Teraz czytasz...
Makarony bezglutenowe – rodzaje i zastosowanie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Makarony bezglutenowe – rodzaje i zastosowanie

Agnieszka Gotówka

Makarony bezglutenowe rozpychają się na sklepowych półkach. Trudno się dziwić. Osób, które ze swojej diety wyeliminowały gluten, jest coraz więcej. Nic zatem dziwnego, że produktów bezglutenowych przybywa. Są wśród nich również makarony. I jak się okazuje, ich wybór jest bardzo szeroki.

Makaron lubią chyba wszyscy. Jest szybki w przygotowaniu, daje tysiące możliwości kulinarnych i jest stosunkowo pożywny. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na jego obecność w diecie.

Z tradycyjnego makaronu zrezygnować muszą osoby na diecie bezglutenowej. Czy zatem są one skazane na zapomnienie smaku spaghetti? Nie, bo jak się okazuje makaronów bezglutenowych na rynku jest całe mnóstwo. Trzeba jedynie wiedzieć, czym się kierować przy ich wyborze oraz gdzie takich produktów szukać.

Rodzaje makaronów bezglutenowych

Na sklepowych półkach znaleźć można, m.in.:

makaron kukurydziany,
makaron amarantusowy,
makaron ciecierzycowy,
makaron ryżowy biały,
makaron ryżowy czerwony,
makaron gryczany.

Najczęściej w kuchni osób nietolerujących glutenu pojawia się makaron kukurydziany. Coraz częściej znaleźć go można również w hipermarketach, i to w wielu różnych postaciach (penne, świderki, spaghetti).
Makaron tego rodzaju ma wielu zwolenników, nie tylko wśród alergików. W smaku niewiele różni się od tradycyjnego makaronu.

Domowy makaron bezglutenowy

W sieci znaleźć można całe mnóstwo przepisów na przygotowanie makaronu kukurydzianego w warunkach domowych. Klasyczna receptura w tym przypadku jest prosta: mąkę kukurydzianą miesza się z wodą i dodaje odrobinę soli. Problematyczne może jednak okazać się samo wyrabianie ciasta. Jest ono bowiem nieco bardziej kruche, łamliwe. – Bezglutenowe mąki zachowują się inaczej niż mąki z glutenem. Taki makaron szybciej schnie, trzeba wyczuć moment, w którym należy go pokroić zanim się pokruszy – podpowiada Katarzyna Jankowska. W książce tej autorki, znanej szerokiemu gronu odbiorców jako Mama Alergika Gotuje, znaleźć można przepis na domowy makaron typu nitki, który można przygotować z mąki kukurydzianej lub gryczanej.

Mimo pewnych trudności wiele osób przekonuje, że warto pokusić się o samodzielne przygotowanie makaronu bezglutenowego. Argumentem jest choćby pewność, że serwujemy danie całkowicie pozbawione glutenu, ale też wykonane na bazie dobrej jakości produktów (idealna do tego celu jest ekologiczna mąka kukurydziana).

Nie każdy jednak ma ochotę i czas na robienie makaronu we własnej kuchni. W tej sytuacji wystarczy iść do sklepu po odpowiednią dla nas pastę bezglutenową. A czym się kierować przy jej wyborze? O to także zapytaliśmy Katarzynę Jankowską, autorkę blogu mamaalergikagotuje.pl.

Kupując makaron bezglutenowy zwracam głównie uwagę na jego skład. Dla alergików ważne jest, aby makaron nie zawierał jajek, które są jednym z głównych alergenów oraz niepotrzebnych sztucznych dodatków i barwników. Im krótszy skład produktu typu mąka, woda, olej, sól, tym lepiej. Makarony bezglutenowe zwykle powstają z pomieszania kilku rodzajów mąki np. kukurydzianej z ryżową, gryczanej z ryżową czy ryżowej z quinoa. Zdrowsze są oczywiście te, które powstają na bazie mąki pełnoziarnistej, i takie polecam

– mówi.

