Carbonara to jeden z kulinarnych symboli włoskiej kuchni, choć jedna z teorii traktująca o pochodzeniu tego dania wskazuje, że za jej ojców mogą uznawać się… Amerykanie. Jeśli jednak odłożyć na bok kwestie rodowodu, pozostanie nam szybkie w przygotowaniu danie, w dodatku niedrogie i bardzo smaczne. Paweł Płaczek, autor książki „Menu kryzysowe”, podpowiada, jak je przygotować.
Carbonara. Syci i smakuje!
Spaghetti carbonara słusznie kojarzy się z włoską kuchnią. To na Półwyspie Apenińskim przygotowano to danie po raz pierwszy. I podobno całkiem niedawno, bo dopiero w ostatnich latach II wojny światowej, kiedy to Amerykanie do włoskiego makaronu dodali dobrze znane sobie składniki: bekon i jajka.
Choć jest i druga teoria traktująca o pochodzeniu tego dania. Nawiązuje ona do znanego w środkowych i południowych Włoszech makaronu wymieszanego z rozpuszczonym smalcem, ubitymi jajkami i serem, które udoskonalili węglarze, czyli wypalacze węgla trudniący się też jego sprzedażą.
Trudno więc rozstrzygnąć, komu zawdzięczamy makaron carbonara. Wiadomo jednak, że jest to potrawa klasyczna, a przy tym prosta w przygotowaniu i bardzo smaczna. Zrobimy ją z łatwo dostępnych składników, a samo danie w ogólnym rozrachunku niewiele kosztuje.
Nic zatem dziwnego, że dobry przepis na carbonare znalazł swoje miejsce w książce „Menu kryzysowe”. Jej autor, Paweł Płaczek, przekonuje nas, że dobra kuchnia wcale nie musi dużo kosztować. Podpowiada, jak gotować smacznie i tanio. Uczy, jak nie marnować jedzenia i wprowadzić w życie zasadę zero waste.
W książce znajdziecie przepisy i na dania bardzo proste, i na te trudniejsze, wymagające większej ilości składników, ale za to takie, które można potem przerobić na kolejne potrawy. Jest jednak jeden wspólny mianownik: wszystkie produkty są łatwo dostępne w sklepach, nie trzeba się więc głowić, skąd zdobyć jakieś specjalne, wydziwione składniki
Carbonara: przepis

Carbonara [prosty i tani przepis]
Składniki
- 200 g makaronu typu spaghetti
- 100 g wędzonego podgardla (można użyć boczku)
- 2 jajka
- 50 g sera pecorino albo parmezanu (świetnie sprawdzi się też bursztyn)
- sól
- świeżo zmielony pieprz
- spora chochla wody po ugotowaniu makaronu
Przygotowanie
- Makaron gotujemy al dente w mocno osolonej wodzie.
- Sparzone jajka wbijamy do miseczki, dodajemy sporą szczyptę soli, świeżo zmielony pieprz i roztrzepujemy.
- Dodajemy ser starty na tarce o drobnych oczkach i całość dokładnie mieszamy.
- Podgardle albo boczek kroimy w kostkę i wrzucamy na mocno rozgrzaną patelnię.
- Smażymy, aż mięso stanie się złociste i wytopi się z niego tłuszcz.
- Na tak usmażone mięso wrzucamy odcedzony makaron, mieszamy i odstawiamyz ognia.
- Dodajemy masę jajeczną i całość delikatnie mieszamy.
- Dolewamy gorącą wodę pozostałą po gotowaniu makaronu. Jajka powinny stworzyć kremowy sos.
- Podajemy od razu po przygotowaniu.
Ze śmietaną czy bez?
Tu są dwie szkoły, choć ta klasyczna mówi jasno: spaghetti carbonare nie zawiera śmietany!
By odpowiedzieć na pytanie, jak zagęścić sos, wystarczy spojrzeć do przepisu. Odpowiednio przygotowana masa jajeczna oraz woda pozostała po ugotowaniu makaronu sprawią, że uzyskamy kremowy i bardzo smaczny sos.