Opublikowane przez American Journal of Psychiatry wyniki badań wskazują, że część dzieci może odczuwać zdrowotne skutki przekąsk zawierających sztuczne barwniki.
Nowsze badania odsłaniają więcej szczegółów. Wyniki eksperymentu opublikowanego na łamach American Journal of Psychiatry wskazują, że różnice w genach kontrolujących histaminę mogą wyjaśniać dlaczego niektóre dzieci są zagrożone sztucznymi barwnikami a inne nie. Syntetyczne substancje najprawdopodobniej wyzwalają histaminę, co zaburza przekaz pomiędzy komórkami nerwowymi i może mieć negatywny wpływ na układ odpornościowy.
Więcej informacji na temat badań znaleźć można na stronie internetowej: http://www.sciencenews.org/view/feature/id/333204/title/The_color_of_controversy_
Stosowanie najróżniejszych barwników w żywności stało się powszechne, choć zauważalny jest stopniowy odwrót w kierunku substancji naturalnych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że syntetyczne barwniki stosowane są nie tylko w barwionych słodyczach, czy kolorowych napojach. Znajdują się także w składzie produktów postrzeganych przez wielu jako zdrowe: płatkach śniadaniowych, chrupkach dla dzieci czy zbożowych batonikach „musli”.
Studiujmu więc uważnie etykiety podczas zakupów, a najlepiej oczywiście sięgać po żywność ekologiczną. – Na zmniejszenie ilości produktów sztucznie barwionych może wpłynąć konsument – zmniejszając na nie popyt. W barwnikach naturalnych drzemie prawdziwe piękno: większość z nich zawiera przeciwutleniacze odpowiedzialne za opóźnienie procesów starzenia się – przekonuje Anna Olszewska z firmy BioPlanet.
Chcesz być na bieżąco z BIO? Zapisz się na nasz newsletter (u dołu po lewej stronie)
lub sprawdź nasze profile na portalach społecznościowych Facebook i Twitter!
Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!