Teraz czytasz...
Żywność ekologiczna w stołówkach szkolnych zyska dofinansowanie. Znamy planowane rozwiązanie prawne

Żywność ekologiczna w stołówkach szkolnych zyska dofinansowanie. Znamy planowane rozwiązanie prawne

Avatar photo

Żywność ekologiczna w menu szkół i przedszkoli? Placówki zainteresowane włączeniem produktów z ekocertyfikatem do menu stołówek zyskają szanse na dofinansowanie. Do konsultacji trafił nowy projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym.


Kto może uzyskać dofinansowanie na wprowadzenie żywności ekologicznej do stołówek?

W programie będą mogły uczestniczyć podmioty prowadzące działalność oświatową na
poziomie przedszkoli i szkół podstawowych, które dostarczą nieodpłatnie produkty ekologiczne przeznaczone do spożycia, zwane dalej „żywnością ekologiczną”, swoim uczniom oraz przedstawią im podstawowe zasady produkcji ekologicznej – czytamy w projekcie ustawy o rolnictwie ekologicznym opublikowanym 1 czerwca 2021 przez Rządowe Centrum Legislacji.

Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa będzie decydować o rozdziale środków

Szkoły zainteresowane udziałem w programie będą współpracować z lokalnymi oddziałami Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa. Dyrektorzy tych placówek będą decydować o wysokości i zakresie dofinansowań.

Od kiedy obowiązywać będzie nowa ustawa o rolnictwie ekologicznym?

Termin wejścia w życie nowej ustawy o rolnictwie ekologicznym, rząd planuje na na 1 stycznia 2022 r.

Nowe rozwiązania prawne wynikają ze zmian dokonywanych na poziomie unijnym. Od 1 stycznia 2022 w życie wejdą przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848, które zastąpi rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007. Projekt ustawy jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. Przeczytaj więcej o planach Unii Europejskiej: Europa ma plan dla rolnictwa ekologicznego

Czym są produkty ekologiczne?

Żywność ekologiczna to produkty, których proces wytwarzania odbywa się zgodnie z obowiązującymi na terenie całej Unii Europejskiej zasadami rolnictwa ekologicznego (m.in. zakaz stosowania syntetycznych nawozów i środków ochrony roślin, przyjazne naturze praktyki rolnicze, ograniczona paleta dodatków spożywczych…).

Cały proces od ziarenka do sklepowej półki podlega kontroli jednostek certyfikujących i jest udokumentowany certyfikatem. Każdy produkt ekologiczny na etykiecie zawiera znak ekoliścia. Bezprawne posługiwanie się określeniami „bio”, „ekologiczny” i ich pochodnymi jest bezprawne i podegla karze. Kary te określa także nowa, projektowana ustawa o rolnictwie ekologicznym. Przeczytaj więcej: Jak działa certyfikacja ekologiczna?

Gdzie znaleźć projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym?

Projekt nowej ustawy o rolnictwie ekologicznym dostępny jest od 1.06.2021 na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.