Teraz czytasz...
Jak obierać granat: praktyczne metody i porady

Jak obierać granat: praktyczne metody i porady

Agnieszka Gotówka
metoda obierania granatu

Granat to bardzo zdrowy owoc egzotyczny, który można wykorzystać na wiele sposób. Jest smaczny i obfituje w wiele cennych składników, stąd warto włączyć go do diety. Nierzadko jednak z niego rezygnujemy, bo jego obieranie na pierwszy rzut oka jest problematyczne. Ale mamy na to sposób! Oto kilka praktycznych podpowiedzi, jak obierać granat, by się nie pobrudzić i móc w pełni wykorzystać prozdrowotny potencjał tego owocu. 

Zanim obierzesz granat

Granaty najczęściej kupujemy w hipermarketach i sklepach z owocami. Ich cena może być różna w zależności od miejsca zakupu (taniej będzie w markecie) oraz odmiany. Warto poświecić kilka chwil na dokładne przyjrzenie się wybranemu egzemplarzowi, bo tylko w ten sposób uda się nam wybrać odpowiednio dojrzały i świeży owoc. Jak go rozpoznać?

→ Przeczytaj również: Sok z granatu – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Jak wybrać dojrzały granat?

Dojrzały granat będzie miał słodki smak i intensywnie czerwony kolor ziarenek.

  • Skórka granatu powinna być gładka, błyszcząca i intensywnie czerwona. Unikaj owoców z brązowymi plamami czy zmarszczkami, które mogą świadczyć o przerośnięciu.
  • Dojrzały granat jest ciężki w stosunku do swoich rozmiarów. To znak, że zawiera dużo soku. Możesz delikatnie ścisnąć owoc – jeśli usłyszysz charakterystyczne chrupanie, oznacza to, że granat jest dojrzały i pełen soczystych ziarenek.
  • Okrągłe egzemplarze (przypominające jabłko) są niedojrzałe. Wybieraj owoce o bardziej „kwadratowym” kształcie.

Dlaczego warto obierać granat w odpowiedni sposób?

Granaty są smaczne i soczyste, co do tego nie ma wątpliwości. Ale są też kłopotliwe. Środek owocu składa się z małych czerwonych pestek oddzielonych od siebie białą membraną. I to właśnie je musimy „uwolnić”.

Obieranie granatu w odpowiedni sposób to więc nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim praktyczności i efektywności. Właściwa technika pozwala szybko i sprawnie wydobyć ziarenka granatu, unikając bałaganu i niepotrzebnej straty czasu. Nie uszkodzimy też ziaren, co przełoży się na mniejszą ilość wyrzuconego owocu. Będzie można wykorzystać je do sałatek, deserów czy jako dodatek do mięs.

Odpowiednia technika zmniejsza ilość soku i ziarenek rozpryskanych po kuchni. Chroni też nasze ubranie, bo trzeba pamiętać, że sok z granatu pozostawia na tkaninach trudne do usunięcia plamy.

kobieta odcina nożem końcówkę granatu
Obieranie granatu to prawdziwa sztuka – trzeba mieć lekką rękę, by nie poplamić wszystkiego sokiem i zachować przy tym zdrowe palce!

Metody obierania granatu

Wybór metody obierania granatu zależy od naszych preferencji i ilości czasu, jaką chcemy (i możemy) na to poświęcić. Każda z nich ma swoje zalety i wady.

Obieranie granatu w wodzie

  • Odetnij koronę granatu i zamocz owoc na 15 minut w zimnej wodzie.
  • Wykonaj kilka płytkich nacięć wzdłuż zewnętrznej strony granatu, starając się nie przeciąć nasion.
  • Po nacięciach delikatnie podważ owoc, aby otworzyć go na pół. Zrób to nad miską, aby zbierać wypadające nasiona.
  • W wodzie skórki i białe błony będą unosić się na powierzchni, co ułatwi oddzielanie jadalnych nasion.

→ Przeczytaj również: Cytryna. Zdziwisz się, do czego można ją wykorzystać!

