9 produktów, które zawdzięczamy fermentacji

Kiszenie pozwala nie tylko na konserwację żywności, ale także wzbogacenie jej żywieniowych walorów. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą odpowiedzialnych za fermentację żywych kultur bakterii (zwłaszcza bakterii kwasu mlekowego). Być może części z Was proces ten kojarzy się z tylko z przetwórstwem kapusty i ogórków. Chcemy wyprowadzić Was z błędu 😉

Oto lista 9 produktów (i grup produktowych), których powstanie zawdzięczamy procesowi fermentacji. Co ciekawe ta metoda przetwórcza nie tylko pozwala nam odkrywać nowe smaki, ale coraz więcej wiemy też o korzyściach zdrowotnych, jakich większość kiszonek może dostarczyć naszym organizmom. Szerzej na ten temat piszemy w nowym numerze Biokuriera, który dostępny będzie w połowie lutego w najlepszych ekosklepach w Polsce (można skorzystać także z opcji prenumeraty bezpośrednio do domu)

1. Chleb

Zakwas, czyli podstawa porządnego, najwyższej jakości pieczywa powstaje w procesie… no zgadnijcie? Fermentacji

2. Wino, piwo, cydr

Powstają w wyniku fermentacji, której efektem jest alkohol.

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

3. Kosmetyki

Na rynku kosmetyków naturalnych coraz śmielej poczynają sobie marki stawiające na fermentację. Jako surowce wykorzystywane są sfermentowane ekstrakty owocowe, ekstrakty z yerba mate, wodorosty, nasiona, aloes. W kosmetyce naturalnej coraz częściej sięga się także po probiotyki. Warto wspomnieć także o ampeloterapii, czyli pielęgnacji ciała z wykorzystaniem winogron.

4. Kimchi

Specjalność kuchni koreańskiej. Najczęściej powstaje na bazie kiszonej kapusty pekińskiej, rzepy lub ogórka. Charakterystycznego, ostrego smaku dodają papryczki chilli.
Kiszony śledź

5. Surströmming

Tak nazywa się w Szwecji… kiszone śle-dzie. To tamtejsza, bardzo specyficzna, specjalność. Ryba fermentuje w beczkach przez 1-2 miesiące, ale proces nie jest przerywany i twa także po zapuszkowaniu.

6. Warzywa kiszone

Ukisić można niemal wszystkie warzywa. Najtrudniej jest fermentować te, które z natury mają mniej cukrów, np. czarną rzepę albo jarmuż.

7. Tempeh

Charakterystyczny dla kuchni indonezyjskiej, wykorzysty- wany często jako wegetariań- ski zamiennik mięsa i nabiału. Powstaje z fermentowanych ziaren soi.

8. Miso

Tą uwielbianą przez Japończyków gęstą pastę zawdzięczamy sfermentowanej soi, do której dodawane są: ryż (lub jęczmień), sól oraz drożdże.

9. Jogurty, kefiry, sery

Najpopularniejsze produkty nabiałowe powstają w wyniku różnych metod zakwaszania mleka.

zebrał: Karol Przybylak

Brak postów do wyświetlenia