ReTuna – szwedzka galeria w stylu zero waste zyskuje na popularności

Źródło: https://www.instagram.com/retuna_aterbruksgalleria/

W miejscowości Eskilstuna Anna Bergstrom otworzyła galerię ReTuna, pierwsze na świecie centrum recyklingu. W sklepie kupić można wyłącznie rzeczy z drugiej ręki. I choć funkcjonuje już ponad trzy lata, dopiero teraz świat zachwycił się tym miejscem. Na czym polega jego fenomen?

Galerię otwarto pod koniec sierpnia 2015 roku w magazynie, w którym jeszcze jakiś czas temu parkowały ciężarówki firmy logistycznej  Na pierwszy rzut oka sklep niewiele różni się od tradycyjnego centrum handlowego. Jest zaprojektowany w nowoczesnym i funkcjonalnym stylu. Kupić w niej można ubrania dla dorosłych i dzieci. W ofercie są też produkty zoologiczne, rośliny doniczkowe, książki oraz elementy wyposażenia wnętrz. Co łączy te przedmioty? Wszystkie pochodzą z drugiej ręki.

Cenne “śmieci” i …

Centrum handlowe w zgodzie z filozofią zero-waste powstało w porozumieniu z władzami lokalnymi. To jednostka zasobów gminy Eskilstuna ds. Aktywności, Motywacji i Pracy, która odbiera „śmieci” od mieszkańców, dokonuje ich pierwszej segregacji. Wybierane są przedmioty, które nadają się do upcyklingu, a następnie przekazuje się je do magazynów galerii. Pracownicy poszczególnych sklepów dokonują powtórnej selekcji. Wybierają to, co ich zdaniem można naprawić i odświeżyć, a następnie sprzedać.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Anna Bergstrom, która wpadła na pomysł stworzenia unikalnej galerii, deklaruje, że jej marzeniem było stworzenie miejsca, w którym można oddać się konsumpcjonizmowi, lecz przy tym nie szkodzić planecie. Samo centrum handlowe w pewnym stopniu również zostało stworzone z materiałów pochodzących z recyklingu.

… luksusowy second-hand

Nie bez przyczyny mówi się, że ReTuna to luksusowy lumpeks. Kupić w niej można rzeczy oryginalne, w idealnym stanie, które zanim trafią na sklepowy wieszak, poddawane są renowacji. Anna Bergstrom zadbała też o odpowiedni klimat galerii. W stworzonym przez nią centrum handlowym podobno pięknie pachnie, a z głośników rozbrzmiewa muzyka. Funkcjonująca w sklepie kawiarnia cieszy się ogromną popularnością.

ReTuna w trosce o środowisko

Szwedzka galeria handlowa prowadzona w duchu zero-waste to nie tylko sklep, ale też miejsce, w którym organizowane są warsztaty, wykłady, zajęcia tematyczne czy szkolenia z zakresu równoważonego rozwoju. Stało się ono wzorem i swego rodzaju sensacją. W ostatnim czasie ReTuna odwiedzana jest przez dokumentalistów, dziennikarzy i filmowców z całego świata. Do galerii przyjeżdżają też turyści.

ReTuna notuje w ostatnim czasie coraz większą liczbę klientów. W zeszłym roku galerię każdego dnia odwiedzało ok. 700 osób. Od chwili powstania centrum handlowego sprzedano towary o wartości 2,8 mln funtów (13,8 mln zł). Sklep gwarantuje zatrudnienie blisko 50 osobom.

Można podejrzewać, że rosnące zainteresowanie filozofią zero-waste przyczyni się do popularności galerii i wzrostu sprzedaży oferowanych produktów.

Brak postów do wyświetlenia