Metoda obierania granatu z użyciem noża

  • Przygotuj miskę w wodą.
  • Zrób kilka nacięć wzdłuż granatu, od góry do dołu, nie przecinając go na pół. Rób to z wyczuciem, by nie uszkodzić nasion.
  • Delikatnie rozłóż skórkę, odsłaniając ziarenka.
  • Wyjmuj ziarenka palcami, zanurzając je w wodzie.

Sposób obierania granatu z użyciem łyżki

  • Przygotuj miskę z wodą i przetnij granat na pół.
  • Delikatnie wybijaj ziarenka, przesuwając łyżkę po wewnętrznej stronie skórki (najlepiej sprawdzi się łyżka stołowa ze sztywnym trzonkiem).
  • Zanurz rękę w wodzie i oddzielaj ziarenka od błonek.

Dlaczego obieranie granatu tą metodą się sprawdzi?

Dzięki łyżce mniej ziarenek rozpryskuje się po kuchni. Pozwala na delikatniejsze wydobywanie ziarenek, co zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia. Możesz też precyzyjnie kontrolować siłę nacisku, co ułatwia oddzielanie ziarenek od błonek.

Metoda obierania granatu bez wody

  • Odetnij cienki plasterek z obu końców granatu, aby stworzyć stabilną podstawę.
  • Wykonaj około 6 płytkich nacięć wzdłuż owocu. Staraj się przeciąć tylko skórkę, a nie nasiona.
  • Delikatnie podważ granat palcami, aby otworzyć go na pół. Możesz również użyć drewnianej łyżki do uderzenia w górną część owocu, co pomoże wydobyć nasiona.
  • Umieść granat nad miską i uderzaj w jego powierzchnię, aż wszystkie nasiona wypadną do naczynia.

→ Przeczytaj również: Sok z żurawiny: nie tylko na zapalenie pęcherza!

Kluczowe elementy granatu podczas obierania

Korona granatu – jak ją usunąć?

Korona granatu to twarda część na szczycie owocu, która może utrudniać obieranie. Usuniesz ją łatwo i bezpiecznie przy użyciu ostrego noża. Jak to zrobić?

Delikatnie przeciągnij ostrzem wokół podstawy korony, tworząc nacięcie. Następnie delikatnie podważ ją i odłam. Pamiętaj, aby robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić ziarenek znajdujących się tuż pod skórką.

Błonki granatu – jak się ich pozbyć?

Błonki granatu to białe, gorzkie przegrody, które oddzielają od siebie soczyste ziarenka. Są jadalne, ale ze względu na ich gorycz większość osób decyduje się je usunąć.

Najprostszym sposobem na pozbycie się błonek jest obranie granatu nad miską z wodą. Po wydobyciu ziarenek, większość błonek unosi się na jej powierzchni, co ułatwia ich zebranie. Można to zrobić za pomocą łyżki lub palców.

owoc granatu na krzewie
Granat to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów, korzystnie wpływająca na zdrowie.

Jak wykorzystać pestki granatu?

Pestki granatu można dodawać do wielu potraw, nadając im słodko-kwaśny akcent. Świetnie komponują się z sałatkami, zarówno tymi na bazie warzyw, jak i owoców. Pestki granatu dodadzą charakteru mięsom, zwłaszcza drobiowym i wieprzowinie. Można je również wykorzystać do przygotowania sosów, dressingów czy marynat. Dla miłośników słodkości, pestki granatu będą doskonałym dodatkiem do jogurtów, deserów, lodów czy ciast. Suszone pestki granatu to z kolei doskonała przekąska i składnik musli.

Pestki granatu w sałatkach

Pestki granatu dobrze uzupełniają smak sałatek z serem feta, kozim lub niebieskim. Dobrze smakują w połączeniu z orzechami, migdałami czy pestkami dyni. Można je łączyć z rukolą, szpinakiem albo sałata lodową.

→ Zobacz przepis na tabuleh – sałatkę libańską z kurczakiem, kuskusem i granatem

Przepis na klasyczną sałatkę z granatem, fetą i rukolą

Składniki:

Wszystkie składniki umieść w misce. Przygotuj sos winegret, łącząc ze sobą 2 łyżki soku z cytryny, 2 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżkę miodu, 1 łyżkę musztardy i 1 łyżkę majonezu. Do smaku dodaj sól i pieprz. Polej sałatkę sosem i delikatnie wymieszaj.

