Teraz czytasz...
Uprawy współrzędne w ogrodzie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Uprawy współrzędne w ogrodzie

Uprawy współrzędne to  rośliny różnych gatunków rosnące obok siebie. To jeden z najprostszych sposobów są najprostszą metodą wprowadzenia bioróżnorodności do ogrodu.

Można wyróżnić system upraw pasowych, system pozostawiania pojedynczych roślin pośród egzemplarzy innego gatunku, czy też pozwalanie na wyrastanie samosiejek warzyw, kwiatów w miejscach teoretycznie dla nich nie przeznaczonych.

Zasadzie utrzymania bioróżnorodności sprzyja właściwy dobór roślin, które są dla siebie dobrymi sąsiadami, a unikanie roślin, które są dla siebie złymi sąsiadami. To naturalny sposób pozwalający ograniczyć występowanie chorób, szkodników ale też nawet chwastów.

  • Pozostawmy chwasty w miejscach, gdzie nie przeszkadzają w uprawie (na ścieżkach, pod drzewami, krzewami).
  • Twórzmy miejsca, w których rośliny rosną „dziko”. To tzw. reguła św. Franciszka – przed wiekami radził on ogrodnikom, by pozostawiali fragmenty ogrodu naturze i ich nie uprawiali.
  • Prowadźmy zabiegi pielęgnacyjne (cięcie i naturalne nawożenie) uwzględniając rytm słoneczny i księżycowy – stosowany w tradycji przez naszych przodków.
  • Wysiewajmy nasiona roślin tradycyjnych, z których ogrodnik będzie mógł zebrać nasiona i potem je ponownie wysiać.
  • Sadźmy drzewa owocowe dawnych odmian i o wysokich naturalnych koronach, to najprostszy sposób ochrony przed wieloma chorobami grzybowymi
  • Przyciągnijmy do naszego ogrodu jak największą ilość pożytecznych owadów, zwierząt, płazów, gadów, a także innych organizmów żywych.

Można to osiągnąć przez odpowiedni dobór roślin w ogrodzie, np. wysadzanie ziół, roślin aromatycznych, ale także uprawę roślin w całym cyklu rozwojowym, np. marchewkę uprawiamy w drugim roku po to, by zakwitła i wydała nasiona. To sprawia, że na jej kwiatostany przyleci dużo owadów. Pewne owady będą żyć także w baldachach, gdzie znajdują się nasiona.

Pozostawmy w ogrodzie obumierające rośliny. Zarówno w formie porzucania na grządkach wyrwanych chwastów jak i pozostawiania niektórych roślin do naturalnej śmierci i usuwania resztek w późniejszym okresie niż nakazywałaby to praktyka konwencjonalnego ogrodnictwa.

Przeczytaj jak stworzyć ogród przyjazny owadom?

Prowadząc ekologiczny, tradycyjny ogród warto łaskawszym okiem spojrzeć i częściej wykorzystywać proste narzędzia ogrodnicze. Przykładem może być tutaj rezygnacja z używania kosiarek mechanicznych (zwłaszcza rotacyjnych), które niszczą w trakcie koszenia traw ogromne ilości owadów oraz drobnych zwierząt. Najlepiej, jeżeli to możliwe, zastąpić je kosiarkami ręcznymi i kosami.


Mając bioróżnorodny, ekologiczny ogród mamy gwarancję, że nasze plony będą najbardziej wartościowe biologicznie i zdrowe.

Poza tym będziemy spokojnie je zjadać, bo wiemy doskonale w jaki sposób warzywa, owoce, zioła uprawialiśmy i zbieraliśmy. Jeżeli przestrzegaliśmy ekologicznych zasad, to taka żywność podniesie walory profilaktyczne naszej diety.

Przeczytaj: Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Uprawiając ekologiczny ogród chronimy przyrodę

Utrzymując bioróżnorodność ratujemy wiele gatunków ginących roślin i zwierząt. Chronimy także nasze środowisko, klimat ponieważ w bioróżnorodnym ogrodzie, obieg materii jest prawidłowy – tak jak to się dzieje w przyrodzie.

Co ważne, nie niszczymy natury wprowadzając sztuczne nawozy i preparaty, do których produkcji wykorzystuje się często ogromne ilości energii, zużywa mnóstwo ropy, emituje dwutlenek węgla.

Więcej na temat ekologicznego ogrodnictwa: sprawdzone porady, wskazówki, informacje, znajdziecie w poradnikach z serii Tradycyjny Ogród Ekologiczny

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.