Składniki:
– 2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej bio
– 3 marchewki bio
– ½ selera bio
– 1 duża cebula bio
– ½ szklanki bułki tartej bio
– ½ szklanki kaszy, bardzo drobnej (tzw. manna) orkiszowej bio
– przyprawy bio: pieprz czarny, pieprz cayenne, sól
– organiczny olej do smażenia
Sposób przygotowania:
Marchewki i połówkę selera: obieramy, myjemy, ścieramy na dużych oczkach tarki. Cebulę, po obraniu, kroimy w drobną kostkę i wrzucamy na patelnię, do rozgrzanego oleju – od czasu do czasu mieszamy i czekamy aż zacznie się rumienić . Po 2-3 minutach dorzucamy starte warzywa i dusimy przez kilka minut na patelni (nie zapominając przy tym o mieszaniu).
Do dużej miski lub gara (będzie wygodniej łączyć składniki) wrzucamy kaszę jaglaną (idealnie nadaje się taka z poprzedniego dnia, z którą nie wiemy co zrobić, ew. świeżo przygotowana), podduszone warzywa, bułkę tartą i kaszę orkiszową (bardzo drobną), przyprawy (dodatkowo można dorzucić curry, paprykę – co kto lubi) i wszystko razem dobrze wyrabiamy na jednolitą masę, z której da się uformować kotleciki.
Przygotowane kotlety obsmażamy obustronnie na dobrze rozgrzanym oleju (dla lepszego zrumienienia, możemy dodatkowo obtoczyć w bułce tartej lub kaszce orkiszowej).
Wegańskie kotlety jaglane z warzywami smakują wyśmienicie same, ale nie pogardzą towarzystwem surówki (wariant surówkowy: 4 ogórki kiszone małosolne bio, 2 pomidory bez skóry bio /najlepiej poczekać na sezon pomidorowy, ew. można się skusić na organiczne wydanie pomidora/, trochę kapusty pekińskiej bio, ¼ czerwonej cebuli bio, garstka organicznych pestek dyni, przyprawy, 2 łyżki oleju rzepakowego extra v. bio) czy ugotowanego ziemniaka.
Autorka przepisu:
Agnieszka Szeffler – Grudkowska
Zaproponuj nam własny przepis na potrawę z ekologicznych składników! Co miesiąc losujemy nagrody! redakcja@biokurier.pl
Chcesz wiedzieć jakie przepisy pojawiają się na naszej stronie? Zapisz się na newsletter (w dolnym lewym rogu)
Klikając na poniższe TAGI otrzymasz przepisy i informacje na temat danego produktu!