Pestki granatu w deserach

Chrupiące pestki granatu dodają deserom nie tylko słodko-kwaśnej nuty, ale również pięknej, rubinowej barwy. Dobrze komponują się z jogurtami, lodami, tortami, a nawet czekoladą. Można je dodawać zarówno do kremów, jak i posypywać nimi wierzch deserów.

→ Zobacz przepis na babeczki bananowe z mascarpone i granatem

Przepis na mus czekoladowy z granatem

Składniki:

  • 200 g gorzkiej czekolady
  • 200 ml śmietanki 30%
  • 1 łyżka miodu
  • 1 granat
  • maliny (opcjonalnie)

Czekoladę połam na kawałki i rozpuść w kąpieli wodnej. Śmietankę ubij na sztywno. Do rozpuszczonej czekolady dodaj miód i delikatnie wymieszaj. Dodaj ubitą śmietanę.

Mus przełóż do pucharków i udekoruj ziarnami granatu i malinami.

Pestki granatu w koktajlach

Pestki granatu dodają koktajlom orzeźwiającej nuty. Można je dodawać zarówno do koktajli owocowych, jak i tych z dodatkiem warzyw. Świetnie sprawdzą się w połączeniu z sokami cytrusowymi, jogurtem naturalnym, a nawet alkoholami, takimi jak wódka czy gin.

Właściwości zdrowotne granatu

Granat to owoc, który od wieków ceniony jest nie tylko za swój wyjątkowy smak, ale przede wszystkim za liczne właściwości zdrowotne. Jest źródłem antyoksydantów, witamin (C, E, K) oraz minerałów (potas, magnez), które pozytywnie wpływają na organizm.

Regularne spożywanie granatu może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi, zmniejszenia ryzyka chorób serca i układu krążenia, a także wspomóc odporność. Granat wykazuje też działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Polifenole w granacie i ich korzyści

Odpowiadające za intensywny, czerwony kolor granatu polifenole to związki organiczne o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Ich głównym zadaniem jest neutralizowanie szkodliwych wolnych rodników w organizmie. W granacie znajdziemy ich szczególnie dużo, a jednym z najważniejszych jest punikalagina. Badacze z Uniwersytetu Huddersfield w Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu we Fryburgu w Niemczech są zdania, że punikalagina pomaga spowolnić rozwój demencji i złagodzić stany zapalne towarzyszące chorobie stawów oraz chorobie Parkinsona.

Najwięcej przeciwutleniaczy zawiera skórka granatu, nie jego wnętrze.

Dzięki obecności polifenoli regularne spożywanie granatu może pomóc w zapobieganiu wielu chorób, w tym chorób serca, nowotworów oraz spowolniać procesy starzenia.

Kwas pantotenowy w granacie – wpływ na zdrowie

Kwas pantotenowy, znany również jako witamina B5, to jeden z wielu cennych składników odżywczych, które znajdziemy w granatach. W połączeniu z innymi substancjami odżywczymi zawartymi w tych owocach, witamina B5 przyczynia się do produkcji energii, wspiera układ nerwowy oraz bierze udział w syntezie hormonów steroidowych.

Granat w diecie

Granat w diecie odchudzającej

Owoc ten ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że cukry zawarte w tym owocu są uwalniane do krwi powoli i równomiernie. Dzięki temu poziom cukru we krwi nie wzrasta gwałtownie, co zapobiega napadom głodu i pomaga utrzymać stabilny poziom energii.

Jest też bogaty w błonnik pokarmowy, który zwiększa uczucie sytości, przyspiesza metabolizm i reguluje pracę układu pokarmowego.  Ma przy tym niewiele kalorii. A jak włączyć go do diety odchudzającej?

Dodawaj ziarna granatu do jogurtu naturalnego lub owsianki. Jedz je w ramach przekąski albo dodawaj do sałatek. Możesz też przygotować orzeźwiający koktajl z granatem, jogurtem naturalnym i odrobiną miodu.

