Teraz czytasz...
Farma Świętokrzyska stawia na jakość gleby. Zamiast chemii – pożyteczne bakterie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Farma Świętokrzyska stawia na jakość gleby. Zamiast chemii – pożyteczne bakterie

Farma Świętokrzyska dobrze wie, że tylko zdrowa gleba daje zdrowy plon. W odróżnieniu od tych, którzy żyzność gleby starają się poprawić chemią, polski lider w produkcji ekologicznych owoców i warzyw stawia na metody biologiczne, czyli na zastosowanie pożytecznych mikroorganizmów, przede wszystkim bakterii.

W tym celu w ostatnich tygodniach Farma Świętokrzyska nawiązała strategiczną współpracę z Nourivit Polska sp. z o.o. – wiodącym przedsiębiorstwem produkcji nawozów organicznych i biologicznych środków wspomagających wzrost i rozwój roślin.

Polskie rolnictwo upadnie bez regeneracji gleby. My od zawsze uważamy, że dbałość o ziemię to nasz obowiązek. I od blisko 20 lat ciągle się tej ziemi uczymy – dbamy o jej prawidłową kwasowość, stosujemy płodozmian, oczywiście nie używamy pestycydów ani nawozów sztucznych. Podejmując współpracę z Nourivit Polska postanowiliśmy pójść jeszcze dalej. Łączy nas hasło „Z natury do przyszłości”. Wierzymy w odpowiedzialne rolnictwo, w uzyskiwanie wysokiej jakości plonów przy jednoczesnej trosce o glebę

– mówi prezes Farmy Świętokrzyskiej Łukasz Gębka.

Gleby w całej Europie są coraz uboższe. Szacuje się, że nasz kontynent traci rocznie 9 mln ton uprawnej gleby, czyli odpowiednik 275 boisk piłkarskich dziennie. Eksperci szacują, że degradacji uległo już ponad trzy czwarte całej lądowej powierzchni Ziemi, a do roku 2050 liczba ta może wzrosnąć do nawet 90 proc.

W tym kontekście na świecie i w Polsce rośnie zainteresowanie biologiczną regeneracją gleby przy zastosowaniu pożytecznych mikroorganizmów, przede wszystkim bakterii.

Co zyskujemy wprowadzając je do gleby? – Szybki rozkład resztek pożniwnych, czyli uderzenie w słaby punkt patogenów. Dalej – zwiększa się zawartość próchnicy w glebie, a więc podnosi się żyzność – tłumaczy Wiesław Dąbek, agromanager i wiceprezes Nourivit Polska sp. z o.o.

Podczas marcowego spotkania z rolnikami w Ostródzie minister rolnictwa podkreślał, że o ile w Polsce szczególnie młodzi rolnicy mają znakomitą wiedzę technologiczną, to jednocześnie znikomą wiedzę na temat gleby. Wprowadzenie rolnictwa regeneracyjnego i biologizacji gleby to według niego konieczność, aby „uratować resztki żyzności gleb”.

 – W przeciwnym wypadku rolnictwo upadnie. Rolnicy martwią się, czy będą mieli następcę, a nie martwią się, co mu zostawią – klepisko i pustynię, która nie będzie rodziła. Tu jest potrzebna wiedza” – przekonywał Ardanowski.

Fima Nourivit została założona w 2010 r. przez niezależnych ekspertów. Opracowane przez nich produkty wspierają żyzność gleby, wzrost roślin i zwiększanie plonów.

farma świętokrzyskaFarma Świętokrzyska to istniejące od 2002 r. ekologiczne gospodarstwo rolne, zlokalizowane w Borii k. Ćmielowa, a jednocześnie jedna z największych polskich firm oferujących ekologiczne warzywa, owoce oraz przetwory najwyższej jakości. To rozpoznawalna i ceniona marka ekologiczna na rodzimym rynku. Współpracuje zarówno z małymi rolnikami, jak i z sieciami handlowymi, ma też własny sklep internetowy.

źródło: Farma Świętokrzyska

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.