Teraz czytasz...
Soczewki kontaktowe a higiena – jakie zagrożenia niesie ze sobą brak odpowiedniej pielęgnacji?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Soczewki kontaktowe a higiena – jakie zagrożenia niesie ze sobą brak odpowiedniej pielęgnacji?

kobieta nakłada soczewkę kontaktową

Obecnie wiele osób, które boryka się z wadami wzroku, korzysta z udogodnienia w postaci szkieł kontaktowych. Zapewniają one wyjątkową wygodę noszenia, a także są całkowicie dyskretne. Jedna o szkła kontaktowe trzeba w odpowiedni sposób zadbać. Wobec tego, jak można takie szkła pielęgnować oraz jakie zagrożenie niesie za sobą brak odpowiedniej higieny?

Dlaczego pielęgnacja szkieł kontaktowych jest istotna?

Soczewki do oczu stały się popularne i coraz więcej osób wybiera je zamiast klasycznych okularów. Jednocześnie soczewki kontaktowe są dość wymagające, szczególnie jeśli chodzi o ich pielęgnację i utrzymanie je w należytej czystości. Wiele osób może dalej nie zdawać sobie sprawy z tego, dlaczego jest to tak istotne.

Soczewki do oczu mają bezpośredni kontakt z gałką oczną. W przypadku zanieczyszczeń i zabrudzeń na ich powierzchni, znacznie wzrasta ryzyko, że zostaną one przeniesione na gałkę oczną, czym mogą doprowadzić do rozwoju groźnych infekcji. W wielu wypadkach, zwykłe krople do oczu mogą nie zahamować jej rozwoju i konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Jak zadbać o higienę szkieł kontaktowych?

Soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji nie tylko przy ich zdejmowaniu i zakładaniu, ale także przy ich przechowywaniu i płukaniu. Każdy użytkownik powinien wyposażyć się w płyn do soczewek, odpowiedni pojemnik, a także dbać o własną higienę.

1. Odpowiednie przechowywanie soczewek

Płyn do soczewek jest preparatem dedykowanym soczewkom. Można go wykorzystać zarówno do ich płukania, ale także i przechowywania czy usuwania osadów białkowych. Warto zaznaczyć, że płyn do soczewek powinien być dobrany idealnie do ich rodzaju. Dzięki temu nie tylko skutecznie usunie zanieczyszczenia, ale także nie uszkodzi ich powierzchni.

2. Sterylny pojemnik na soczewki

Kluczową kwestią jest sposób, w jaki przechowywane są soczewki do oczu. Zazwyczaj pojemnik na szkła można znaleźć w opakowaniu. Obowiązkiem użytkownika jest to, by znalazł się w nim płyn do soczewek, a także, by był on regularnie wymieniany – zgodnie z instrukcją producenta. Pozwoli to na bieżące sterylizowanie szkieł kontaktowych

3. Higiena dłoni przy zakładaniu i zdejmowaniu szkieł

Zakładanie i zdejmowanie soczewek powinno odbywać się zawsze po dokładnym umyciu i osuszeniu dłoni. Dzięki temu patogeny bytujące na skórze rąk nie przeniosą się na powierzchnię soczewek, a następnie nie trafią na gałkę oczną. Po zdjęciu szkieł należy włożyć je bezpośrednio w płyn do soczewek najlepiej na całą noc, by dodatkowo je zdezynfekować.

Brak odpowiedniej higieny soczewek? Zwiększasz ryzyko infekcji oka!

Soczewki kontaktowe są wyjątkowo delikatne, a jednocześnie ciasno przylegają do gałki ocznej. Brak odpowiedniej pielęgnacji zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych infekcji. Najczęściej, niezadbane soczewki do oczu powodują podrażnienia, pękające naczynka, a także różne, ropne infekcje bakteryjne i wirusowe. Chcąc zaoszczędzić sobie nieprzyjemności, wystarczy odpowiednio pielęgnować swoje soczewki kontaktowe.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.