Teraz czytasz...
Domowy szampon – przepis
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Domowy szampon – przepis

Domowy szampon pozwoli Ci zadbać o włosy z wykorzystaniem naturalnych składników. Cały proces produkcji masz pod kontrolą. Włosy są niezwykle delikatne, podatne na działanie szkodliwych substancji i promieni słonecznych. Czynniki te sprawiają, że skóra głowy staje się wysuszona, a nasza fryzura traci blask. Przywrócić im dobrą kondycję pomoże domowy szampon. Jak go przygotować?

Ktoś może zapytać, w jakim celu robić domowy szampon, skoro sklepowe półki uginają się pod ciężarem produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Dedykowane są skórze wrażliwej, włosom farbowanym, przetłuszczającym się lub ze skłonnością do łupieżu. Reklamuje się je jako kosmetyki naturalne, przyjazne dla środowiska. Niestety, deklaracje producentów nie zawsze idą w parze z praktyką. Obok wyciągów z roślin pojawiają się więc silne detergenty (np. SLS, SLES), które mogą podrażniać i wywoływać świąd skóry głowy. Dolegliwości te nasilić mogą obecne w szamponach silikony oraz stabilizatory piany.

O tym, w jaki sposób poznać szampon naturalny pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Przeczytaj i dowiedz się, jak nie dać się oszukać. 

Jak przygotować domowy szampon?

Kiedy mamy trochę samozaparcia, żyłkę eksperymentatora lub po prostu chcemy zaoszczędzić, jest sporo domowych sposobów na pielęgnację skóry głowy. Bardzo często dochodzimy do nich, kiedy już wszystkie sklepowe sposoby zawodzą, a włosów mamy coraz mniej i są w coraz gorszym stanie.

Dotychczas z braku czasu, ale i zwykłego przyzwyczajenia do pienienia się kosmetyków kupowałam certyfikowane szampony. Jedynym odstępstwem było mycie głowy niemowlakom zaparzonym rumiankiem. Zainspirowana babcinymi przepisami, teraz myję włosy sodą i octem naprzemiennie z szamponem ekologicznym.

Przewagą domowych wyrobów jest na pewno prostota i cena. Z drugiej strony w prawdziwie naturalnych kosmetykach otrzymujemy szereg ekstraktów i odpowiednich kombinacji składników, po to, by szampon spełniał swoją rolę w stosunku do konkretnego rodzaju włosów.

Domowy szampon na bazie sody lub soli

  • szklanka wody
  • łyżka sody lub soli Epsom

Możemy też proporcjonalnie zwiększyć ilość wody i sody lub soli Epsom.

Domowa odżywka z octem jabłkowym

Włosy myjemy szamponem z sody, wcierając go również w skórę głowy. Spłukujemy sodę i polewamy włosy odżywką z octu

Dzięki temu otwarta sodą łuska włosa zamknie się i da się łatwiej rozczesać. Bez obaw, zapach octu znika szybko, zwłaszcza przy suszeniu suszarką.

Przeczytaj także: szampon w kostce

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.