Tarta z kajmakiem to ciasto, które znika ze stołu w okamgnieniu. Smakuje rewelacyjnie i jest bardzo prosta w przygotowaniu. Zrobisz ją szybko z łatwo dostępnych składników. Zanim jednak przystąpisz do pieczenia, zapoznaj się ze wskazówkami, które sprawią, że wypiek na pewno się uda!
Tarta kajmakowa na Wielkanoc
W czasie świat wielkanocnych na stołach królują babki i mazurki. Coraz częściej jednak poszukujemy bardziej oryginalnych ciast. I tu rewelacyjnie sprawdzi się tarta!
Przygotujesz ją bardzo szybko. Możesz też ciasto zrobić 2-3 dni wcześniej i przechować je w lodówce (ale bez masy!). Takie szybkie ciasto z mascarpone i masą krówkową powinno zasmakować każdemu. I dzieciom, i dorosłym. Pamiętajcie jednak, że to deser dość kaloryczny, więc spacer po przekąsce obowiązkowy 😉
→ Przeczytaj również: Babkę wielkanocną zrób inaczej: szpinakowa z lukrem pomarańczowym
Tarta kajmakowa – przepis
Tarta kajmakowa [przepis]
Składniki
Kruchy spód
- 125 g schłodzonego masła oraz dodatkowo do wysmarowania formy
- 1 łyżka bułka tarta do wysypania formy
- 150 g mąki
- 25 g cukru pudru
- szczypta soli
- 1-2 łyżki lodowatej wody
Masa
- 200-400 g masy kajmakowej
- 1/3 łyżeczki soli
- 250 g mascarpone
Opcjonalnie
- 100 ml śmietanki kremowej 30 proc. schłodzonej, ubitej i wymieszanej z 2-3 łyżkami mascarpone do ozdoby
- 200-250 ml schłodzonej śmietanki kremowej 30 proc. do ubicia z mascarpone i kajmakiem wtedy dodatkowo 1 łyżeczka żelatyny rozpuszczonej w 2 łyżkach ciepłej wody
- świeże jadalne kwiaty do ozdoby
Przygotowanie
- Formę na tartę wysmaruj masłem i oprósz bułką tartą.
- Wymieszaj mąkę z cukrem pudrem i z solą, dodaj schłodzone masło pokrojone na niewielkie kawałki i rozetrzyj opuszkami palców na mokry piasek.
- Następnie dodaj zimną wodę i szybko zagnieć ciasto, uformuj kulę. Spłaszcz ją, zawiń w folię i schowaj do lodówki na pół godziny lub nawet 2-3 dni.
- Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Schłodzone ciasto rozwałkuj pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia na okrąg o średnicy ok. 30 cm i grubości ok. 5 mm. Przełóż ciasto do formy. Nadmiar odetnij, zrób rant i nakłuj spód widelcem.
- Wstaw formę z ciastem do nagrzanego piekarnika i piecz ok. 25 minut (15 minut przykryte i 10 minut odkryte). Pozostaw do całkowitego wystudzenia.
- Stopniowo dodawaj kajmak do mascarpone i mieszaj łyżką, nie mikserem.
- Dodaj sól i wyłóż masę na całkowicie ostudzone kruche ciasto.
- OPCJONALNIE: Zanim przygotujesz masę, możesz odłożyć niewielką ilość mascarpone (1-2łyżki), ubić razem ze schłodzoną śmietanką kremową, a następnie rozsmarować fantazyjnie na wierzchu masy kajmakowej, malując łyżeczką delikatny wzór. Zamiast tego albo dodatkowo możesz ozdobić tartę sezonowymi jadalnymi kwiatami, np. fiołkami.
- Jeśli nie podajesz tarty od razu, koniecznie schowaj ją do lodówki!
Jak zrobić domowy kajmak?
Tarta z masą kajmakową wymaga… kajmaku oczywiście. Możemy go co prawda kupić w każdym sklepie, jednak można też zrobić go samemu.
W wysokim garnku zalej wodą puszkę skondensowanego mleka słodzonego (ok. 400 g) i gotuj na średnim ogniu pod przykryciem ok. 2 godzin. W razie potrzeby uzupełniaj wodę, tak aby puszka była całkowicie zanurzona. Otwórz puszkę dopiero po wystudzeniu. To bardzo ważne, bo można się poparzyć tryskającą pod ciśnieniem gorącą masą!
Najlepiej kajmak przygotować dzień wcześniej, gdyż do mascarpone trzeba dodać całkowicie wystudzony.
Tarta z kajmakiem – wskazówki
Deser z masą kajmakową jest co prawda bardzo łatwy w przygotowaniu, jednak warto pamiętać o kilku kwestiach.
- Jeśli masz większą formę, to zwiększ odpowiednio ilość ciasta.
- Zamiast wałkować schłodzone ciasto, możesz od razu po wyrobieniu wylepić nim formę, wstawić do lodówki na 30 minut i nakłuć widelcem przed upieczeniem.
- Spód najlepiej jest upiec w silikonowej formie lub formie na tartę z ruchomym dnem. Ciasto ma wtedy ładny kształt i nie ma problemu z jego krojeniem.
- Nie miksuj mascarpone, bo masa się nie zestali. Najlepiej powoli dodawaj do serka masę kajmakową i używaj tylko łyżki lub miksera na wolnych obrotach.
- Masę z serka i kajmaku możesz również w całości wymieszać z ubitą śmietanką, jest wówczas mniej słodka. Warto dodać do niej żelatynę, wtedy lepiej trzyma formę.
- Tarta z kremem kajmakowym rewelacyjnie wygląda obsypana mieszanką bakalii lub posiekanymi orzeszkami ziemnymi.
Przepis na tartę można też pobrać na stronie bloga „Mamucie Przysmaki„.
Polecamy też inne przepisy autorstwa Violi Grzelki. Znajdziecie je w książkach „Mamucie Przysmaki. Przepisy na jesień, zimę i przedwiośnie” oraz „Mamucie Przysmaki. Przepisy na wiosnę i lato„. Niektóre z nich są też w naszym serwisie. Szczególnie polecamy wielkanocną babkę drożdżową.