Teraz czytasz...
prof. E. Rembiałkowska: Surowce z upraw ekologicznych pod wieloma względami przewyższają te pochodzące z upraw konwencjonalnych
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

prof. E. Rembiałkowska: Surowce z upraw ekologicznych pod wieloma względami przewyższają te pochodzące z upraw konwencjonalnych

Na bazie naszych doświadczeń surowce z upraw ekologicznych pod wieloma względami przewyższają te pochodzące z upraw konwencjonalnych – mówi prof. Ewa Rembiałkowska (SGGW) komentując ostatnie wyniki badań opublikowanych przez naukowców Stanford University.

Przypomnijmy, że w czasopiśmie Annals of Internal Medicine opublikowany został artykuł “Czy żywność organiczna jest bezpieczniejsza lub zdrowsza niż konwencjonalna?”. Dokonano w nim przeglądu badań porównujących żywność ekologiczną i konwencjonalną.

We wnioskach czytamy, że nie ma większych różnic. Więcej na temat badania a tekście: Żywność eko zdrowsza, czy nie – echa badań opublikowanych przez naukowców Uniwersytetu Stanforda Dziś publikujemy komentarz prof. Ewy Rembiałkowskiej (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego), która badaniem żywności ekologicznej zajmuje się od wielu lat.

– Nie wiem, na jakich materiałach opierała się autorka tych analiz, dr Crystal Smith Spangler ze Stanford University. Nie  mogę absolutnie zgodzić się z jej stwierdzeniami, ponieważ na bazie naszych własnych wieloletnich doświadczeń oraz bogatej literatury, w tym wielu prac przeglądowych i meta analiz mogę stwierdzić, że surowce ekologiczne w porównaniu z konwencjonalnymi zawierają zdecydowanie mniej składników niepożądanych dla zdrowia, w tym pozostałości antybiotyków, pestycydów i azotanów oraz azotynów,  a jednocześnie zdecydowanie więcej suchej masy oraz składników korzystnych dla zdrowia, w tym witaminy C, związków fenolowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz składników mineralnych.  Żywność przetworzona ma podobne wyżej opisane cechy jak surowce, z których jest produkowana; badania mojego zespołu wyraźnie na to wskazują. Zarówno ekologiczne surowce jak produkty przetworzone są w badaniach konsumenckich wyżej oceniane pod względem smaku i zapachu niż produkty konwencjonalne. Kolejna istotna różnica to dodatki do żywności, których w produkcji konwencjonalnej stosuje się kilkaset, zaś w produkcji ekologicznej zaledwie około 50, przy czym wszystkie są naturalne  w odróżnieniu od syntetyków stosowanych w masowej produkcji żywności. O tym jakoś pani dr Crystal Smith-Spangler ze Stanford University nie wspomina.

 

Zobacz także

wiosenna pokrzywa w wiklinowym koszu

(kp)

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.