Soczewki fakijne nazywane są także soczewkami wewnątrzgałkowymi lub stałymi. To nietypowe soczewki kontaktowe. Mówi się, że są jedną z najlepszych alternatyw dla zabiegu laserowej korekcji wzroku. Rodzaje soczewek dopasowane są do rodzaju wady wzroku oraz trybu życia pacjenta. Podobnie jest w przypadku soczewek fakijnych, jednak jest to rozwiązanie innowacyjne. Czym są i na czym polega ich działanie? Jak je zakładać i nosić?
Soczewki fakijne – czym są?
Standardowe soczewki kontaktowe zakłada się na powierzchnię oka. Sprawdzają się w przypadku niemal wszystkich wad wzroku, nawet takich, jak starczowzroczność (prezbiopia). Soczewki fakijne także pozwalają wyleczyć każdą wadę wzroku – można powiedzieć, że są to soczewki progresywne. Ich mechanizm działania jest jednak zupełnie inny.
Soczewki progresywne a fakijne
Soczewki fakijne nie są zakładane na oko, ale wszczepiane pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę lub przed tęczówkę. Służą przede wszystkim do leczenia tzw. refrakcyjnych wad wzroku, czyli takich, w wyniku których niemożliwe jest prawidłowe skupienie światła przez soczewkę. To przede wszystkim blisko i dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Fakijne soczewki progresywne mogą jednak pomóc także w leczeniu takich schorzeń jak prezbiopia.
Jak działają te soczewki do oczu?
Jeśli prawidłowa refrakcja jest zaburzona, soczewki progresywne dopasowują się do naturalnej soczewki, pozwalając w ten sposób na odpowiednie skupienie światła. Soczewki fakijne, dzięki temu, że są wszczepione, nie tylko dopasowują się do soczewki naturalnej, ale także płynnie z nią współgrają. To sprawia, że uważane są za doskonałą, mniej inwazyjną alternatywę dla laserowej korekcji wzroku.
Soczewki fakijne a prezbiopia
Choć prezbiopia pojawia się na skutek naturalnej utraty elastyczności soczewki i jest konsekwencją starzenia się organizmu, w tym przypadku również można zastosować wszczepienie soczewek fakijnych.
Te soczewki kontaktowe pozwolą odzyskać ostrość widzenia nawet u seniorów. Dodatkowo efekty zabiegu widoczne są od razu, a rekonwalescencja nie trwa długo. Wszczepiona soczewka może spełniać swoje zadanie nawet do 50 lat. Można ją także wymienić na nową – jest to zabieg szybki i bezpieczny.
Kiedy zdecydować się na soczewki kontaktowe fakijne?
Soczewki fakijne warto wszczepić w sytuacji, kiedy soczewki progresywne nie są wystarczająco efektywne, niewygodne dla pacjenta do zakładania i zdejmowania lub kiedy istnieją przeciwskazania do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku.
To także świetna alternatywa dla osób, które boją się inwazyjnego zabiegu laserowego oraz dla osób, które mają bardzo cienką naturalną soczewkę. Sprawdzą się również jeśli wada wzroku jest bardzo duża i tradycyjne soczewki kontaktowe czy okulary nie dają sobie rady.
Rekonwalescencja po zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych
Samo wszczepienie soczewek fakijnych to dość krótki zabieg, podobnie jak rekonwalescencja. Wcześniej należy jednak wykonać szczegółowe badania okulistyczne.
Po zabiegu pacjentowi zostaje założony opatrunek na oko, dlatego nie powinien on wracać do domu samodzielnie – warto przyjść na zabieg z osobą towarzyszącą. Zabieg przeprowadza się najpierw w jednym, a po 3-4 tygodniach – w drugim oku.