Teraz czytasz...
Grzyby shitake – właściwości i zastosowanie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Grzyby shitake – właściwości i zastosowanie

Avatar photo
grzyby shitake rosnące na drzewie

Grzyby shitake należą do jadalnych grzybów uprawnych. Od tysiąca lat są cenionym składnikiem w kuchni azjatyckiej ze względu na wyjątkowe walory smakowe. Były również wykorzystywane w medycynie ludowej z uwagi na cenne właściwości lecznicze. Co kryją w sobie te wyjątkowe rośliny?

Grzyby shitake – roślina z Dalekiego Wschodu

Grzyby shitake, czyli twardziaki jadalne (L. edodes) są cenione na całym świecie. Mają unikalny smak i szeroką gamę wartości odżywczych. Znane są też pod nazwami: grzyby kwiatowe, grzyby zimowe czy grzyby złociste. Uprawia się je na Dalekim Wschodzie, głównie w Japonii, Korei i Chinach. Hoduje się je też w Tajlandii, Birmie czy na Filipinach.

Nietypowa nazwa twardziaka jadalnego wywodzi się od połączenia dwóch japońskich słów: „shii” – oznaczającego drzewo, na którym rośnie, oraz „take”, co w języku japońskim znaczy grzyb.

W przyrodzie twardziak jadalny zaliczany jest do królestwa grzybów Fungi, a dokładniej klasy podstawczaków – Basidiomycetes, należącej do rzędu pieczarkowców – Agaricales.

Wartość odżywcza grzybów shitake

Pod względem biochemicznym suszone ekstrakty grzybów shitake zawierają ok. 58-60 proc. węglowodanów, ok. 20-23 proc. białka, ok. 9-10 proc. błonnika, ok. 4-5 proc. popiołu i ok. 3-4 proc. lipidów.

widok z góry na grzyby shitake
Dania z grzybami shitake najczęściej serwowane są w kuchni azjatyckiej

100 g tych grzybów dostarcza tylko 33,7 kcal. Są cennym źródłem niezbędnych aminokwasów egzogennych (np. argininy, leucyny), polisacharydów przeciwnowotworowych (np. lentinanu, beta-glukanów). Zawierają też składniki mineralne (np. żelazo, wapń) i witaminy (np. niacynę, ryboflawinę). Dodatkowo obecne są w nich również cukry wolne, takie jak glicerol, trehalozę, mannitol, arabitol.

Za charakterystyczny smak grzybów shitake odpowiadają zawarte w nich kwasy organiczne, m.in.: kwas jabłkowy, kwas α-keto-glutarowy, kwas fumarowy, kwas szczawiowy, kwas octowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy i kwas mrówkowy.

Shitake. Grzyby o leczniczej mocy!

Chińskie grzyby shitake od dawna były stosowane jako ważny składnik w orientalnej medycynie ludowej. Wykorzystywano je w leczeniu wielu chorób i zaburzeń, m.in. grypy, nowotworów, chorób układu krążenia, otyłości, zaburzeń seksualnych, astmy czy cukrzycy. Za ich prozdrowotne właściwości odpowiada szereg substancji bioaktywnych zawartych głównie w owocnikach i grzybni.

Polisacharydy pochodzące z L. edodes są najcenniejszymi związkami o właściwościach przeciwnowotworowych, przeciwutleniających, przeciwdrobnoustrojowych i immunomodulujących. Liczne badania naukowe wykazały, że szczególnie silne działanie antyrakowe ma wyizolowany z twardziaka β-(1,3)-D-glukan o nazwie lentinan. Glukany są chętnie rozpoznawane przez liczne receptory powierzchniowe na monocytach/makrofagach, neutrofilach, komórkach NK, komórkach dendrytycznych, a także komórkach limfocytów T i B, dlatego mogą modulować zarówno wrodzoną, jak i nabytą odpowiedź immunologiczną.

Oprócz wzmacniania odporności, lentinan jest także znany z zapobiegania uszkodzeniom chromosomów in vivo wywołanym lekami przeciwnowotworowymi. Posiada udokumentowane działanie przedłużające życie pacjentów z nowotworami, zwłaszcza żołądka i jelita grubego. U pacjentów z nieoperacyjnym rakiem żołądka podawanie lentinanu w skojarzeniu z dwoma innymi chemioterapeutykami zwiększało roczne przeżycie w porównaniu z tymi, którzy otrzymali tylko dwa chemioterapeutyki.

Dowiedziono także, że grzyby shiitake wykazują działanie antybakteryjne i antypróchniczne. Na występowanie próchnicy ma wpływ wiele czynników, przede wszystkim higiena jamy ustnej, nawyki żywieniowe czy podatność do demineralizacji płytki nazębnej. Do najważniejszych gatunków wywołujących próchnicę należą Streptococcusmutans, Streptococcus sobrinus, Actinomyces.

widok z góry na grzyby shitakeZauważono, że potraktowanie ekstraktami z L. edodes dziąseł i tkanek przyzębia ograniczało zdolność paciorkowców do przylegania szkodliwego biofilmu bakteryjnego i hamowało proces jego tworzenia.

W twardziaku zwyczajnym występuje także m.in. eritadenina. Wykazuje ona pozytywny wpływ na obniżenie stężenia frakcji cholesterolu całkowitego i frakcji LDL we krwi. Obiecującą kwestią wydaje się wykorzystanie immunomodulującego działania lentinanu w leczeniu chorych na AIDS. Wymaga to jednak dalszych badań klinicznych.

Z uwagi na uzyskane w badaniach naukowych znaczącego działania terapeutycznego L. edodes można sądzić, iż grzyby shitake staną się jeszcze bardziej potencjalnym nutraceutykiem w profilaktyce pierwotnej i wtórnej wielu chorób i zaburzeń zdrowotnych.

Potrawy z grzybami shitake

Shitake są doskonałym uzupełnieniem dań mięsnych, wegetariańskich, zup, sałatek czy przystawek. Świeże grzyby uzupełniają smak dań typu stir-fry, dań jednogarnkowych, sushi i zup.

Warto dodawać je pod koniec przygotowywania posiłku, aby się za szybko nie rozpadły, bo są wysoce higroskopijne (wchłaniają nadmiernie wodę). Suszone należy uprzednio namoczyć w zimnej wodzie przez kilka godzin, a najlepiej całą noc. Trzeba też usunąć z nich trzonek.

Wywar na suszonych grzybach shiitake jest bardziej intensywniejszy niż standardowy bulion przygotowany na bazie polskich odmianach grzybów.

Bibliografia:

  • Sathibabu Uddandrao V.V et al., Lentinula Edodes (Edible Mushroom) as a Nutraceutical: A Review, Biosciences Biotechnology Research Asia, 2022. 19(1):1-11
  • Siwulski M. i wsp., Biologia, właściwości żywieniowe oraz uprawa twardziaka jadalnego Lentinula edodes (BERK.) SING., Nauk Rolniczych, 2011. 4:71–82
  • Roszczyk A. , Turło J., Zagożdżon R., Kaleta  B., Immunomodulatory Properties of Polysaccharides from Lentinula edodes, Int. J. Mol. Sci. 2022. 23, 8980
  • Muszyńska B. i wsp., Lentinula edodes (Shiitake) – biological activity, MIR, 2017 (108)
  • https://www.usda.gov/

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.