Teraz czytasz...
Ekoedukacja w Parku Sienno
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ekoedukacja w Parku Sienno

 Ekologia, zdrowy styl życia, bliskość przyrody, zabytkowy park, domowe przetwórstwo „jak u prababci” –  to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na dzieci i młodzież w Centrum Edukacji Przyrodniczej Park Sienno.

 

Park  w Siennie (Sienno położone jest ok. 20 km od Bydgoszczy) jest  pozostałością po parku   dworskim, założonym  w stylu angielskim przy budowie pałacu  w połowie XIX wieku. Na terenie około 3 ha znajduje się swobodnie rosnąca roślinność, mnóstwo drzew traw i krzewów.  W tym urokliwym miejscu postanowili osiedlić się Krystyna i Jacek Strońscy, którzy oprócz działalności edukacyjnej prowadzą także niewielkie demonstracyjne gospodarstwo. Już wkrótce będzie ono posiadać certyfikat ekologiczny.

– Ekologią i zdrowym stylem życia zainteresowaliśmy się ok. 15 lat temu. Chcieliśmy oderwać się od miejskiego, szybkiego stylu życia. Wszystko dokonywało się powoli: czytaliśmy różne artykuły, spotykaliśmy ludzi wielkich pasjonatów ekologicznej uprawy roślin, eksperymentowaliśmy w kuchni, zaczęliśmy sięgać po nisko przetworzone produkty, ziarna, kasze i warzywa. W końcu zdecydowaliśmy się założyć własne gospodarstwo, które dostarcza nam z roku na rok coraz większej gamy warzyw i ziół  oraz surowców na domowe przetwory, bo jeżeli chce się kupować na rynku – wciąż problemem jest regularność dostaw i wysokie ceny – tłumaczy Krystyna Strońska. – Zawsze kochałem naturę. Jako dziecko jeżdżąc do ciotek na wieś zetknąłem się z tradycyjnym wówczas jeszcze powszechnym, sposobem gospodarowania. Te wspomnienia oraz podziw dla wielkich starych drzew odezwały się we mnie gdy poszukiwaliśmy razem z żoną  własnego miejsca na ziemi . Wszystkie te pragnienia zmaterializowały się w Siennie – dodaje Jacek Stroński ,ogrodnik  z wykształcenia

Coraz mniejsza wiedza dzieci o wsi

Gospodarze skrupulatnie obserwują żyjącą wokół nich przyrodę.  Dzięki temu mogą pokazać dzieciom gdzie rośnie dąb, lipa a gdzie czeremcha i jak je poznać. Podobnie jest w przypadku zamieszkujących Park Sienno zwierząt. – To bardzo ważne, bo dzieci wiedzą zaskakująco mało o przyrodzie i wsi. Kojarzą jak wygląda marchewka, ale nie odróżniają  jej liści od liści pietruszki lub Pasternaka ,nie wiedzą jak wyglądają owoce buka czy lipy. Nie rozumieją związku między pracami w gospodarstwie a żywnością, Nie znają prostych narzędzi wykorzystywanych w gospodarstwie. Jeżeli któreś z dziadków / rodziców miało ogród jest trochę lepiej, niemniej jednak edukacja przyrodnicza i ekologiczna jest bardzo potrzebna – zauważa Krystyna Strońska.

 

Wizyta w gospodarstwie i parku jest dla maluchów okazją do tego by dotknąć (a nie tylko obejrzeć na monitorze) i poczuć przyrodę. – Na przekazywane informacje reagują z pasją i zainteresowaniem, np. przy wykopkach ziemniaków traciły poczucie czasu a przy zbiorze płatków nagietków dopytywały się co można z tym zrobić. Bardzo otwarte i chłonne na wiedzę. Bardzo ważny jest realny kontakt z przyrodą i pracą, on sprawia że wiedza pozostaje. Są grupy, które przyjeżdżały do nas 4 razy w roku i wyraźnie widać było postępy. Taki cykl zajęć to najskuteczniejsza metoda edukacji – dodaje Krystyna Strońska.

