Teraz czytasz...
Poduszki z gryki

Poduszki z gryki

Poduszki i materace z gryki doceniane są przez coraz większą liczbę konsumentów.  Jakie mają zalety? Przeczytajcie

Pierwsze uprawy gryki prowadzono 4000 lat temu w górskich terenach północnych Indii. Do Polski przybyła wraz z Tatarami, którym nazwę zawdzięcza jedna z jej odmian: tatarka. W dawnej polskiej kuchni, z surowej lub palonej kaszy gryczanej sporządzano wiele tradycyjnych potraw m.in. z mąki gryczanej bliny i prażuchy. Z gryki przygotowywano nadzienie kaszanek, była też dodatkiem do mięs. Przyrządzano z niej farsze m. in. do pierogów. Później o gryce jakby zapomniano. Popularność odzyskała wraz z coraz powszechniejszą modą na zdrowe odżywianie.
Dowiedz się więcej na temat: kasza gryczana

Poduszki z gryki na dobry sen

W ekologicznej profilaktyce medycznej cenni się oprócz ziaren, ziela także łuski gryki. Pozyskuje się je w procesie wyrobu kaszy. Pierwsi na pomysł wykorzystania łusek wpadli rolnicy ekologiczni uprawiający tę roślinę. Zaczęli sprzedawać poduszki i wałeczki do spania wypełnione łuskami. Gdy te produkty pojawiły się w eko sklepikach, od razu zyskały uznanie klientów. Obecnie jest już bardzo dużo przedsiębiorstw wykorzystujących łuskę do wyrobu poduszek, materaców do spania itp. Zwyczaj wytwarzania tego typu poduszek ma swoje źródła w tradycji ludów z Dalekiego Wschodu.

Spanie na materacach i poduszkach wypełnionych łuską gryki polecane jest osobom, które mają problemy z kręgosłupem m.in. szyjnym, a zatem i nocnym wypoczynkiem, snem. Poduszki, wałeczki pod głowę i materace mają optymalną twardość. Nie są one za miękkie ani za twarde, także nie sprężynują.

Druga zaleta to doskonałe dopasowanie się do kształtu ciała. Nie wytwarzając ciągłych zbyt dużych nacisków na skórę, w prosty i naturalny sposób przeciwdziałają odleżynom i odparzeniom.
Po trzecie nadają się dla alergików, bo na razie nie odnotowuje się przypadków uczulenia na łuskę.

Czwarta zaleta to słabe wchłanianie wilgoci, odporność na pleśnienie i żerowanie pasożytów.

Po piąte, warstwa z łuski gryki stanowi bardzo dobry izolator – nie odprowadza dużo ciepła z naszego ciała. Na takim materacu można z powodzeniem leżeć bezpośrednio nawet na podłodze.

Przepisy kulinarne z wykorzystaniem gryki

Koniecznie spróbujcie:

pierogi gryczane

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.