Teraz czytasz...
Dubaj dla ekoturystów
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Dubaj dla ekoturystów

Ultranowoczesna architektura, zdobycze technologii, wszechobecny luksus – to oczywiste skojarzenia związane z Dubajem. W emiracie są także miejsca zupełnie inne: spokojne, niezmienione od lat, blisko natury i daleko od współczesnej cywilizacji. Centrum ekoturystyki stała się Hatta.

Ta śródlądowa enklawa emiratu dubajskiego znajduje się ok. 90 minut jazdy od miasta Dubaj i stanowi cel dla poszukiwaczy przygód i wielbicieli przyrody. Magnesem są malownicze krajobrazy górskie, puste przestrzenie, cisza, chłodniejszy klimat. Mieszkańcy metropolii i turyści znajdują tu ucieczkę od zgiełku, egzotykę i możliwość obcowania z naturą. To także ważne miejsce do poznania kultury i historii regionu. W tym celu trzeba odwiedzić Hatta Heritage Village – najstarszą wioskę dziedzictwa kulturowego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Zrekonstruowano w niej tradycyjne chaty beduińskie, zbudowane z użyciem naturalnych składników, wykorzystywanych tu od stuleci: glina, kamienie, liście, gałęzie i pnie drzew palmowych. Na terenie skansenu odtworzono życie codzienne, udostępniono liczne eksponaty wyposażenia wnętrz. W sąsiedztwie znajdują się dwie XVIII-wieczne wieże obronne, meczet, stary cmentarz i tradycyjny system nawadniający falaj.

Przygoda i relaks

Okolica jest świetnym terenem dla aktywnych turystów, którzy mogą tu chodzić po górach, wybrać się na safari, relaksować się w naturalnych basenach między skałami, jeździć na rowerach, podziwiać dziką naturę i… słynną tamę, która chroni przed powodziami i dostarcza energię. Zbiornik wodny w kolorze turkusowym, otoczony górami, stanowi symbol regionu, jest częstym motywem uwiecznianym na folderach reklamowych. Miły widok dla oka, ale też świetne miejsce dla kajakarzy.

Pod koniec października otwarto w Hatta kolejne atrakcje dla ekoturystów: centrum sportowe Hatta Wadi Hub (wypożyczania rowerów górskich, strzelanie z procy, rzucanie toporem, łucznictwo, skoki spadochronowe, ścianki wspinaczkowe, trampoliny dla dzieci i dorosłych, tyrolka, spływy kajakowe) oraz pierwszy w Azji park zjeżdżalni i skoczni wodnych Hatta Drop-in. Działa też Hatta Zorbing, a Hatta Adventures organizuje wycieczki po malowniczych zakątkach parku narodowego. Podczas wędrówek można skosztować regionalnych produktów i potraw, sprzedawanych przez lokalnych przedsiębiorców.
Wyjątkowe są tu możliwości zakwaterowania: schroniska Hatta Damani, eleganckie przyczepy Hatta Sedr to miejsca idealne na noclegi w naturalnym otoczeniu, z dala od zgiełku miasta, harmonijnie wkomponowane w otoczenie. Ponadto do dyspozycji są jeszcze kempingi Hatta i Hatta Caravan Park.

W przyszłości powstanie butikowy Riad Hatta z wewnętrznymi ogrodami.

Cel: ekologia

Za ekologiczny rozwój regionu odpowiedzialny jest deweloper grupy Meraas. Jej prezes – Abdulla Al Habbai podkreśla, że wszystkie działania zmierzają do tego, aby zaoferować odwiedzającym możliwość doświadczenia autentycznej kultury ZEA i obcowania z naturalnym, wiejskim krajobrazem, a także aby umocnić pozycję regionu Hatta jako wiodącego ośrodka dla ekoturystyki w tej części świata.

https://biokurier.pl/relaks/czego-pragna-turysci/

Meraas we współpracy z władzami Dubaju odnawia zabytkową wioskę, by jeszcze mocnej podkreślić lokalne dziedzictwo oraz wesprzeć rynek tutejszych przedsiębiorców, pomóc im w uzyskaniu zrównoważonego źródła dochodów. Trwają też prace nad ochroną akwenów. Głównym założeniem jest utrzymanie środowiska przyrodniczego w stanie nienaruszonym, ochrona lokalnego ekosystemu oraz angażowanie lokalnej społeczności.

Alina Woźniak

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.