Teraz czytasz...
Owsiki i glisty ludzkie u dzieci. Jak zapobiegać?

Owsiki i glisty ludzkie u dzieci. Jak zapobiegać?

Choroby pasożytnicze, zwłaszcza u dzieci, to nadal poważny problem zdrowotny. Najczęściej u najmłodszych diagnozowana jest owsica i glistnica. Jak się je leczy i w jaki sposób można im zapobiec? Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność?

Objawy owsików u dziecka

Najczęstszą pasożytniczą chorobą układu pokarmowego jest owsica. W większości przypadków dotyczy przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Źródłem zakażenia jest człowiek.

Z owsicą kojarzy się objaw nocnego zgrzytania zębami i podrażnienia okolic odbytu. Te symptomy jednak pojawiają się, gdy choroba jest zaawansowana i mają związek z cyklem życiowym robaków. Nocą samice składają jaja w okolicy odbytu, które dojrzewają i po kilku godzinach są zdolne do ponownego zakażenia. Skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona.

https://biokurier.pl/jedzenie/dieta-a-adhd-czy-istnieje-miedzy-nimi-zwiazek/?highlight=dzieci

Pierwsze objawy choroby mogą być jednak mniej charakterystyczne i należą do nich:

  • brak apetytu,
  • bladość skóry,
  • cienie pod oczami,
  • nadpobudliwość,
  • obgryzanie paznokci,
  • problemy ze snem.

Diagnoza i leczenie owsicy

Rozpoznanie owsicy nie jest proste. Istotną rolę odgrywa obserwacja kału oraz badanie wymazu z odbytu (często jednak badania muszą być powtarzane). W leczeniu stosuje się lek przeciwpasożytniczy, niemniej ważne jest odpowiednie postępowanie higieniczne: krótko obcięte paznokcie, częsta zmiana bielizny, spanie w obcisłej piżamce, dokładne mycie rąk.

Glistnica u dziecka: objawy i leczenie

Glistnica to jedna z tzw. chorób brudnych rąk. Do zakażenia dochodzi poprzez spożycie zakażonych produktów (np. niemytych owoców).

Objawy glistnicy zależą od miejsca pobytu pasożyta w organizmie człowieka. Najczęściej pojawiają się różnego rodzaju wysypki, zgrzytanie zębami, stany podgorączkowe, wymioty i nudności, suchy kaszel. 

Chorobę pomogą wykryć podstawowe badania, zwłaszcza morfologia krwi obwodowej z rozmazem.

Glistnice leczy się stosując leki przeciwko robakom, które wykazują bardzo dużą skuteczność.

Jelitowe robaki lubią słodkości

Najlepszym zabezpieczeniem przed pasożytami jest zawsze higiena.

Zauważono również, że pasożyty pojawiają się częściej wówczas, gdy nieprawidłowa dieta zakłóca proces trawienia. By ochronić siebie i dzieci oraz zabezpieczyć się przed pasożytami, należy ograniczyć w diecie pokarmy, które „lubią” robaki. Są to głównie słodzone produkty skrobiowe i mleczne. Warto także ograniczyć, a nawet wyeliminować z diety, zwłaszcza w okresie kuracji, słodycze, cukier, ciasta i słodkie mleko.

Dieta powinna być bogata w błonnik, by uniknąć zaparć.

https://biokurier.pl/jedzenie/5-faktow-na-temat-blonnika/

Pomogą świeże owoce i warzywa

W miejsce słodyczy wprowadzać należy dużo pokarmów świeżych, zwłaszcza owoców i warzyw zawierających włókna roślinne, które oczyszczają jelita. Wskazane są m.in. surówki z buraczków i marchwi ekologicznej, które zawierają też składniki utrudniające rozwój robakom. Do diety warto włączyć cebulę, czosnek i chrzan, które to produkty w medycynie ludowej uznawane są za produkty przeciwpasożytnicze.

Co do picia?

  • sok z kiszonej kapusty,
  • sok z kiszonych buraczków,
  • mleko, w którym gotowano cebulę.

Cenionym warzywem przydatnym w kuracjach odrobaczających organizm jest dynia. Warto zjadać potrawy przygotowane na jej bazie. Przede wszystkim jednak należy codziennie gryźć pestki dyni (zwalczają pasożyty jelitowe i utrudniają ich rozwój).

Polecane są również zioła, m.in. cząber, imbir.

Ziołowa Apteczka na Dziecięce Choroby

O pozostałych domowych kuracjach na jelitowe pasożyty, m.in. o kuracjach dynią, miodku i occie czosnkowym, a także wielu innych przeczytasz w książce „Ziołowa apteczka na dziecięce choroby – pakiet tom 1 i 2” autorstwa Zbigniewa Przybylaka.

Książki kupisz na stronie Wydawnictwa Gaj z opcją darmowej dostawy.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.