążki oraz – opcjonalnie – sztuczny śnieg.
Stroiki na świąteczny stół lub na drzwi można zrobić na specjalnej podkładce, ale też w doniczce, wazonie, wiklinowym koszyku lub na paterze. Tu panuje pełna dowolność. W ostatnich latach, gdzie naturalność wróciła do łask, stroiki świąteczne często wykonuje się na okrągłym plastrze pnia drzewa.
Klimatu wnętrzu dodadzą też lampiony, które również możemy zrobić samemu. Do ich wykonania przydadzą się niewielkie słoiczki, np. po daniach gotowych dla dzieci, które wystarczy ozdobić jutowym sznurkiem i niewielkimi gałązkami sosny lub świerku oraz małą szyszką.
Do stroików przydadzą się suszone pomarańcze. Kroimy je na plastry (ok. 0,5 cm grubości), następnie układamy na blaszce wyłożonej papierem pergaminowym i suszymy przez 3-4 h w piekarniku ustawionym na temperaturę 70-75°C (drzwiczki piekarnika mogą być uchylone!). Co kilka minut odwracajmy pomarańcze na drugą stronę, by równo wyschły.
Nieco więcej czasu potrzebujemy, by plastry pomarańczy wysuszyć w suszarce na grzyby lub na kaloryferze, ale tu zaletą jest delikatny zapach cytrusów unoszący się w domu.
2. W co pakować prezenty?
Ozdobą mogą też być niewielkie pudełka, które mają przywodzić na myśl świąteczne podarunki. Pakowanie ich w ozdobny papier mija się z celem. To tylko niepotrzebnie wydane pieniądze i marnowanie surowca. Zastąpi go gazeta, stara mapa czy szary papier, które to materiały wystarczy przewiązać jutowym sznurkiem. Wygląda to rewelacyjnie.
W ten sam sposób można zapakować prezenty dla bliskich. Na pewno będą pozytywnie zaskoczeni.
3. Ozdoby na choinkę less waste
To chyba najłatwiejsze do wykonania ozdoby świąteczne w duchu less waste. Tradycyjnie na drzewku wieszamy szklane bombki, te jednak z powodzeniem można zastąpić domowej roboty piernikami i ciasteczkami, suszonymi cytrusami (dobrze na świątecznym drzewku prezentują się wspomniane już pomarańcze) i orzechami włoskimi (można je pomalować na złoto).
Piękne ozdoby zrobimy też z szyszek. Wystarczy przykleić do nich wstążkę klejem na gorąco, ewentualnie pomalować gdzieniegdzie na biało lub złoto, i gotowe!
4. Użyj ponownie lub oddaj
Niekiedy ozdoba świąteczna się nam znudzi lub mamy ich bardzo dużo. Zbieramy je przez lata, czasem dostajemy w prezencie. Zdarza się, że ich nie wykorzystujemy, bo nie pasują nam do wystroju wnętrza. Co wtedy z nimi zrobić, by nie zajmowały miejsca w kartonach? Oddać! W mediach społecznościowych jest wiele grup, tzw. lokalnych śmieciarek, na których można oddawać niepotrzebne nam rzeczy, również świąteczne ozdoby. Dajmy im drugie życie i przekażmy innym.
5. Ozdoby świecące na Boże Narodzenie
Lampki i ozdoby świetlne są ostatnio szalenie popularne. A dlaczego znalazły się w naszym zestawieniu, skoro trudno zrobić je samodzielnie?
O ile nie są słabej jakości, kupujemy je raz na kilka lat. Nie jest to więc ozdoba, którą po zakończeniu okresu świątecznego wyrzucimy do śmieci. Starajmy się jednak zachować umiar. Im mniej, tym lepiej.
Niepowtarzalny klimat pomoże tworzyć oświetlenie ledowe na giętkim druciku, który można dowolnie kształtować. Niektóre z tego rodzaju lampek mają solarne zasilanie.