Teraz czytasz...
Jak przestawić gospodarstwo na rolnictwo ekologiczne? [bezpłatna publikacja]
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jak przestawić gospodarstwo na rolnictwo ekologiczne? [bezpłatna publikacja]

Avatar photo

Jak przestawić gospodarstwo na rolnictwo ekologiczne? Co trzeba zmienić? Czy jest to trudne i kosztowne? Ile trwa ten proces? Jak wygląda certyfikacja w rolnictwie ekologicznym. Z pomocą przychodzi wydana z inicjatywy Koalicji Żywa Ziemia publikacja pdf.

Konwersja na rolnictwo ekologiczne?

Zanim gospodarstwo będzie mogło oznakowywać swoje produkty unijnym logo żywności ekologicznej musi przejść przez okres konwersji. Rolnik musi się do niego przygotować, gdyż oferowane przez niego w tym czasie towary sprzedawane będą jak produkty konwencjonalne, ale sama agrotechnika będzie już taka jak w rolnictwie ekologicznym. – Chcemy, by ta broszura przybliżyła najważniejsze wymagania dotyczące produkcji ekologicznej i pomogła oszacować, czy to się opłaca – piszą autorzy publikacji we wstępie. Są też przekonani, że warto!

Po 2 latach od dnia rozpoczęcia konwersji do siewu lub sadzenia roślin jednorocznych, żywność może być sprzedawana jako ekologiczna. W przypadku roślin wieloletnich, innych niż paszowe, są to 3 lata. Po 12 miesiącach mamy do czynienia z produktami w okresie konwersji. Okres konwersji zwierząt zarejestrowanych w gospodarstwie w dniu zgłoszenia do systemu rolnictwa ekologicznego wynosi 24 miesiące dla wszystkich zwierząt, niezależnie od wieku zwierzęcia. Wszystkie zwierzęta urodzone w gospodarstwie mają status taki, jak to gospodarstwo. Szczegółowe informacje na ten temat zawarte są w publikacji.

żywnośc ekologiczna jak rozpoznać

Rolnictwo ekologiczne. Jak to działa?

Rolnictwo ekologiczne jest systemem upraw i przetwórstwa żywności objętym ochroną prawną. Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje wspólne rozporządzenie w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych (nazywanych także BIO, ORGANIC, EKO – te wszystkie określenia to usankcjonowane prawem synonimy) oraz szereg rozporządzeń szczegółowych. Unijne przepisy określają kryteria produkcji obowiązujące  bezpośrednio wszystkich producentów ekologicznych, co zapewnia wspólny standard  żywności ekologicznej w UE, niezależnie od kraju jej wytworzenia. W jakimkolwiek kraju Unii Europejskiej konsument natknie się na żywność oznaczoną unijnym logo żywności ekologicznej, wie że spełnia ona te same standardy.

Przeczytaj: Rolnictwo ekologiczne, żywnośc ekologiczna – regulacje prawne

Status prawny rolnictwa ekologicznego oznacza, że producent przystępujący do tego systemu dobrowolnie zobowiązuje się do przestrzegania przepisów regulujących ekologiczną produkcję rolniczą, a ich niedopełnienie, bądź naruszenie skutkuje sankcjami. Od 2022 r. kontrole produkcji ekologicznej w UE mają rangę kontroli urzędowej – czytamy w poradniku.

Konwersja czyli przestawianie gospodarstwa na rolnictwo ekologiczne. Gdzie pobrać publikację?

Bezpłatny pdf z publikacją pobierzesz tutaj:

Koalicja Żywa Ziemia – o organizacji

KOALICJA ŻYWA ZIEMIA powstała jesienią 2018 roku. Jest niesformalizowaną grupą, którą tworzą organizacje i ruchy działające w obszarze rolnictwa i żywności.  Celem działalności Koalicji jest kształtowanie polityki rolnej i żywnościowej w kierunku sprawiedliwej społecznie i odpowiedzialnej wobec środowiska naturalnego produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.