Kasztan jadalny był niegdyś bazą czarnego spartańskiego chleba. Dziś niektórzy sportowcy traktują je jako dobre źródło „węgli” przed startem. Jednak kasztany i tak najbardziej chyba kojarzą się z jesienno-zimowym spacerem po francuskich, włoskich lub portugalskich miastach, gdzie serwuje się je jako rozgrzewającą przekąskę.
Kasztan jadalny w Polsce
Kasztan jadalny bardzo popularny jest w wersji pieczonej, ale uciera się z niego również mąkę (mąka kasztanowa). Na polskich ulicach trudno je kupić (może z racji stosunkowo wysokiej ceny?), choć trzeba przyznać, że nasi przodkowie cenili je bardzo wysoko.
Jadano je m.in. w przedwojennym Krakowie. Gościły w jadłospisie Jana III Sobieskiego, ale jak czytamy na stronie Muzeum w Wilanowie: Nawet jeśli w XVII wieku w Wilanowie rosły drzewa z gatunku Castanea sativa, to pewnie nie owocowały zbyt regularnie i obficie.
→ Przeczytaj również: Ludziki z kasztanów i inne zabawy na jesień DIY
Owoc kasztana jadalnego (maron) doskonale nadaje się do przechowywania i transportowania w stanie zasuszonym. Jest zatem bardzo prawdopodobne, że król Jan prosił swą Marysieńkę o ich przysłanie z południa Europy, gdzie do dziś rosną na długowiecznym drzewie o wysokości do 30 m, o szerokiej, gęstej, kulistej koronie osadzonej zwykle na niskim, grubym pniu
Drewno tego drzewa wykorzystywane jest np. do wyrobu instrumentów muzycznych, w budownictwie wodnym, górnictwie, do rzeźbienia i toczenia.
Nie mylmy kasztana jadalnego z owocami kasztanowca, tak powszechnie rosnącymi w polskich parkach. Pierwszy z nich należy do rodziny bukowatych, tej samej, do której należy buk i dąb, drugi do rodziny mydleńcowatych. Nie są więc nawet ze sobą spokrewnione!
→ Przeczytaj również: Co zrobić z pigwy?
Co można zrobić z kasztanów?
Nasiona kasztana są jadalne po upieczeniu, bardzo smaczne, mączyste (trochę jak pieczone ziemniaki). Nie zawierają glutenu, są więc szczególnie popularne w diecie osób unikających tego składnika. Są sycące, mają lekko orzechowy smak.
Orzechową nutę zyskują również potrawy, w których wykorzystuje się mąkę kasztanową. Warto pamiętać, że nadaje ona wypiekom ciemniejszą barwę.
Fantastycznym źródłem inspiracji do wykorzystania kasztanów i mąki kasztanowej w codziennym menu może być kuchnia włoska – mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego uchodzą za największych smakoszy kasztanów. Wykorzystywane są w najróżniejszych ciastach, herbatnikach, naleśnikach, gofrach, muffinkach czy racuchach. Kasztany sprawdzają się także w bardziej wytrawnych wersjach: jako dodatek do risotto, zup oraz pieczeni mięsnych.
Skorzystaj z przepisu na: Muffinki kasztanowe z melasą karobową
Kasztany jadalne – przepis*
Składniki:
- 300 g kasztanów jadalnych
- woda
- sól
Sposób przygotowania:
1. Kasztany namocz w wodzie przez ok. 20 min, następnie natnij od płaskiej strony.
2. Wrzuć do wrzącej wody i gotuj ok. 30-40 min.
3. Podawaj ciepłe, lekko oprószone solą.
Skorzystaj z przepisu na: domową granolę antystresową
Jak przyrządzać kasztany jadalne pieczone*?
Namocz 300 g kasztanów jadalnych w wodzie (ok. 20 min.), następnie wytrzyj je i natnij w krzyżyk od płaskiej strony. Przełóż na blaszkę i piecz ok. 25-30 min. w 200°C.
Jadalne kasztany najlepiej smakują na ciepło, delikatnie posolone.
Jeśli zostawisz je na później, będą suche i niezbyt smaczne. Jeśli potrzebujesz więcej kolorów i intensywnego smaku, podaj je z soczystymi mandarynkami. Są świetną przekąską podczas wspólnego oglądania filmu zamiast paluszków i chipsów
– mówi Viola Grzelka, autorka książek „Mamucie Przysmaki. Przepisy na jesień, zimę i przedwiośnie” oraz „Mamucie Przysmaki. Przepisy na wiosnę i lato„.
*Autorką obu przepisów jest Katarzyna Kosmala, autorka książki „Ziołowe smaki„.