Fermentacja pozwala nie tylko na konserwację żywności, ale także wzbogacenie jej żywieniowych walorów. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą odpowiedzialnych za fermentację żywych kultur bakterii (zwłaszcza bakterii kwasu mlekowego). Być może części z Was proces ten kojarzy się z tylko z przetwórstwem kapusty i ogórków. Chcemy wyprowadzić Was z błędu 😉
Oto lista 9 produktów fermentowanych (i grup produktowych), których powstanie zawdzięczamy procesowi fermentacji. Co ciekawe ta metoda przetwórcza nie tylko pozwala nam odkrywać nowe smaki, ale coraz więcej wiemy też o korzyściach zdrowotnych, jakich większość kiszonek może dostarczyć naszym organizmom.
1. Chleb
Zakwas, czyli podstawa porządnego, najwyższej jakości pieczywa powstaje w procesie… no zgadnijcie? Fermentacji
2. Wino, piwo, cydr
Powstają w wyniku fermentacji, której efektem jest alkohol.
3. Kosmetyki
Na rynku kosmetyków naturalnych coraz śmielej poczynają sobie marki stawiające na fermentację. Jako surowce wykorzystywane są sfermentowane ekstrakty owocowe, ekstrakty z yerba mate, wodorosty, nasiona, aloes. W kosmetyce naturalnej coraz częściej sięga się także po probiotyki. Warto wspomnieć także o ampeloterapii, czyli pielęgnacji ciała z wykorzystaniem winogron.
4. Kimchi
Specjalność kuchni koreańskiej. Najczęściej powstaje na bazie kiszonej kapusty pekińskiej, rzepy lub ogórka. Charakterystycznego, ostrego smaku dodają papryczki chilli.
Dowiedz się więcej na temat: kimchi
5. Surströmming (kiszony śledź)
Tak nazywa się w Szwecji… kiszone śle-dzie. To tamtejsza, bardzo specyficzna, specjalność. Ryba fermentuje w beczkach przez 1-2 miesiące, ale proces nie jest przerywany i twa także po zapuszkowaniu.
6. Warzywa kiszone
Ukisić można niemal wszystkie warzywa. W diecie jesienno-zimowe warto uwzględnić nie tylko ogórki i kapustę, ale też kiszone buraki. Najtrudniej jest fermentować te, które z natury mają mniej cukrów, np. czarną rzepę albo jarmuż.
7. Tempeh
Charakterystyczny dla kuchni indonezyjskiej, wykorzystywany często jako wegetariań- ski zamiennik mięsa i nabiału. Powstaje z fermentowanych ziaren soi.
8. Miso
Tą uwielbianą przez Japończyków gęstą pastę zawdzięczamy sfermentowanej soi, do której dodawane są: ryż (lub jęczmień), sól oraz drożdże.
9. Jogurty, kefiry, sery
Najpopularniejsze produkty nabiałowe powstają w wyniku różnych metod zakwaszania mleka.