Młoda pokrzywa na mszyce działa cuda. To jeden z popularniejszych oprysków ekologicznych. Teraz jest idealny czas na to, by go przygotować. Dzielimy się sprawdzonym przepisem na gnojówkę z pokrzywy.
Młoda pokrzywa na mszyce. Dlaczego warto się nią zainteresować?
Zmorą większości ogrodników są mszyce. Te roślinne szkodniki potrafią zepsuć całą radość z posiadania pięknego ogrodu. I choć w sklepach jest całe mnóstwo chemicznych preparatów, my polecamy sięgnąć po sposób naszych babć. Młoda pokrzywa na mszyce stosowana była dawniej na potęgę. Nie tylko pozwalała pozbyć się szkodników z ogrodu, ale też wzmacniała rośliny. Zawiera cenne składniki, m.in. azot, fosfor, magnez, potas, wapń, jod, sód i krzem.

Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw?
Najlepsze będą młode pokrzywy zebrane jeszcze przed kwitnieniem. Potrzeba ok. 1 kg liści, które należy pociąć na mniejsze kawałki i zalać ok. 10 l wody kranowej (lub deszczówki).
Przeczytaj również: Pierwsze kroki w ogrodnictwie
Wywar z młodych pokrzyw odstawiamy na 3 dni w zacienione miejsce. Po kilku dniach można lekko przemieszać gnojówkę. Mniej więcej po 5-7 dniach obserwujemy pojawienie się pęcherzyków powietrza na powierzchni, co oznacza że zaczyna się proces fermentacji.
Gdy przestaną pojawiać się bąbelki, gnojówka z pokrzywy jest gotowa do użycia. Rozcieńczajmy ją w proporcji 1:50 i opryskujmy roślinę co 2 dni przez tydzień.
Efekty daje też podlewanie gnojówką z pokrzywy rabaty zaatakowanej przez mszyce.
Przeczytaj także: Ekologiczne sposoby na mszyce
Czego nie podlewać gnojówką z pokrzyw?
Choć gnojówka z pokrzyw jest opryskiem naturalnym, trzeba stosować ją rozważnie. Można podlewać nią większość kwiatów. Jest też bezpieczna dla iglaków.
Gnojówki z pokrzywy jednak nie lubią:
- cebula,
- czosnek,
- fasola,
- groch.