→ Przeczytaj również: Dodatki do owsianki. Sprawdź te nieoczywiste

Granat w diecie osób z nadciśnieniem

Zawarte w granacie polifenole, zwłaszcza punikalagina, wykazują silne działanie antyoksydacyjne i pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Regularne spożywanie granatu lub picie soku z tego owocu przyczynia się do poprawy elastyczności naczyń krwionośnych, zmniejszenia stanu zapalnego oraz ochrony serca przed uszkodzeniami.

Błonnik zawarty w granacie pomaga regulować poziom cholesterolu, co jest kolejnym ważnym czynnikiem w profilaktyce chorób układu krążenia.

→ Przeczytaj również: Nadciśnienie tętnicze. Jak naturalnie obniżyć ciśnienie?

Granat w diecie osób z miażdżycą

Regularne spożywanie granatu lub picie jego soku przyczynia się do zmniejszenia gromadzenia się złogów cholesterolu na ścianach tętnic, co jest głównym czynnikiem powodującym miażdżycę. Granat poprawia też elastyczność naczyń krwionośnych i zmniejsza ryzyko tworzenia się skrzepów, co z kolei obniża ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Granat w diecie osób z cukrzycą

Mimo obecności cukrów, granat ma stosunkowo niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że cukry te uwalniane są do krwi powoli i równomiernie, co zapobiega gwałtownym skokom poziomu glukozy.

Zawarte w granacie polifenole, takie jak punikalagina, wykazują działanie przeciwutleniające i pomagają poprawić wrażliwość na insulinę, co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą typu 2. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, owoc ten może pomóc w zmniejszeniu ryzyka powikłań cukrzycy, takich jak choroby serca i uszkodzenie nerwów.

→ Przeczytaj również: Mango – świeże, suszone, mrożone. Właściwości i wykorzystanie

Sok z granatu – jak go zrobić i wykorzystać?

Możesz co prawda kupić go w sklepie, jednak niekiedy potrzebujemy jego niewielką ilość albo mamy nadmiar owoców i trzeba coś z nich zrobić. Do tego sok z granatu najlepiej smakuje, gdy jest świeżo wyciśnięty (jeśli chcesz go przechować, zamknij w szczelnej butelce i włóż do lodówki).

Jak wycisnąć sok z granatu?

Możesz to zrobić na kilka sposobów.

1. Metoda tradycyjna (ręczna):

  • Przygotuj miskę, drewnianą łyżkę i ostry nóż.
  • Przekrój granat na pół.
  • Delikatnie uderzaj łyżką w skórkę, aby uwolnić ziarenka do miski.
  • Zmiażdż ziarenka w dłoni nad miską, aby uzyskać sok.
  • Przecedź sok przez sito, aby usunąć pestki.

2. Z wykorzystaniem blendera:

  • Przygotuj blender i sito.
  • Wyjmij ziarenka z granatu.
  • Przełóż je do blendera i zmiksuj na jednolitą masę.
  • Przecedź powstałą masę przez sito, aby oddzielić sok od miąższu.

Do pozyskania soku z granatu możesz też użyć wyciskarki wolnoobrotowej.

Sok z granatu świetnie komponuje się z innymi owocami, takimi jak jabłka, pomarańcze czy aronia. Możesz również dodać do niego odrobinę miodu lub soku z cytryny.

Zastosowanie soku z granatu w kuchni

Sok z granatu to doskonała baza dla wielu koktajli. Możesz połączyć go z innymi owocami, jogurtem, mlekiem roślinnym lub alkoholami. Możesz też dodać go do klasycznej lemoniady.

W przypadku dań głównych sok z granatu nadaje mięsu, drobiu i rybom piękny kolor i delikatny, słodko-kwaśny smak. Można też dodać go do sosów.

Sprawdzi się też w przypadku deserów. Nada wilgotności i owocowego aromatu ciastom i muffinom. Z jego dodatkiem można też przygotować sorbety, lody, mrożone jogurty lub puddingi ryżowe lub chia.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.