Teraz czytasz...
Rolnictwo ekologiczne a ochrona wód gruntowych. Bawarscy ekorolnicy policzyli
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Rolnictwo ekologiczne a ochrona wód gruntowych. Bawarscy ekorolnicy policzyli

Avatar photo

Rolnicy ekologiczni ze Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych Surowców Browarniczych Lammsbräu (EZÖB) zaoszczędzili gospodarstwom domowym w regionie wokół Neumarkt (Bawaria) ponad 8,77 mln euro na kosztach uzdatniania wody, które dziś muszą być opłacane w rachunkach za wodę za porównywalną ilość wody na zanieczyszczonych obszarach Niemiec. 

Na około 75 milionach metrów kwadratowych rolnicy wspierani przez ekologiczny browar w Lammsbräu byli w stanie chronić wodę przed pestycydami, azotanami i innymi substancjami zanieczyszczającymi, dzięki czemu czysta przedostawała się do gleby.

Rolnictwo ekologiczne a wody gruntowe. Jak dokonano obliczeń?

Aby dokonać obliczeń połączono aktualne dane z regionu z wynikami wodomierza organicznego. Narzędzie to mierzy skuteczność rolnictwa ekologicznego w ochronie wód, w oparciu o badania naukowe i oficjalne dane. Dobre rezultaty wynikają z unikania w ekologicznych uprawach polowych chemii rolniczej oraz z ponad 2,37-krotnie większej absorpcji deszczu przez obszary organiczne w porównaniu z obszarami uprawianymi konwencjonalnie.

Przeczytaj także: Rolnictwo ekologiczne pomaga chronić wodę (przykład z Francji)

Stowarzyszenie producentów Lammsbräu zostało założone w 1989 roku i obecnie obejmuje 188 gospodarstw, które łącznie zarządzają około 75 milionami metrów kwadratowych gruntów organicznych. Tylko w ciągu ostatnich pięciu do stowarzyszenia dołączyły 42 gospodarstwa ekologiczne. Członkowie EZÖB otrzymują m.in. pięcioletnie kontrakty, wynagrodzenie dostosowane do potrzeb długoterminowego utrzymania gospodarstwa oraz indywidualne szkolenia z nowych metod rolnictwa ekologicznego. W zamian Neumarkter Lammsbräu otrzymuje organiczne surowce browarnicze z lokalnych pól.

Więcej informacji na temat licznika: https://bio-mineralwasser.de/bio-wasseruhr/

Mini-reportaż z ekologicznego browaru w Lammsbrau: https://smakiempomapie.pl/odwiedzamy-najwiekszy-ekobrowar-w-niemczech/

Źródło informacji: branżowy portal biopress.de

Interesują Ciebie branżowe informacje dotyczące rolnictwa ekologicznego? Sprawdź https://bioprofit.info . Już wkrótce uruchamiamy biznesowy portal branżowy.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.