Teraz czytasz...
Stewia – alternatywa dla cukru. Perspektywy, szanse i zagrożenia
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Stewia – alternatywa dla cukru. Perspektywy, szanse i zagrożenia

Zalety stewii od kilkudziesięciu lat doceniają konsumenci w Japonii, a powoli jej potencjał zostaje dostrzeżony i w Polsce przez osoby, które prowadzą zdrowy styl życia i szukają sposobu na ograniczenie spożycia cukru, ale jednocześnie nie chcą rezygnować z przyjemności, jaką daje smak słodkiej kawy czy czekolady. Jakie perspektywy ma przed sobą stewia? Jakie są jej zalety? Jak nie dać się naciągnąć podczas kupowania produktów słodzonych stewią? Przeczytajcie…

Konferencja Stevia Tasteful 2014 w Berlinie

Stewia może być alternatywą dla cukru odpowiednią nie tylko dla diabetyków, ale i osób chcących stracić na wadze. Szanse na zwiększenie popularności stewii omawiano w Berlinie na międzynarodowej konferencji SteviaTasteful 2014, która odbyła się w dniach 19-20 czerwca. Zorganizowała ją World Stevia Organisation, a udział wzięli naukowcy z wielu uniwersytetów przyrodniczych i technicznych z Danii, Włoch, Niemiec, Rumunii, Potugalii, Turcji i Polski. Zastanawiano się nad sposobami udoskonalenia smaku i upowszechnienia stewii jako słodzika i dodatku do innych produktów.

Jak zlikwidować charakterystyczny posmak stewii?

– Osobom nieprzyzwyczajonym do  charakterystycznego posmaku tej rośliny, mogą nie przypaść do gustu produkty z jej dodatkiem. Jest to powszechny problem sprzedawców produktów słodzonych stewią – mówi Beata Straszewska z firmy Stewiarnia, jedna z uczestników konferencji. – Rozwiązaniem tego problemu może być łączenie ekstraktów stewiolowych z liści stewii z innymi słodkimi substancjami pochodzenia naturalnego. W sprowadzanych przez nas do Polski produktach występuje domieszka erytrytolu – słodkiej substancji występującej np. w winogronach, kukurydzy czy gruszkach. W tym połączeniu stewia gwarantuje słodycz i niskokaloryczność, a erytrytol balansuje jej smak – tłumaczy Beata Straszewska.

Słodka alternatywa dla cukru, bez kalorii

Na konferencji podkreślony został fakt, że stewia stanowi optymalny zamiennik cukru i jest alternatywą dla sztucznych słodzików: aspatamu czy sukaralozy. Jest ponadto 300 razy słodsza od cukru (to zależy od jej jakości, czyli ilości glikozydów stewiolowych). Może być z powodzeniem stosowana w profilaktyce otyłości, cukrzycy, nowotworów i chorób sercowo-naczyniowych ze względu na właściwe wielu roślinom mniejsze lub silniejsze działanie antyoksydacyjne. Dodatkowo stewia nie ma negatywnego wpływu na rozwój próchnicy zębowej.

Stewia w Europie i na świecie

W Japonii, wskaźnik otyłości wynosi zaledwie 5%, ale  Stanach Zjednoczonych wiadomo, że to poważny problem. Stewia może stanowić alternatywę dla sztucznych słodzików. Szansę dostrzegły nawet takie koncerny, jak Coca-Cola i Pepsi, które wprowadziły do słodzone glikozydami stewiolowymi. Rynek europejski dopiero odkrywa stewię i nowe możliwości jej zastosowania, choć rozwój jest dynamiczny od 2011 roku, gdy glikozydy stewiolowe zostały dopuszczone do stosowania w Unii Europejskiej.

Zobacz także

naturalny sok z brzozy

Na fali popularności stewii chcą zyskać także kombinatorzy…

Częste jest niestety, że na fali popularności stewii wchodzą na rynek nieuczciwi producenci, którzy pod nazwą sugerującą pełnowartościowy produkt z glikozydami stewiolowymi nie podają ich faktycznej zawartości, a na pierwszym miejscu listy składników widnieje: maltodekstryna (tania w produkcji, mająca mniej więcej tyle kalorii, ile cukier), jest też sacharoza lub glukoza, zdarzają się przeciwzbrylacze.

Dobre perspektywy dla stewii

Po konferencji w Berlinie widać, że wiele osób jest mocno zaangażowanych w proces doskonalenia, pozyskiwania i stosowania stewii w przemyśle spożywczym. Wiedza na ten temat rośnie, klienci są zainteresowani zdrowymi, naturalnymi zamiennikami cukru i syropu glukozowo-fruktozowego. Dla konsumentów początkujących, chcących w prosty sposób na co dzień korzystać z tej cennej rośliny polecamy zakup sadzonki. Domowa uprawa w doniczce na parapecie kuchennym nie sprawia żadnych trudności.

oprac. na podstawie materiałów udostępnionych przez firmę Stewiarnia.

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.