Teraz czytasz...
Jesienne przetwory – wykorzystaj dary natury!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jesienne przetwory – wykorzystaj dary natury!

Początek jesieni to wyjątkowy czas, który kojarzy się z domowymi przetworami. Przełom lata i jesieni to najlepszy moment, aby zatrzymać na dłużej letnie smaki i móc sięgać po nie w okresie, kiedy świeże warzywa i owoce są drogie oraz nie smakują tak dobrze, jak w sezonie. Z roku na rok samodzielne przygotowywanie przetworów coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Przemawiają za nim nie tylko względy ekonomiczne i zdrowotne, ale także ekologiczne, zwłaszcza jeśli mamy do dyspozycji warzywa i owoce z własnego ogródka. Sprawdźmy, dlaczego warto pokusić się o przygotowanie domowych przetworów oraz jakie przysmaki wykonać na bazie darów natury.

Dlaczego warto przygotowywać domowe przetwory?

Domowe przetwory większości osobom kojarzą się z tradycyjną kuchnią babć i mam. Starsze pokolenia wręcz nie wyobrażały sobie codzienności bez domowych potraw. Nasze babcie i mamy nie tylko codziennie przygotowywały domowe posiłki, które po dziś dzień kojarzą się nam z ciepłem domowego ogniska i beztroskim dzieciństwem, ale także starały się maksymalnie wykorzystać to, co ofiarowała im w darze natura. Większość pochodzących z domowej uprawy warzyw i owoców u schyłku lata i na początku jesieni była przerabiana na przetwory. Dzięki temu nic się nie marnowało, a cała rodzina mogła korzystać ze skarbów natury także w okresie jesienno-zimowym, kiedy dostęp do świeżych warzyw i owoców był znacznie utrudniony.

W dzisiejszych czasach stopniowo wracamy do korzeni. Młodsze pokolenia coraz bardziej doceniają ekologiczne podejście do życia i gotowania starszych ludzi oraz starają się wdrożyć do swojej codzienności niektóre z ich zwyczajów. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie powracającej mody na domowe przetwory. Samodzielne ich przygotowywanie przestało się już bowiem kojarzyć z przestarzałą i niemodną tradycją, która już dawno odeszła do lamusa. Zamiast tego, takie podejście zaczyna być przejawem dbałości o zasoby natury, sposobem na oszczędności w domowym budżecie, a także ekologicznego podejścia do codzienności. Nie sposób nie wspomnieć także o fakcie, że domowe przetwory są po prostu smaczniejsze i zdrowsze – sklepowe odpowiedniki nie są w stanie ich zastąpić.

Jesienne przetwory, czyli zdrowie, ekologia i ekonomia w słoiku

Domowe przetwory na jesień kojarzą się ze zdrowymi, naturalnymi produktami, przygotowywanymi w domowym zaciszu. Wielu ich miłośników sięga po stare receptury, z których od lat z powodzeniem korzystały kobiety z ich rodziny. Przygotowane na ich bazie przetwory jesienne nie tylko wychodzą znakomicie, ale także posiadają unikalny smak, który przywołuje na myśl dzieciństwo i ciepło domowego ogniska. Domowe przetwory to więc nie tylko dodatek do codziennych posiłków, ale także swoista, sentymentalna podróż do kulinarnych korzeni oraz przejaw powrotu do tego, co sprawdzone i cenione od wieków.

Istnieje wiele argumentów, które przemawiają za samodzielnym przygotowywaniem przetworów na jesień. Domowe przetwory jesienne nie mają sobie równych, jeśli chodzi o ich naturalny charakter i właściwości zdrowotne. Są zdecydowanie lepszym wyborem niż gotowe przetwory dostępne w sklepach. W przypadku samodzielnie przygotowywanych słoików wiemy bowiem, co znajduje się w ich wnętrzu, skąd pochodzą poszczególne składniki, przyprawy i dodatki. Co więcej, domowe przetwory są konserwowane w pełni naturalny sposób, bez sztucznych dodatków i substancji chemicznych. Mogą być więc bezpiecznie spożywane przez całą rodzinę, w tym także osoby starsze i dzieci.

Jesienne przetwory z sezonowych skarbów natury

Przygotowywanie jesiennych przetworów cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród osób, które uprawiają ogródek, hodując w nim własne owoce i warzywa. Nie sposób skonsumować ich wszystkich w okresie letnim – świetnym sposobem na uchronienie darów natury przed zmarnowaniem  jest więc ich umieszczenie w słoikach. Na bazie sezonowych owoców możemy przygotować dżemy, kompoty, soki, a także zamrozić część z nich, aby później użyć ich do ciasta i innych potraw w okresie jesienno-zimowym. Warzywa możemy natomiast przerobić na domowe sałatki i inne przetwory. Przetwory jesienne możemy z powodzeniem przygotować także z grzybów, które samodzielnie zbierzemy w lesie.

Przetwory na jesień nie są jednak rozwiązaniem dedykowanym wyłącznie posiadaczom domowych ogródków. Z korzyści, jakie gwarantuje ich przygotowanie, skorzystać mogą bowiem także osoby mieszkające w miastach. Wystarczy wybrać się na targ i kupić na nim warzywa, owoce i grzyby pochodzące z ekologicznych upraw – na ich bazie przygotujemy równie zdrowe i smaczne przetwory, co te robione przez nasze babcie i mamy. Ich wykonanie wymaga, co prawda, nieco czasu, wysiłku i zaangażowania, jednak w zamian otrzymamy gotowe do spożycia, pełnowartościowe i ekologiczne przetwory, którymi będziemy raczyć się przez całą jesień i zimę.

Jakie jesienne przetwory warto przygotować?

Jesień to doskonały moment na przygotowanie popularnych przetworów z ogórków. Na bazie świeżych warzyw możemy przygotować kultowe ogórki kiszone i małosolne, a także ich odpowiedniki w occie. Nie mniejszą popularnością wśród miłośników przetworów z ogórków cieszą się rozmaite sałatki, które możemy z powodzeniem wykorzystać jako zdrowe i pożywne dodatki do obiadu.

Oprócz ogórków, jesienne przetwory przygotujemy także na bazie takich popularnych warzyw, jak cukinia, papryka czy buraczki. Świetnym sposobem na zatrzymanie na dłużej unikalnych smaków lata są także domowe ketchupy z pomidorów oraz sałatki wielowarzywne. Miłośnicy grzybobrania powinni koniecznie wykorzystać ten czas na przyniesienie do domu takich grzybów, jak m. in. kurki, prawdziwki czy maślaki, które można nie tylko ususzyć, ale także zamarynować na zimę w occie.

Domowa spiżarnia przygotowana na nadejście jesieni i zimy nie może obyć się także bez owocowych przetworów. Warto pokusić się o przygotowanie domowych kompotów z wiśni, które będą stanowiły doskonały dodatek do rodzinnego obiadu, przywołujący na myśl smaki dzieciństwa. Z sezonowych owoców takich, jak jabłka, gruszki czy śliwki możemy przygotować konfitury, dżemy, a także musy, które następnie wykorzystamy jako dodatek do naleśników, ciast czy innych dań na słodko. Z malin przygotujemy natomiast rozgrzewającą nalewkę, po którą bardzo chętnie sięgniemy w chłodne, jesienno-zimowe wieczory.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.