Teraz czytasz...
Słonecznik – naturalne kuracje z wykorzystaniem ziaren, kwiatów i oleju

Słonecznik – naturalne kuracje z wykorzystaniem ziaren, kwiatów i oleju

Naturalne kuracje z wykorzystaniem ziaren, kwiatów i oleju stosowane były nie tylko w polskiej medycynie ludowej. Słonecznik należy do bardzo malowniczych i popularnie uprawianych roślin w ogrodach. Zazwyczaj ceni się go tylko  za bardzo smaczne i cenne dla zdrowia nasionka. Powszechnie używa się w kuchni również oleju słonecznikowego.

Wszystkie części tej rośliny były powszechnie stosowane w medycynie ludowej. Poniżej prezentujemy kilka kuracji.

Zapraszamy też do lektury tekstu, w którym poznacie jakie właściwości zdrowotne ma słonecznik.

Płatki kwiatowe słonecznika w herbatach i kompresach

W domowej i ludowej medycynie dawniej stosowano również żółte płatki z kwiatów słonecznika w chorobach gorączkowych i jako kompresy przy różnych urazach zewnętrznych m.in. stłuczeniach, obrzękach.

Dzisiaj jest to już lek trochę zapomniany zazwyczaj jeszcze cenią go starsze osoby, których korzenie wywodzą się z południa dawnej Rzeczypospolitej albo mają znajomych na Podolu i Ukrainie. Tam jest on nadal dosyć popularny.

Napary z płatków kwiatowych słonecznika na gorączki i niestrawności

Napary  z wysuszonych płatków kwiatowych słonecznika podawało się  w chorobach gorączkowych, przeziębieniu, febrze, ale też niestrawnościach, dolegliwościach układu pokarmowego m.in. nieżytach oraz jako środek ułatwiający usunięcie z organizmu krwawych wybroczyn. Łyżeczkę zalać pół szklanki wrzątku. Pić jako po pół szklanki rano, w południe i wieczorem. W dolegliwościach gorączkowych można słodzić miodem albo lepiej sokiem, albo syropem malinowym.

Słonecznikowe Przymoczki i okłady na urazy i hemoroidy

Okładami i przymoczkami z odwarów i naparów z kwiatów słonecznika łagodzi się skutki uderzeń, stłuczeń, uszkodzenia naskórka, stany zapalne skóry, żylaki odbytu. Przy tym ostatnim schorzeniu można z powodzeniem stosować kąpiele albo  tamponiki nasączone odwarem sporządzonym z kwiatogłówek, czyli pączków kwiatowych, nierozwiniętych, niedojrzałych tarcz słonecznika.

Przeczytaj także o zapomnianej roślinie jaką jest topinambur.

Kuracje słonecznikiem na skórne choroby

Taki odwar dodany do kąpieli  pomaga  przy różnych schorzeniach skóry m.in. stanach zapalnych, świądzie, wągrach, owrzodzeniach, krwiakach, wybroczynach itp. Odwary z płatków kwiatowych słonecznika sporządza się następująco. Zalać trzy łyżeczki wysuszonych płatków półtora szklanki wrzątku. W garnku na małym ogniu gotować pod przykryciem 2-4 minuty. Potem odcedzić. Odstawić do wystudzenia na kilkanaście minut.

Pić po pół szklanki trzy razy dziennie. Ostatnią porcję  40 minut po wieczornym posiłku. W  zapaleniu skóry, trądziku również na stłuczenia i wybroczyny można wykorzystywać okłady z odwarów ale też wilgotnych i bardzo ciepłych kwiatów.

Zobacz także

sos grzybowy

Odwar z miodem na gorączki

Gdy odwar ze słonecznika wykorzystujemy w chorobach gorączkowych dodać miodu lub soku malinowego.

Ziarna słonecznika
Ziarna słonecznika

Przeczytaj także: Czekoladowa chałwa słonecznikowa [przepis]

Przymoczki regenerujące skórę

Przymoczki z odwarów i naparów z kwiatów słonecznika wykorzystuje się w kosmetyce. Regenerują one i zmiękczają cerę twarzy, skórę rąk.

Nalewki ze słonecznika 

W ludowej medycynie Południowych Kresów Polski oraz na Ukrainie i w Rosji oprócz odwarów i naparów z kwiatów, rzadziej niedojrzałych tarcz słonecznika, dosyć często stosowano też nalewki.

W tego rodzaju lekach lepiej rozpuszczone są różne cenne substancje żywiczne zawarte w surowcach. Nalewki sporządzane były na kilka sposobów. Wykorzystywano je głównie w kuracjach leczących różne choroby gorączkowe. Według Jana Biegańskiego najpopularniejsze były dwie receptury.

Recepty na nalewkę z tarcz kwiatowych słonecznika

Pierwszą nalewkę sporządza się ze świeżych młodych liści słonecznika oraz pączków kwiatowych, czyli niedojrzałych, nierozwiniętych jeszcze tarcz kwiatowych.  Liście oraz tarcze, pączki słonecznika drobno pokroić albo utłuc na miazgę w moździerzu.

Następnie  masę zaląc spirytusem 70 procentowym w proporcji: jedna część słonecznika i jedna część spirytusu. Odstawić w suche i cieple miejsce na dwa tygodnie. Potem wycisnąć i odfiltrować przez gęsta gazę, płócienną ściereczkę.

Recepta na nalewkę z liści i płatków słonecznika

Drugą nalewkę sporządza się z suchych liści albo z płatków słonecznika oraz wódki żytniej. Liście wcześniej dokładnie pokruszyć. Potem  jedną część płatków albo pokruszonych liści  zalać 5 częściami wódki żytniej. Innymi słowy na każde 100 gram surowca wziąć pół litra wódki. Odstawić na dwa tygodnie w suche i ciepłe miejsce. Co pewien czas wstrząsać. Po kilkunastu dniach odcedzić i odfiltrować.

Szukasz więcej przepisów na nalewki, sprawdź książki z mnóstwem receptur:

autor: ZBIGNIEW PRZYBYLAK

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.