Teraz czytasz...
Smaczne pierogi – poznaj 5 rodzajów z różnych zakątków świata
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Smaczne pierogi – poznaj 5 rodzajów z różnych zakątków świata

Jeżeli wydaje się wam, że pierogi to słowiański wynalazek, jesteście w błędzie. Można je spożyć w wielu zakątkach naszego globu.

A piszemy o nich przy okazji Festiwalu Pierogów Świata, który odbędzie się w Warszawie 29 lipca na Bulwarze Flotylli Wiślanej. Będzie można tam spróbować pierogów dużych i małych, polskich, hiszpańskich, japońskich, tybetańskich czy hinduskich. Będzie w czym wybierać!

Przeczytaj więcej na temat receptury i historii powstania pierogów.

Przedstawiamy dziś pięć smakowitych rodzajów tego pysznego dania. Być może kiedyś uda się wam skosztować go tam, skąd się wywodzi.

1. Indyjskie samos

Samosy to trójkątne pierożki (wegetariańskie i mięsne), smażone na głębokim tłuszczu. Serwowane są w Azji i niektórych regionach Afryki. W Indiach to bardzo popularna potrawa.

Samosy można zrobić również na sposób europejski w piekarniku, używając gotowego ciasta filo lub francuskiego. Na farsz można zużyć ziemniaki pomieszane z zielonym groszkiem i cebulką, przyprawić chilli, curry i kolendrą. Doskonale smakują polane sosem miętowym i tak najczęściej są podawane.

2. Chińskie wonton

To rodzaj pierożków znanych w kuchni chińskiej. Popularny na Zachodzie zapis „wonton” wywodzi się z języka kantońskiego. Tradycyjnie nadzienie do tego przysmaku sporządza się z mielonej wieprzowiny, krewetek lub ostryg, oleju sezamowego i sosu sojowego. Pierogi często podawane są jako dodatek do zup.

3. Tybetańskie momo

Ciasto na te pierożki jest robione z białej mąki z dodatkiem wody, czasami również drożdży i sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia

. Nadzienie jest tradycyjnie mięsne, używane jest mięso jaka, bawołu wodnego, kozie, wieprzowe i drób. W Indiach najczęściej wykorzystuje się mięso kozie i drób, popularne są również odmiany wegetariańskie: z serem lub ziemniakami. Spożywa się gotowane lub smażone.

4. Włoskie agnolotti

Agnolotti alla piemontese to odmiana włoskich pierożków ravioli, danie typowe dla Piemontu

. Agnolotti wypełnia się farszem mięsnym z pieczonej wołowiny i warzyw (ewentualnie sera).

Tradycyjnie są wykonywane z makaronu jajecznego i mają kształt kwadratu. Prostokątne noszą natomiast nazwę agnolotti al plin.

Gotuje się je we wrzącej wodzie i podaje z roztopionym masłem i szałwią oraz posypuje startym parmezanem. Popularne jest także zaserwowanie agnolotti w rosole.

Zobacz także

korzeń chrzanu, tarka i tarty chrzan

5. Gruzińskie chinkali

To duże kołduny wypełnione zupą. Aby je spożyć, należy je umiejętnie nadgryźć, wypić sączącą się zupę ze środka i zakończyć zjedzeniem pozostałej części pieroga. Chinkali to tradycyjne danie kuchni kaukaskiej popularne zwłaszcza w Gruzji. Przygotowuje się je w ten sposób, iż surową porcję mięsa (najczęściej mielonego, np. baraniny, wołowiny) rozrobioną z wodą umieszcza się wewnątrz kołduna wykonanego z ciasta przypominającego zarówno smakiem, jak i wyglądem ciasto pierogowe. Ciastu nadaje się formę „sakiewki”, a następnie gotuje w wodzie tak jak pierogi. Bulion pojawia się samoistnie w wyniku gotowania potrawy, wydzielając się ze znajdującego się w środku kawałka mięsa.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.