Teraz czytasz...
Rolnictwo ekologiczne pomaga chronić wodę
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Rolnictwo ekologiczne pomaga chronić wodę

 

Woda jest niezbędna zarówno ludziom jak i ekosystemom. Musi być jednak nie tylko dostępna, ale i czysta. Niedobór i zanieczyszczenia wody to poważny problem także w Europie. Część odpowiedzialności ponosi rolnictwo. A jak rolnictwo ekologiczne pomaga chronić wodę?

Przeczytaj część 1 i 2 naszej serii Rolnictwo ekologiczne pomaga…


Oszczędność wody

Zdrowa gleba to kluczowy element dobrze działającego ekologicznego gospodarstwa. Przyjazna naturze agrotechnika (płodozmian, naturalne nawożenie, poplony i przedplony) wpływa na poprawę jej kondycji (więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Rolnictwo ekologiczne pomaga glebie).

Dzięki wyższemu poziomowi materii organicznej gleba ma większą zdolność do wchłaniania wody i zmniejsza potrzebę podlewania. Specjaliści z Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego (IFOAM) przekonują, że w rolnictwie ekologicznym zużywa się mniej wody. Zresztą oszczędność i dbałość o wodę to jedna z podstawowych zasad ekorolnictwa i jest zawarta nawet w dotyczącym go prawie. 

Dbałość o wody gruntowe

Zakaz stosowania pestycydów i nawozów sztucznych w gospodarstwach ekologicznych wpływa na wody gruntowe i zmniejsza zagrożenie zatruciami. Według przeprowadzonych przez francuskich naukowców badań z 2004 r., 51% wód gruntowych oraz 96% potoków jest zanieczyszczonych pestycydami.

Rolnictwo ekologiczne może być narzędziem do rozwiązania tego problemu. -Płodozmian poprawia retencję wody w glebie a zielone nawozy zapobiegają erozji. Nawozy z obornika uwalniają azot, ale stopniowo, a nie nagle jak ma to miejsce w przypadku nawozów sztucznych –  przekonuje Frederic Seguret, ekspert z francuskiego Ministerstwa Rolnictwa.

Francuzi zaczęli intensywnie wspierać rolnictwo ekologiczne zwłaszcza w okolicach uzdrowisk: Lions Le Saunier i Perrier. Znacznie poprawiło to jakość wydobywanej tam wody mineralnej. Więcej na ten temat w artykule: Rolnictwo ekologiczne poprawia jakość wody!

– Unia Europejska zdefiniowała wodę jako „dziedzictwo, które musi być chronione, oszczędzane i traktowane z należytym szacunkiem. Wsparcie rolnictwa ekologicznego pozwoli realizować tą politykę w praktyce – przekonują eksperci z IFOAM.

Przeczytaj także część 1 i 2 naszej serii Rolnictwo ekologiczne pomaga…

Następna część cyklu, pt. Rolnictwo ekologiczne pomaga w rozwoju terenów wiejskich ukaże się w poniedziałek, 17 stycznia 2011. Zapraszamy do lektury!

Opracowanie: Karol Przybylak
Źródła: http://www.ifoam-eu.org/positions/factsheets/water.php,
wystąpienie Frederica Segureta w trakcie Seminarium „Dobre Żniwa” 2010


Bądź na bieżąco – dołącz do nas na Facebook!

 

Biokurier na Twitterze – sprawdź


 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.