Jak wyczyścić żelazko i usunąć z niego kamień? To całkiem proste i nie wymaga użycia silnej chemii. To też bardzo potrzebne, bo brudna stopa żelazka niszczy tkaniny i sprawia, że prasowanie to prawdziwa udręka. Podpowiadamy więc, jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko i je odkamienić.
Jak wyczyścić żelazko?
Kiedy na stopie urządzenia zauważysz ciemny osad, to znak, że masz przypalone żelazko. Być może dlatego, że dobierasz nieodpowiednią temperaturę do rodzaju materiału albo zostawiasz włączone, leżące na płasko, żelazko. Ale nawet jeśli nie popełniasz tych błędów, czyszczenie żelazka i tak cię nie ominie. By jednak ułatwić sobie to zadanie, wykonuj je na bieżąco. Zabrudzenia, jeśli nie są usunięte na czas, zasychają i trudniej się ich pozbyć.
→ Przeczytaj również: Odkamienianie czajnika octem i kwaskiem cytrynowym. Jak to zrobić?
Czym wyczyścić przypalone żelazko?
Możesz co prawda kupić specjalistyczne detergenty, ale domowe sposoby, które pozwolą usunąć przypalenia na żelazku, są o wiele bezpieczniejsze (dla środowiska i samego urządzenia) i równie skuteczne.
- Ocet – idealny do sprzątania kuchni i łazienki, ale też do odkamieniania i usuwania zabrudzeń, w tym przypaleń. Nasącz nim bawełnianą ściereczkę i przetrzyj stopę żelazka (teflonową lub ceramiczną), następnie przetrzyj ścierką zwilżoną wodą.
- Soda oczyszczona – kolejny z ekologicznych środków czystości, który poradzi sobie z wieloma zabrudzeniami. Możesz przygotować z niej pastę: wsyp sodę do miseczki i nalewaj wody, ciągle mieszając, aż do otrzymania konsystencji pasty. Nałóż ją na stopę żelazka i delikatnie wyczyść.
- Sól kuchenna – to dobry sposób na wyczyszczenie zabrudzeń na każdym typie żelazka. Rozsyp sól na papierze do pieczenia lub folii aluminiowej, następnie prasuj go tak długo, aż zabrudzenia znikną.
- Cytryna – sprawdzi się do lekkich zabrudzeń. Przepołowioną cytryną przetrzyj obficie stopę żelazka, następnie prasuj stary ręcznik lub pościel frotte (dobrze mieć taki specjalnie do tego celu).
Są i nieco starsze sposoby, doskonale znane naszym babciom. Te na pytanie, jak wyczyścić przypalone żelazko, odpowiedzą: woskiem lub popiołem! Są to metody skuteczne, jednak dziś rzadziej praktykowane dlatego, że żelazka są bardziej nowoczesne, delikatniejsze, a ich stopy wykonane są z teflonu czy ceramiki. A w ich przypadku ani wosk, ani popiół się nie sprawdzą.
→ Przeczytaj również: Jak wybielić firanki?
Jeśli jednak mamy żelazko starego typu, można lekko je nagrzać, następnie białą świecą nacierać stopę urządzenia. Usuń wosk miękką i lekko wilgotną ściereczką, następnie prasuj szary papier, by usunąć tłustą warstwę po świecy. Z kolei popiół (najlepiej z ogniska lub kominka) rozsyp na papierze do pieczenia, następnie prasuj go do czasu, aż przypalenia znikną.
→ Przeczytaj również: Jak wyczyścić piekarnik?
Jak odkamienić żelazko?
Wiesz już, czym czyścić przypalone żelazko, ale pamiętaj również, że trzeba je regularnie odkamieniać. To ważne, bo zbierający się kamień nie tylko niszczy urządzenie, ale też – jeśli wydostanie się wraz z wodą – brudzi prasowane tkaniny. By zatem go usunąć, nalej do zbiornika ocet z wodą w proporcji 1:1, a następnie ustaw żelazko na największa moc i prasuj ręcznik albo kuchenną ścierkę tak długo, aż cała woda odparuje. Pamiętaj, by wyczyścić też otwory parowe, np. za pomocą wykałaczki lub bawełnianego patyczka.
→ Przeczytaj również: Jak wyczyścić pralkę?
Sama wiedza, jak wyczyścić żelazko z kamienia na nic się zda, jeśli:
- nie będziesz wylewać wody po zakończonym prasowaniu (jej nadmiar możesz wykorzystać do podlewania kwiatów),
- będziesz wlewać do zbiornika wodę bezpośrednio z kranu (najlepiej jest używać wodę destylowaną lub przefiltrowaną).