Teraz czytasz...
Orzechy. 5 rodzajów do zgryzienia
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Orzechy. 5 rodzajów do zgryzienia

Na naszym rynku pojawia się sporo orzechowych nowości. Zachęcają do ich zakupu smak, nowatorskie zastosowania i wartości odżywcze. Orzechy są ponadto bardzo zdrowe i stanowią odpowiedni dodatek do dobrze zbilansowanej diety.

Wśród bakalii orzechy wyróżniają się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B i witaminy E oraz białka. Z ich spożyciem należy jednak uważać. Jest to bowiem stosunkowo wysokokaloryczna przekąska.

Niektóre odmiany orzechów odstraszają wysoką ceną, ale też wartości odżywcze poszczególnych rodzajów mogą się różnić. Które z nich warto włączyć do swojego jadłospisu?

Orzechy nerkowca

Gdy rozłupiemy skorupę nerkowca, pod jej powierzchnią możemy znaleźć olejek, który bardzo silnie parzy skórę, dlatego trzeba na niego uważać. Nerkowce praży się przed usunięciem łupiny (pozwala to pozbyć się toksycznej substancji). Orzechy te zawierają dużo białka (18 proc.). Obfitują też w magnez, fosfor, cynk i żelazo (pod względem zawartości tych pierwiastków wygrywają ze wszystkimi orzechami). Nerkowce wykorzystywane są do produkcji likieru o nazwie „kaju”.

Orzech włoski

Te orzechy zawierają bardzo dużo, bo aż 15 proc. pełnowartościowego białka. Są bardzo lubiane przez wegetarian, gdyż znakomicie zastąpią białko zwierzęce. Orzechy włoskie pokrywają dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3. Wystarczą trzy ich sztuki, by uzupełnić niedobory. Zawierają też sporo witaminy B6. Obfitują ponadto w kwas foliowy.

Dowiedz się więcej na temat oleju z orzechów włoskich

Orzech laskowy

Orzechy laskowe również zawierają spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki temu obniżają poziom „złego” cholesterolu i są zalecane przy miażdżycy, a także w profilaktyce tej choroby. Orzechy te są również bogate w witaminę E (15 mg/100 g, co pokrywa 100 proc. dziennego zapotrzebowania) i kwas foliowy, niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki.

Pistacje

Pistacje to orzechy drzewa pistacjowego, zawierające spore ilości wartościowego białka, beta-karotenu, potasu, witaminy B6 oraz witaminy B1. Najlepiej rozłupuje się je przy pomocy połówki ich skorupki. Najzdrowsze i najbardziej wartościowe są pistacje nieprażone. Zawierają wówczas najwięcej antyoksydantów, które powstrzymują proces starzenia się organizmu oraz działają antynowotworowo. Niestety, taki rarytas w sklepach polskich jest rzadkością, z reguły możemy nabyć pistacje prażone.

Orzeszki ziemne

Z botanicznego punktu widzenia nie są orzechami. Należą do tej samej grupy roślin co groch, soja i fasola, mają też podobne wartości odżywcze. Mają najwięcej białka ze wszystkich orzechów, są więc prawdziwym królem wśród bakalii. Obfitują też w witaminę E i kwas foliowy, jednak nie są polecane kobietom w ciąży, ponieważ często wywołują reakcje alergiczne. Są bogate w niacynę, która wypłukuje alkohol, dlatego dobrze jest chrupać je podczas suto zakrapianej imprezy.

Dowiedz się więcej na temat: masło orzechowe

A Wy które orzechy lubicie najbardziej?

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.