Woskowijki szturmem podbiły rynek produktów zero waste. Korzysta z nich coraz więcej osób. Czy faktycznie warto się nimi zainteresować? Z jakich materiałów są produkowane?
Woskowijki świetnie sprawdzają się, gdy:
- trzeba zawinąć kanapkę bądź niedokończony kawałek jedzenia (sprawdź także inne sposoby rozwiązania problemu: Czerstwy chleb – 10 sposobów na jego wykorzystanie.
- przykryć miskę w lodówce
Są bardzo elastyczne, wytrzymałe i nie emitują smaku i zapachu do produktów spożywczych. Dostępne są w najróżniejszych rozmiarach oraz wzorach. Z powodzeniem zastępują folie plastikową i aluminiową. Ważne! Woskowijek nie używaj do zawijania produktów ciepłych.
Jak działają woskowijki?
Od setek lat wiemy, że wosk ma działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Produkty trzymane kiedyś w papierze woskowym dłużej utrzymywały świeżość. Ktoś kto o tym wiedział, starał się po prostu zrobić takie naturalne opakowanie, tylko że trwalsze, bo z użyciem bawełny. Do woskowijek dodaje się też oczyszczoną żywicę drzewną i olejek jojoba. Te składniki oprócz naturalnych właściwości regeneracyjnych nadają elastyczność przy pakowaniu produktów oraz zapobiegają wykruszania się wosku w lodówce (przeczytaj także: jak układać żywność w lodówce).
Jak myć?
Woskowijki nie nadają się do mycia w zmywarce. Wykorzystaj zimną wodę z niewielkim dodatkiem ekologicznego płynu do mycia naczyń. Gorąca woda może zaszkodzić woskowijkom.
Jaka jest „średnia” długość życia woskowijki?
Kilka miesięcy, pół roku, w zależności od intensywności użytkowania. Jeśli przykrywamy nią np. miski w lodówce czy owijamy chleb, to będzie dłużej służyć niż gdy np. będziemy w nią codziennie pakować kanapki do szkoły. Myjemy ją ręcznie np. gąbeczką pod chłodną wodą, bez użycia detergentów i pozostawiamy do wyschnięcia. Staramy się nie poddawać jej działaniu wysokich temperatur i tłuszczu, bo po prostu wniknie w tkaninę.
W jaki sposób prawidłowo wyrzucić woskowijkę, gdy już się zużyje?
Woskowijka składa się z samych naturalnych składników. Jest w pełni biodegradowalna. Można ją na przykład pociąć na mniejsze kawałki i wrzucić do pryzmy kompostowej.
Gdzie kupić ?
Dostępne są w drogeriach i marketach w całym kraju. Kupisz je także w drogerii ekologicznej, sprawdź dział: Woskowijki
Produkty pszczele, więcej informacji
Przeczytaj więcej na temat produktów pszczelich:
- Miód ekologiczny. Czym się różni od konwencjonalnego?
- Pierzga – jakie ma właściwości i jak ją stosować?
- 5 wartościowych dodatków do porannego jogurtu