Ekoedukacja na najróżniejsze tematy

Przeprowadzane na terenie parku zajęcia dotyczą najróżniejszych tematów. Zostały one podzielone na 3 grupy:

(1) park i ogród w czterech porach roku,
(2) tajemnice życia dawnych pokoleń polaków na wsi – tradycje  i obrzędy,
(3) gospodarstwo ekologiczne – zdrowe pożywienie i styl życia.

Cykl „Park i ogród w czerech porach roku” daje możliwość kontaktu z przyrodą, poznania historii oraz  elementów składowych parku, rozróżnienia wielu gatunków drzew. To, co dla dzieci jest olbrzymią atrakcją nie musi wcale być bardzo wyszukane. W Siennie furorę robi… żaba na łące lub dżdżownica przerabiająca kompost. Możliwość obserwacji jej zachowania, a nawet dotknięcia sprawia dzieciom dużą radość. Z zapałem najmłodsi wpatrują się także w pływające niewielkim demonstracyjnym basenie zwierzęta żyjące w pobliskim stawie, ryby, traszki i skorupiaki. Krystyna Strońska zauważa, że zajęcia pomagają także zmienić stosunek dzieci do zwierząt uważanych za nielubiane np. pająków, komarów i dżdżownic etc. – Tłumaczymy dzieciom zasady działania łańcucha pokarmowego i zwracamy uwagę, że każdy z jego elementów jest równie ważny.
W ramach zajęć dotyczących tradycji i życia w gospodarstwie, dzieci i młodzież mają możliwość aktywnego udziału w siewach oraz pracach związanych z pielęgnacją lub zbiorem, pochodzących ze znajdującego się w części parku ogrodu, warzyw i ziół. – Przy okazji przekazujemy im wiedzę na temat zdrowego stylu życia i odżywiania – mówi Krystyna Strońska. Uczniowie biorą udział w siewie i zbiorze np. lnu lub rzodkiewki. Razem z nimi wykonywane są również przetwory (soki, ogórki kiszone, sałatki), co jest dużą atrakcją. Dzieci mogą także spróbować wytwarzać naturalne kosmetyki, np. Wytwarzanie „perfum” (np. sok z jaśminu). Smakują liście mlecza, sałaty czy szczawiu.

– Prowadzenie takich zajęć to pasja i możliwość zabawy. Każda lekcja jest inna bo tematów jest mnóstwo, a dzieci same podsuwają pomysły. Już po 15 minutach rozglądają się, pytają i obserwują – mówi Krystyna Strońska.

Dla szczególnie zainteresowanych grup organizowane są pokazy wypieku chleba tradycyjnymi metodami z wykorzystaniem mielenia w żarnach oraz innych prac w życiu codziennym  w  gospodarstwie wiejskim z przed wieku.

Zajęcia trwają minimum 3 godziny, ale zazwyczaj się przedłużają. W ich trakcie dzieciom zapewniane są napoje . Często dzieci przywożą ze sobą śniadanie. – My staramy się im pokazać alternatywę wobec gotowych produktów: chipsów, batoników etc. W Parku Sienno  można zawsze zjeść coś pysznego np. ziemniaki pieczone, pieczone jabłko zamiast chipsów – mówi Krystyna Strońska. To istotne, aby przekonywać do zdrowego odżywiania, bo jak wynika z obserwacji, zdecydowana większość dzieci przywozi ze sobą batony, chipsy, gotowe rogaliki a mało dzieci ma przygotowane przez rodziców kanapki.

– Myślę, ze przywróciliśmy stary i piękny ale zaniedbany  park do  życia. Nie służy już tylko do prywatnych spacerów i zabaw właścicieli ,ale także  pozwala setkom dzieci na wrażenia ,które często odczuwają pierwszy raz w życiu – podsumowuje Jacek Stroński.

Karol Przybylak

Centrum Edukacji Przyrodniczej- CEP
Park w Siennie
Sienno
ul. Parkowa 1
86-022 Dobrcz
e-mail: parksienno@parksienno.pl
tel./fax: 52 324 68 01
tel. komórkowy: 602 242 014
www.parksienno.pl

Szukasz więcej informacji o zaletach zdrowotnych żywności ekologicznej? Sprawdź dział ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA

 

Chcesz być na bieżąco z BIO? Zapisz się na nasz newsletter (u dołu po lewej stronie)
lub sprawdź nasze profile na portalach społecznościowych Facebook i Twitter!     
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!

Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.