Kolorowy makaron bezglutenowy

Jeśli ktoś lubi eksperymentować w kuchni lub ma w domu małego alergika, który czeka na posiłki podane w ciekawej formie, warto pokusić się o zakup kolorowego makaronu bezglutenowego. Ciekawą propozycją są również pasty o nietradycyjnych kształtach, np. zwierzątek. To propozycja adresowana zwłaszcza do dzieci. Różnorodność kształtów pozwala na urozmaicenie w kuchni, a to ważny element w zdrowym odżywianiu – podpowiada Katarzyna Jankowska. I dodaje: Z doświadczenia jednak wiem, że maluchy nie przepadają za makaronami warzywnymi, zwłaszcza w kolorze zielonym.

W przypadku alergików, którzy decydują się na zakup makaronów bezglutenowych, konieczna jest ostrożność. W kolorowych makaronach mogą bowiem występować alergeny, tj. pomidory, papryka, curry, które u niektórych osób mogą wywołać silną reakcję uczuleniową. I dlatego tak ważne jest czytanie etykiet.

Istotne jest również prawidłowe oznaczenie produktu, na co uwagę zwróciła nasza ekspertka. – Osoby z celiakią powinny kupować wyłącznie makarony bezglutenowe oznaczone znakiem przekreślonego kłosa. Samo zapewnienie na opakowaniu, że makaron jest bezglutenowy nie daje bezpieczeństwa – Katarzyna Jankowska.

Makaron z soczewicy? Czemu nie!

Przeczytaj także: Soczewica – jak przygotować, walory odżywcze, przechowywanie

By nieco urozmaicić swoją dietę warto zwrócić się ku makaronom o recepturze znacznie różniącej się od tradycyjnej. Może zatem czas na spróbowanie makaronu z czerwonej soczewicy, ciecierzycy lub fasolki mung?

Zobacz także

ocet jabłkowy w karafce i koszyk jabłek

Makarony, które wyprodukowane zostały z nasion roślin strączkowych, są najczęściej dostępne w formie cienkich nitek. W wielu przypadkach są one produktami ekspresowymi, co oznacza, że nie trzeba ich gotować. Wystarczy zalać je wrzątkiem, odczekać 3-4 minuty i gotowe. To rozwiązanie bardzo wygodne i praktyczne, ale czy zdrowe?

Wszystko zależy od składników, z jakich makaron został wyprodukowany. Jeśli ich lista jest długa i niezrozumiała, lepiej odłożyć go na półkę.

Makarony o których mowa często są podstawą kuchni orientalnej. Ciekawie prezentują się na talerzu. Makaron z fasoli mung jest przeźroczysty, zaś makaron ryżowy – po ugotowaniu barwi się na biało. Są to produkty bez wyraźnego smaku i zapachu, a zatem dobrze współgrają z warzywami i przyprawami. Mogą stanowić również ciekawy dodatek do sałatek, bo dobrze smakują na zimno.

W sklepach z żywnością ekologiczną znaleźć również można wiele makaronów bezglutenowych o bardzo dobrym składzie (w wielu przypadkach do ich produkcji wykorzystano jedynie mąkę bezglutenową i wodę). Są również ciekawe propozycje dla smakoszy, choćby gryczany makaron bezglutenowy z mąką ze słodkich ziemniaków (spaghetti).

Biorąc pod uwagę cenę omawianych makaronów, w sklepie ze zdrową żywnością przyjdzie nam zapłacić za nie nieco więcej niż za powszechnie używane makarony. Paczka makaronu bezglutenowego kosztuje od 7 do 15 złotych (250 – 500 g).

Chętnych na włączenie makaronu bezglutenowego do swojej diety nie brakuje. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, nieustannie poszerzają swoją ofertę. To daje wiele możliwości kulinarnych i sprawia, że nie trudno o urozmaicenie codziennych posiłków.

Agnieszka Gotówka

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.