Teraz czytasz...
Minister Ardanowski: Trzeba myśleć o żywności eko jako działalności, która ma zapewnić dochód

Minister Ardanowski: Trzeba myśleć o żywności eko jako działalności, która ma zapewnić dochód

Avatar photo

Trzeba myśleć o żywności eko jako działalności gospodarczej, która ma wszystkim zapewnić dochód. Konsumenci chcą ekologicznych odpowiedników produktów, które mają na rynku konwencjonalnym. W tej chwili wiele z nich importujemy z Zachodu, bo nasze przetwórstwo nie jest mocno rozwinięte – mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas I Kongresu Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.

Żywność eko polską szansą

Zdaniem ministra żywność wysokiej jakości może być szansą na uzyskanie przewag dla polskiego rolnictwa. Przy czym nie tylko w Polsce się o tym myśli w ten sposób – konkurencja nie śpi. Te przewagi polskie rolnictwo ekologiczne może osiągnąć zarówno na rynku wewnętrznym, jak i rynkach zagranicznych.

Żywność wysokiej jakości to hasło pojemne, ale produkcja ekologiczna stanowi tam najbardziej wartościową część

– przekonywał Jan Krzysztof Ardanowski.

Źle skonstruowany system wsparcia degeneruje rynek

Wsparcie rolnictwa ekologicznego w pewnym momencie doprowadziło do tego, że pozyskanie dotacji było ważniejsze od samej produkcji. Musimy myśleć o żywności eko jako działalności gospodarczej, która ma wszystkim zapewnić dochód. Konsumenci chcą ekologicznych odpowiedników wszystkich produktów, które mają na rynku konwencjonalnym. W tej chwili wiele takich produktów importujemy z zachodu, bo nasze przetwórstwo nie jest mocno rozwinięte

– dodał minister i zwrócił uwagę, że największym problemem polskiego rolnictwa ekologicznego jest rozdrobnienie gospodarstw i słabo rozwinięte przetwórstwo.

Idą dobre czasy dla ekobranży?

Zdaniem ministra Ardanowskiego nadchodzi dobry czas dla producentów i rolników ekologicznych.

W tym roku Polska ma złożyć propozycje do nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i jest szansa na wdrożenie nowych mechanizmów. Mogłyby one pomóc odejść od bardzo szczegółowych pakietów rolnych, które spiętrzają biurokrację. Środowisko ekologiczne powinno wyjść w tym zakresie z propozycjami. Wymaga to zaprezentowania wspólnego środowiska. Na razie nie ma takiego spójnego komunikatu

– mówił.

O Kongresie i Polskiej Izbie Żywności Ekologicznej

I Kongres Polskiej Izby Żywności Ekologicznej odbył się w Ministerstwie Rolnictwa w Warszawie 22 marca 2019 r. Polska Izba Żywności Ekologicznej to organizacja zrzeszająca ok. 100 podmiotów działających w branży żywności BIO. Są wśród nich producenci, przetwórcy, dystrybutorzy, rolnicy oraz właściciele sklepów eko.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.