Teraz czytasz...
Jedno jabłko a tyle witamin
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
Bio Kurier

Jedno jabłko a tyle witamin

Jedno jabłko z wieczora i nie trzeba doktora – głosi jedno z popularnych polskich powiedzeń. Jabłko wywołuje z reguły pozytywne skojarzenia i  właśnie dlatego bardzo często staje się znakiem rozpoznawczym wielu firm i popularnym gadżetem reklamowym. Najbardziej znany owoc świata (na całym świecie jest ponad 3 mln ha sadów), oprócz tego że jest pyszny, ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Bogate w witaminy

W jednym owocu jabłka ukrytych jest mnóstwo witamin, błonnika (przede wszystkim w skórce!) i innych substancji odżywczych. Obecne w nich węglowodany proste dodają energii, z kolei witaminy C, P oraz magnez wzmacniają organizm, chroniąc go przed miażdżycą. Największe ilości witaminy C zawiera stara, pyszna dawna odmiana antonówka. Jabłka są niskokaloryczne ? na 100g przypada około 50 kcal.  

Pomaga zwalczać choroby

Jabłko jest doskonałym środkiem profilaktycznym. Lekarze dietetycy zalecają jego jedzenie cierpiącym na niedokrwistość, awitaminozę, schorzenia przewodu pokarmowego. Jabłka zawierają dużo błonnika, dzięki czemu wspomagają pracę jelit. Przy często powtarzających się zaparciach, zalecane jest zjadanie na czczo jednego owocu. Z racji na właściwości moczopędne, spożywanie jabłek zalecane jest przy żółtaczce i obrzękach. Niektórzy lekarze zalecają także, aby jabłka dawać dzieciom, które mają problem z nocnym zgrzytaniem zębami. Zjedzenie jednego jabłka przed snem może pomóc zlikwidować ten problem.

Łatwe w przechowywaniu

Najlepszy okres do tego, by cieszyć się smakiem jabłek to miesiące wakacyjne oraz wrzesień i październik. Wiadomo ? to, co świeże jest najlepsze, ale przy zachowaniu odpowiednich warunków jabłka mogą być z powodzeniem przechowywane przez cały rok i nie stracą swych dobroczynnych właściwości. Warto jednak pamiętać, że nie powinno się ich trzymać w lodówce przez okres przekraczający dwa tygodnie, gdyż wysychają i tracą kruchość.

Pyszne przetwory z jabłek

Z jabłek sporządzić można dżemy, marmolady czy soki. Warto także wiedzieć, że jabłonie są znakomitymi roślinami miododajnymi. Z jednego drzewa można uzyskać nawet 6kg miodu.

Zobacz także

ramen zupa

autor: Karol Przybylak

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.