Teraz czytasz...
Barwniki spożywcze mogą powodować nadpobudliwość u dzieci
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Barwniki spożywcze mogą powodować nadpobudliwość u dzieci


Opublikowane przez American Journal of Psychiatry wyniki badań wskazują, że część dzieci może odczuwać zdrowotne skutki przekąsk zawierających sztuczne barwniki.

 

Problem może tkwić w genach odpowiedzialnych za kontrolę histaminy, która pełni rolę łącznika pomiędzy komórkami nerwowymi. Po raz pierwszy do takich wniosków doszli badacze University of Southampton po przeprowadzeniu eksperymentu na dwóch grupach dzieci: przedszkolakach i uczniach. Części z nich podano napój z mieszanką barwników spożywczych i środkiem konserwującym a innym placebo. Badania pokazały, że dodatki do żywności zaostrzają nadpobudliwe zachowania u dzieci.

 

Nowsze badania odsłaniają więcej szczegółów. Wyniki eksperymentu opublikowanego na łamach American Journal of Psychiatry wskazują, że różnice w genach kontrolujących histaminę mogą wyjaśniać dlaczego niektóre dzieci są zagrożone sztucznymi barwnikami a inne nie. Syntetyczne substancje najprawdopodobniej wyzwalają histaminę, co zaburza przekaz pomiędzy komórkami nerwowymi i może mieć negatywny wpływ na układ odpornościowy.

Więcej informacji na temat badań znaleźć można na stronie internetowej: http://www.sciencenews.org/view/feature/id/333204/title/The_color_of_controversy_

Stosowanie najróżniejszych barwników w żywności stało się powszechne, choć zauważalny jest stopniowy odwrót w kierunku substancji naturalnych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że syntetyczne barwniki stosowane są nie tylko w barwionych słodyczach, czy kolorowych napojach. Znajdują się także w składzie produktów postrzeganych przez wielu jako zdrowe: płatkach śniadaniowych, chrupkach dla dzieci czy zbożowych batonikach „musli”.

Studiujmu więc uważnie etykiety podczas zakupów, a najlepiej oczywiście sięgać po żywność ekologiczną. – Na zmniejszenie ilości produktów sztucznie barwionych może wpłynąć konsument – zmniejszając na nie popyt. W barwnikach naturalnych drzemie prawdziwe piękno: większość z nich zawiera przeciwutleniacze odpowiedzialne za opóźnienie procesów starzenia sięprzekonuje Anna Olszewska z firmy BioPlanet.

 

(fot.: www.sxc.hu)


Chcesz być na bieżąco z BIO? Zapisz się na nasz newsletter (u dołu po lewej stronie)
lub sprawdź nasze profile na portalach społecznościowych Facebook i Twitter!     

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.